Слухати

У Києві студенти мітингували проти скорочення стипендій / Новини на Громадському радіо

У Києві студенти мітингували проти скорочення стипендій

15 грудня 2016 - 08:28
Сотні студентів пікетували під Верховною Радою. вони висловили протест проти спроб скорочення стипендій

6 грудня уряд прийняв законопроект № 5130. Він скасовує у Законі «Про вищу освіту» статтю, за якою стипендії мають отримувати не менше ⅔ і не більше 75% бюджетників. Михайло вже кілька років тому закінчив університет, але прийшов підтримати акцію, адже стипендія для його однолітків була чи не єдиним джерелом фінансування.

myhaylo.jpg

Михайло прийшов підтримати студентів // Громадське радіо
Михайло прийшов підтримати студентів
Громадське радіо

«Проблема в тому, що вони вважають, що це якась абстрактна європейська норма, яка ніде не зафіксована. І вони не помічають той факт, що в Європі рівень середнього достатку сім’ї набагато більше. І там люди можуть своїм дітям забезпечити утримування», — говорить учасник мітингу.

Тепер Кабмін та Вчені ради університетів  на власний розсуд будуть вирішувати скільки та кому платити. Студентам обіцяють підняти мінімальну стипендію до 1100 гривень, але отримуватимуть її лише 43% бюджетників за рейтингом. Після пікету під Верховною Радою студенти вирушили до Адміністрації Президента.

«Ми хочемо, щоб наші вимоги були передані Президенту для того, щоб він наклав вето на цей закон. Він ще не був підписаний Президентом, тому у нас ще є можливість натиснути на нього, щоб він наклав вето на цей закон і відправив на дорозгляд», — додає Михайло.

З агітаційними плакатами та гаслами «Стипендія – це право, а не привілей» та «Освіту всім і кожному», учасники пікету оголосили свої вимоги під Адміністрацією Президента. Вони вимагають повернути у Закон України “Про вищу освіту” гарантії щодо розміру стипендій та відсотку студентів, що їх отримують, залишити мінімальну частку студентів, які отримують стипендію, на рівні ⅔  та збільшити розмір стипендії до рівня прожиткового мінімуму. Акція має назву «Пікет голодних студентів», і учасники уточнюють, що у цьому контексті вони не вживають слово «голодний» у вузькому значенні «потребує їжі». Студент також може бути голодним до знань. За словами Анни, закон обмежує студентство у доступі до знать та захисту своїх прав.

anna.jpg

Анна // Громадське радіо
Анна
Громадське радіо

«В студентства немає взагалі норм, до яких ми можемо апелювати, щоб захищати якось свої права. Так, ми могли апелювати, що нам не платять стипендію відповідно до цього закону. А тепер ми не зможемо цього робити, тому що, Кабмін сьогодні може встановити норму 1100 гривень, а завтра змінити її на 500 гривень, і він буде абсолютно правий по закону»,- говорить студентка.

Небезпека цього закону полягає в тому, що ціна гуртожитку залежить від розміру мінімальної стипендії, а тому теж зросте. В той же час кількість тих, хто отримає стипендію скоротиться майже вдвічі.  Студенти бояться, що почнеться жорстка конкуренція у навчанні: частину студентства поглине розбрат і безглузда боротьба за оцінки, решта заб’є на навчання та знайде низькооплачуваний підробіток, закопавши свої таланти у землю. Студентка Брі говорить, що закон буде полегшувати корупцію у вищих навчальних закладах.

«Це буде дуже корумповане, по-перше, в оформленні довідок для малозабезпечених сімей. Це буде корупція в університетах, тому що багато хто буде хотіти хорошу оцінку, і буде нездорова конкуренція між студентами», — зазначає Брі.

Представники пікету оформили звернення громадян до Президента з проханням накласти вето на закон №5130. Студент Олександр зазначає, що не лише студентство, а й викладачі висловлюють свою позицію проти цього законопроекту.

dsc_0041.jpg

Мітинг студентів // Громадське радіо
Мітинг студентів
Громадське радіо

«Тим, хто в карман собі кладе гроші – для тих і вигідний цей законопроект. Точно не для нас. А тим, хто вище, воно і вигідно. Навіть викладачам це теж не подобається. Тому що студенти хворіють, їм потрібно купувати ліки, а зараз ціни взагалі піднялись до такого рівня, що неможливо жити», — говорить Олександр.

dsc_0037.jpg

Мітинг студентів // Громадське радіо
Мітинг студентів
Громадське радіо

Студенти вигукували гасла і заяви біля Адміністрації Президента близько години. Представниця Адміністрації обіцяла, що найближчим часом їх звернення буде розглянуто. За словами організаторів пікету, аналогічні акції також пройдуть у Харкові та в Одесі.

Тетяна Карпусь, Громадське радіо, Київ

…то цей лист для вас.

Команда Громадського радіо, як і ви, найбільше цінує незалежність. Наша редакція не залежить від олігархів, політиків і держави. У нас немає інших завдань, аніж допомогти вам зрозуміти ситуацію.

Ми принципово лишаємось неприбутковою організацією. На відміну від комерційних мас-медіа, гроші для нас - не мета, а засіб.

Щоби і надалі отримувати правдиву, неперекручену інформацію, ви можете просто зараз допомогти Громадському радіо. Підтримуючи нас, ви робите внесок у своє майбутнє.

ДЯКУЄМО!

ЗРОБІТЬ ВНЕСОК

Якщо ви тут...

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Facebook Twitter Google+