Слухати

Театр на Андріївському узвозі:  побудувати, потім порадитись? / Новини на Громадському радіо

Театр на Андріївському узвозі: побудувати, потім порадитись?

29 листопада 2016 - 19:20
Через зовнішній вигляд нового театру на Андріївському узвозі кияни зібрались на стихійний мітинг

Снігопад не завадив сьогодні киянам висловити свою думку з приводу нового культурного об’єкту в історичному центрі міста. Привід – нарешті з будівлі театру обіцяють зняти тканину і показати киянам. Але дещо кияни вже таки встигли побачити напередодні. Власне, вигляд будівлі і зібрав небайдужих.

«А мені не подобається!» «Ви тільки можете щось зламати і битися, ви не маєте права!» — «Ви киянка?! Як вам може подобатись таке?!» — «Побудуйте щось своє, потім ідіть руйнуйте!» — «Ватниця! Ганьба! Це наше місто, а не ваше особисте!» Голосно сварились між собою представники театру на Подолі та представники однієї з політичних партій та рухів. Біля зачинених воріт будівлі театру, яка досі знаходиться в стані реконструкції, люди в камуфляжі, представники політичних партій, актори театру, мистецтвознавці, культурологи, та просто мешканці Києва.  Сьогодні тут має відбутись брифінг та інспекція будівлі за участі представників міської державної адміністрації, меценатів проекту з корпорації Рошен,  авторів проекту, представників «Театру на Подолі».

20 161 129_095312.jpg

Театр на Подолі // Громадське Радіо
Театр на Подолі
Громадське Радіо

Крики «Ганьба» перериваються оплесками частини присутніх – нарешті, з будівлі знімають матеріал, яким було прикрито фасад. Люди бачать цегляну стіну світло-жовтуватого кольору, другий поверх – темний матеріал.

Причина такої бурхливої реакції киян – відкриття фасаду будівлі, що впродовж довгих років після будівництва знаходилась в процесі реконструкції, накрита спеціальним покриттям. І от, меценати — корпорація «Рошен», що належить Президенту порошенку —та місто вирішили продемонструвати киянам фасад театру та загальний вигляд на стадії фіналізації проекту. Це викликало неймовірно бурхливу реакцію в соціальних мережах. Одна частина назвала об’єкт «Чорним кубом», «домовиною», «бункером», «саркофагом», інша – витвором сучасного мистецтва, та наводила у порівняння європейські культурні об’єкти.

20 161 129_100 045.jpg

Представниця театру, заступниця міністра культури Світлана Фоменко, Ігор Мірошниченко (ВО "Свобода") // Громадське Радіо
Представниця театру, заступниця міністра культури Світлана Фоменко, Ігор Мірошниченко (ВО «Свобода»)
Громадське Радіо

15 233 766_10 205 691 445 364 481_960 132 465_o.jpg

Люди прийшли на відкриття попри снігопад // Громадське радіо
Люди прийшли на відкриття попри снігопад
Громадське радіо

Точки зору кардинально різні, а емоції – від люті, ненависті і сліз до щасливих оплесків. Хтось бачить в будівлі «саркофаг», «чорний куб», хтось – зміни, які необхідні місту, і до яких треба звикати Андріївському узвозу та киянам.

Серед присутніх — Світлана Фоменко, перший заступник міністра культури України. «Хочу одразу відмежуватись від питання мистецтва і театру і питання будівництва. Якщо ми говоримо, що тут має бути театр, то міністерство обома руками за. Оскільки дійсно, вперше знайшовся інвестор, який намагається збудувати театр. Тому, що «Театр на Подолі» працював у ганебному стані. Якщо ми говоримо про будівництво, то це в першу чергу київська громада, яка обирає,  який будинок має бути. Міністерство давало дозвіл на проведення земельних, технічних робіт. Жодним чином міністерство не координувало зовнішній вигляд проекту».

Дарія Малахова, донька директора театру та актриса «Театру на Подолі», встала на захист театру. Акторів, що зібрались біля театру, будівля цілком влаштовує.

15 226 396_10 205 691 430 044 098_2 099 025 533_n.jpg

Дарія Малахова // Громадське Радіо
Дарія Малахова
Громадське Радіо

«Ми чекали цього моменту 23 роки. За цей час ми працювали в різних приміщеннях. Ми довго працювали у Гостинному Дворі, з пацюками. У нас там не було туалету. Уявіть, ми ходило в туалет у… відро. Це було «класно»… Ми працюємо тут, на цій малій сцені, де комфортно сідає 50-70 людей. У новому приміщенні буде значно більше місць. Біля 250. Я дуже рада, що цей театр зможуть ходити люди з обмеженими можливостями. Нюанс в тому, що архітектор допрацьовував три попередні проекти. Це було складно. Задачу поставив директор музею. Зробити сцену та зал для театру. Саме від цього відштовхувались у цьому проекті. У попередньому проекті не було ні залу, ні сцени».

«Це вандалізм. Ті, хто його будував, вважають, що це мистецтво, але це нікуди не годиться. У мене слів не має, лише емоції. Плакати хочеться… Це жахливо… » — вважає Софія, перехожа, яка вийшла на прогулянку Андріївським. В шоці від побаченого місцева мешканка Надія Павлівна: «Я тут виросла, я тут працюю, але такого не очікувала… Тут проходять іноземці, вони все це бачать, і не розуміють… Це історична вулиця, як таке могло відбутись?!».

