Слухати

Гривня лишається серед найбільш недооцінених валют світу - Індекс БіґМака

15 січня 2017 - 18:46
На початку 2017 року обмінний курс гривні до долара США є значно нижчим, ніж передбачає купівельна спроможність української валюти, вважає британський журнал «Економіст»
Гривня лишається серед найбільш недооцінених валют світу - Індекс БіґМака / Новини на Громадському радіо

Українська гривня лишається в числі найбільш недооцінених валют світу. Це доводить рейтинг Індекс БіґМака, що його щорічно публікує «Економіст». 

Цього року Україна перебуває на другому з кінця місці серед 48 країн світу. Її індекс дорівнює 69,5%. Тобто гривня є недооцінена до американського долара на 69,5%. 

Відносно євро гривня недооцінена на 62%, відносно єни на 52,7%, відносно фунта стерлінгів на 58,6%.

«Економіст» обраховує свій індекс, виходячи з того, скільки гарячий бутерброд БіґМак коштує у Сполучених Штатах (або ЄС, Японії, тощо) у порівнянні з іншими країнами.

В Україні на момент підрахунку він коштував 42 грн., тобто $1,54 (розрахунок проводився за курсом 27 грн. 24 коп. за долар СШ). А у Сполучених Штатах такий же самий гамбургер коштує уже $5,06

ukraine-bigmac-2017-1.jpg

Індекс БіґМака за січень 2017 року для України // The Economist
Індекс БіґМака за січень 2017 року для України
The Economist

Як зауважує «Економіст», Індекс БіґМака є ілюстрацією теорії паритету купівельної спроможності, яка передбачає, що в довготерміновій перспективі коливання курсів валют мали би завершитися стабілізацією їхніх курсів, при чому в кожній країні за таку саму кількість грошей можна було би купити однаковий обсяг товарів чи послуг.

Порівнявши ціну гарячого бутерброда в США та Україні, журналісти «Економіста» вирахували «справжню» обмінну ставку: 8 грн. 30 коп. за долар. Тобто, якщо орієнтуватися на роздрібні ціни, то за ті самі гроші в Україні можна купити більше, ніж у США.

З наведених таблиць виходить, що недооціненість гривні лишається традиційною протягом багатьох років. Від 2004 року українська валюта не піднімалась у списку вище ніж на десяте з кінця місце (2008 рік). Останні роки гривня коливається на першому-третьому з кінця місцях. Зокрема найбільш недооціненою вона була в січні і липні 2010 року, липні 2014 року, січні 2015 року і в липніі 2016 року. Від 2010 року Індекс БіґМака розраховують двічі на рік — взимку і влітку.

ukraine-bigmac-2017-2.jpg

Індекс БіґМака для України з 2004 року // The Economist
Індекс БіґМака для України з 2004 року
The Economist

Сам журнал вважає такий підрахунок досить грубим, і зауважує, що для більш коректних цифр потрібен більш ретельний, відкорегований розрахунок, де враховується низка поправок, зокрема на вартість робочої сили в країні. Для України відкорегований індекс не розраховано.

У коментарі до індексу «Економіст» відзначає, що долар на цей момент виглядає сильнішим, ніж більшість валют, в тому числі євро. Журнал так характеризує загальний стан на валютних ринках:

«Долар є настільки сильним, що навіть відкорегований Індекс БіґМака показує, що євро недооцінене». Зараз доларом торгують на найвищому рівні за 14 років. Економікам, що розвиваються, може бути важко виплачувати борги, деноміновані у доларах. А американські фірми можуть відчувати це, як недолік в протистоянні з іноземними конкурентами».

Індекс БіґМака вираховують з 1986 року. «Економіст» пише, що рейтинг не замислювався як точний прилад для вимірювання валютних невідповідностей, він радше мав бути інструментом, що робить теорію обмінних ставок більш наочною. Однак Індекс БіґМака став всесвітнім стандартом, його включено до кількох підручників з економіки, і він став предметом вивчення у принаймні 20 наукових дослідженнях. 

Тим часом в Україні аналітики коментують падіння гривні і намагаються дати прогноз курсу на 2017 рік.

…то цей лист для вас.

Команда Громадського радіо, як і ви, найбільше цінує незалежність. Наша редакція не залежить від олігархів, політиків і держави. У нас немає інших завдань, аніж допомогти вам зрозуміти ситуацію.

Ми принципово лишаємось неприбутковою організацією. На відміну від комерційних мас-медіа, гроші для нас - не мета, а засіб.

Щоби і надалі отримувати правдиву, неперекручену інформацію, ви можете просто зараз допомогти Громадському радіо. Підтримуючи нас, ви робите внесок у своє майбутнє.

ДЯКУЄМО!

ЗРОБІТЬ ВНЕСОК

Якщо ви тут...

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Facebook Twitter Google+