Слухати

В Ужгороді дорослі роми сіли за шкільні парти / Новини на Громадському радіо

В Ужгороді дорослі роми сіли за шкільні парти

13 грудня 2016 - 11:19
За шкільні парти у дорослому віці сіли декотрі представники ромської національності в Ужгороді. У прямому сенсі із абеткою та прописами

У ЗОШ14, діє експериментальний клас з отримання базової освіти для неписемних ромів.

Таким чином, розповіла «Громадському радіо» директорка закладу Оксана Легеза, роми мають змогу надолужити те, що втратили або через сімейні обставини, або з інших причин.

«Про потребу заявили самі наші курсанти дорослі, котрі відчули, що знань, які вони не здобули у свій час у школі, явно недостатньо, щоб просто існувати у цьому світі і звертатися в будь-які державні установи. Їхній освітній рівень настільки низький, що потребує з азів повторення і навчання елементарним навичкам читання і письма», – розповіла директорка.

dyrektorka_zosh_no14_oksana_legeza.jpg

Оксана Легеза // Громадське радіо
Оксана Легеза
Громадське радіо

Уже за тиждень ЗОШ14, більш відома в місті як ромська школа, святкуватиме 90-річний ювілей. Побудова такої школи за часів Чехословаччини була експериментом соціалізації представників нацменшини. Її збудували поблизу табору, та ще й руками самих ромів. Будував її і прадід Джульєтти Адам. Жінка роками прибирає приміщення школи, а віднедавна і сама сіла за парту. Стверджує, що хоче бути більш самостійною, а для цього потрібно вміти читати і писати.

«Мій прадід будував цю школу. При СРСР вона теж існувала, і ми всі тут цигани ходили, всі роми. Хочу писати нормально по-українськи. Є помилки. Я погано пишу. А іноді – треба. Коли людині щось треба писати – то треба ходити, просити когось: пишіть мені або прочитайте… А так я сама», – пояснила жінка.

Щоправда, не всі слухачі курсу – абсолютно неписемні. Двоюрідна сестра Джульєтти – Неля Адам свого часу закінчила і загальноосвітню школу, і училище. На курси прийшла, аби «підтягнути» грамотність, адже має досить амбіційні плани: хоче здобувати вищу освіту. У коментарі «Громадському радіо» вона сказала: «У мене двоє дітей. Дівчинка ходить у 4 клас, хлопчик – у 7. Я вирішила здобути вищу освіту і поступити в УжНУ на соціального працівника. Щоб допомагати моїй національності, діткам. Покращити їхнє життя, і своє також».

nelya_adam_iz_ditmy_tezh_navchayetsya_u_shkoli.jpg

Неля Адам із дітьми теж навчається у школі // Громадське радіо
Неля Адам із дітьми теж навчається у школі
Громадське радіо

Вчителька початкових класів Руслана Пазуханич після занять залишається у школі, адже проводить заняття вечірніх курсів. Її дорослі учні чесно приходять о 16:30 і впродовж двох годин опановують програму початкової школи. За словами Руслани Пазуханич, хоча учнів у класі не так багато, як хотілося б – до 10, – але всі вони вмотивовані та відповідальні.  «Навчаємося ми за програмою прискореного курсу «Навчання іноземців української мови». Ми переглянули багато інтернет-ресурсів, багато різних підручників, і ми вирішили, що саме такими програмами ми можемо їх зацікавити. Там вони і пишуть, і читають, і повторюють вивчене, і чогось нового навчаються. І бачимо, що їм цікаво, вони хочуть. Порівняно із школою звичайною можу сказати, що вони вже вмотивовані, не потрібно їх дисциплінувати. Вони приходять, їм цікаво, вони займаються, стараються», – розповіла Руслана Пазуханич.

deyakym_uchnyam_do_shkoly_potribno_yty_ne_bilshe_hvylyny.jpg

Деяким учням до школи потрібно йти не більше хвилини // Громадське радіо
Деяким учням до школи потрібно йти не більше хвилини
Громадське радіо

Наразі дорослі першачки завершують курс початкової школи, а після складеного іспиту матимуть можливість пройти програму середньої школи. Здобуття знань, переконаний педколектив закладу, не тільки покращить рівень життя ромів, але й допоможе в боротьбі з дискримінацією, з якою нерідко стикаються представники цієї нацменшини.

 

Ольга Павлова, Ужгород, «Громадське радіо»

 

…то цей лист для вас.

Команда Громадського радіо, як і ви, найбільше цінує незалежність. Наша редакція не залежить від олігархів, політиків і держави. У нас немає інших завдань, аніж допомогти вам зрозуміти ситуацію.

Ми принципово лишаємось неприбутковою організацією. На відміну від комерційних мас-медіа, гроші для нас - не мета, а засіб.

Щоби і надалі отримувати правдиву, неперекручену інформацію, ви можете просто зараз допомогти Громадському радіо. Підтримуючи нас, ви робите внесок у своє майбутнє.

ДЯКУЄМО!

ЗРОБІТЬ ВНЕСОК

Якщо ви тут...

This material has been produced with the support of the European Commission and the UK Government as part of the Hromadske Network and The Donbas Calling Projects. Views and opinions expressed herein may not coincide with the official position of the UK Government and the European Commission.
Цей матеріал був створений за підтримки Європейської комісії та Уряду Великої Британії і є частиною проектів Hromadske Network та Говорить Донбас. Погляди та висновки, висловлені у цій публікації, можуть не збігатись з офіційною позицією Уряду Великої Британії та Європейської комісії

snyppet_eu_gb_0_0.jpg

Громадське Network //
Громадське Network

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Facebook Twitter Google+