Ганні Старостенко, заступниці мера міста, була відома реакція киян ще за день до відкриття, і вона брала участь у нарадах в КМДА.

«Сьогодні ми інспектуємо процес будівництва «Театру на Подолі». Ми будемо дивитись фасад та внутрішнє наповнення, функціонал. Бачимо, який  резонанс викликала ця будівля. Я впевнена, що ми досягнемо конструктивного рішення, як має далі завершуватись будівництво», — запевняє чиновниця.

Серед присутніх бачимо Артема Скоропадського, («Правий Сектор»):

«Я прийшов сюди не як представник Правого Сектору, а як мешканець Подолу. Але вважаю, що влада і київського і державного рівня роблять, що хочуть. Це, звісно, дуже спотворює обличчя міста. І коли вирішують питання такого рівня, в будь-якому разі треба про це радитись з громадськістю».

Не одразу, але врешті представників преси пускають через списки акредитації у ворота, всередину театру. Всередині бачимо недобудоване приміщення, на сцені директор театру, Віталій Малахов, показує кадри історії театру, згадує його історію. Він відверто радіє відкриттю, адже для акторів це означає нові можливості та розвиток театру.

«Чорний куб» — саме так охрестила його у ФБ-мережі частина киян. Архітектор, що виконував проект, пообіцяв, що колір зміниться.

15 281 099_10 205 691 414 043 698_487 672 482_n.jpg

Олег Дроздов // Громадське Радіо
Олег Дроздов
Громадське Радіо

Архітектор Олег Дроздов теж виступив зі сцени нового театру . На його думку, проект був важким, адже його довелось добудовувати. На його думку, стиль будинку — сьогодення, і Україна просто не звикла до цього. Керувались власним баченням. Запевнив, що будинок чорним не залишиться:

«З часом колір стін буде змінюватись і набуде сіро-зеленого кольору». Представники преси поцікавились, чи буде змінюватись будівля театру. «До цих пір пропозицій, які носили б конструктивний характер, у нас не має».

Всі присутні на сцені висловлюють подяку меценату проекту – В’ячеславу Москалевському.

«Лише професіонали можуть висловити свою точку зору з приводу проекту. Дроздов – один із найсильніших українських архітекторів. Це його бачення. Не я правив його рукою, але я розумію його задумку. Те, що я побачив, воно не залишило байдужим. І після цієї реакції я точно переконався, Олег не залишить нікого байдужим», — іронізував Москалевський.

20 161 129_111 431.jpg

Вёячеслав Москалевський, генеральний директор "Рошен" // Громадське Радіо
Вёячеслав Москалевський, генеральний директор «Рошен»
Громадське Радіо

Головний архітектор міста, Олександр Свистунов, все ж визнає: з киянами не порадились, і каже, що це – лише «тестовий» показ, і до офіційного відкриття як раз є час провести громадські слухання, прийти, мовляв, до компромісу.

«Коли проектувальникам надавались вихідні дані — це найважливіший документ, як для замовника, так і для проектувальника — одним з головних пунктів в ньому було погодження з громадськістю. Ми хочемо зняти напругу, місце дуже відповідальне, ми в цьому переконались сьогодні по кількості людей тут. На містобудівній раді було підкреслено високу якість та професіоналізм архітекторів, що взялись за цю роботу. Також, були нюанси, які пов’язані з обсягом, стадіями завершення, по пропорціям тих чи інших частин будівлі. Була озвучена думка, що потрібно провести громадські слухання. Після цього повторно розглянути це на містобудівній раді. Театр відкривається не сьогодні, а в 2017 році. У нас до відкриття є час, щоб ми всі разом стали учасниками процесу. Маємо прийти до будівлі, яка задовольнить всіх», — сказав він.

20 161 129_101 001.jpg

Театр на Подолі // Громадське Радіо
Театр на Подолі
Громадське Радіо

Вже у другій половині дня стало відомо, що мер міста таки вирішив без врахування думки фахівців і громадськості щодо зовнішнього вигляду будівлі, театр на Подолі не приймати в експлуатацію. При цьому він додав, що потрібно доопрацювати зовнішній вигляд будівлі, щоби вона не вибивалася з ансамблю будинків на узвозі, і мають бути враховані рекомендації містобудівної ради.

«Ну все, будуть в будинку «рюшики», — журтують ФБ-користувачі.

Чи можливо змінювати будівлю на даному етапі — наразі невідомо.

Марія Лєбєдєва, Київ, Громадське радіо

…то цей лист для вас.

Команда Громадського радіо, як і ви, найбільше цінує незалежність. Наша редакція не залежить від олігархів, політиків і держави. У нас немає інших завдань, аніж допомогти вам зрозуміти ситуацію.

Ми принципово лишаємось неприбутковою організацією. На відміну від комерційних мас-медіа, гроші для нас - не мета, а засіб.

Щоби і надалі отримувати правдиву, неперекручену інформацію, ви можете просто зараз допомогти Громадському радіо. Підтримуючи нас, ви робите внесок у своє майбутнє.

ДЯКУЄМО!

ЗРОБІТЬ ВНЕСОК

Якщо ви тут...

EU

Матеріал є частиною проекту Hromadske Network, підтриманого Європейською комісією.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Facebook Twitter Google+