Слухати

"Паспорт без виїзду", "Займу місце в черзі" - специфіка оголошень ОРДЛО

29 січня 2017 - 11:38
Оголошення в ОРДЛО можуть розповісти про корупційні схеми в українській паспортній системі, судах, нотаріаті, у сервісних центрах МВС, зокрема, у відділах ОРЕР (колишні МРЕВ). Та навіть у СБУ
«Паспорт без виїзду», «Займу місце в черзі» - специфіка оголошень ОРДЛО / Новини на Громадському радіо

Вивчав оголошення, розміщенні в ОРДЛО журналіст Радіо.Свобода Олександр Бєлокобильський.

Сьогодні на територіях, контрольованих угрупованнями «ЛНР» та «ДНР», головним майданчиком для приватних оголошень і комерційної реклами став інтернет, а саме – соцмережі.

Рух у цей бік почався влітку-восени 2014-го, коли в Луганську та Донецьку видань не було взагалі, крім пропагандистських листків сепаратистів. Тоді люди, позбавлені будь-яких доходів, масово понесли на блошині ринки, що тільки можна було, а одночасно почали викладати оголошення у соцмережах. Перш за все – у «Вконтакте».

Тепер у Луганську, як і до війни, виходить газета оголошень «Експрес-клуб», у Донецьку з’явились «Доска объявлений Новороссии», «Алексеевский посредник» і «Рекламный портал», є рубрики оголошень в інших газетах. Проте переважна більшість жителів ОРДЛО і комерсантів й до сьогодні розміщують оголошення у групах «Вконтакте».

Коли заходиш до пабліка «Объявления Донецк, Работа Донецк» (майже 42,5 тисячі учасників) або до «Срочно продам/куплю в Донецке [ Объявления ]»(21,5 тисячі), перше враження – місто живе звичайним життям. 

Тут можна знайти майже будь-який товар. Люди продають речі, які були у використанні, – цифрові ґаджети, одяг, взуття, побутову техніку, як і на віртуальних барахолках в інших регіонах.

ogoloshennya.jpg

Оголошення // web screenshot
Оголошення
web screenshot

Зазначаэться, що у Луганську, хоч активність і менша, так само можна знайти майже усе. Ось оголошення від фірми «Мебель ЛНР», яка пропонує меблі фірм з Луганська, Донецька та російських виробників. Поруч – металопластикові вікна та «бригада виконає будівельні та ремонтні роботи».

Та спектр пропозицій все ж таки дещо відрізняється від інших регіонів.

Найголовніші відмінності – це специфічні для непідконтрольного Донбасу оголошень. Перш за все, оголошень від перевізників: «Комфортабельні автобусні рейси!» Реклама кличе їхати до безлічі міст по європейській частині Росії – Москва, Санкт-Петербург, Новгород – Великий та Нижній, Єлець, Тула, Волгоград, Краснодар, Ставропіль… Багато перевізників пропонують їхати до окупованого Криму. Також є рейси до багатьох українських регіонів – Сєверодонецьк, Харків, Полтава, Київ, Дніпропетровськ, Запоріжжя, Херсон, Миколаїв, Одеса.

ogoloshenya_pereviznykiv.jpg

Оголошення перевізників // web screenshot
Оголошення перевізників
web screenshot

Така географія пов’язана, зрозуміло, з копійчаними заробітками в ОРДЛО.

Також тим, хто збирається їхати, пропонують послугу «займу місце у черзі» – і на піших пунктах пропуску, і на автомобільних – як перед КПВВ на лінії розмежування, так і на пунктах прикордонного контролю на кордоні з Росією, що контролюються угрупованнями «ЛНР» та «ДНР», йдеться в огляді оголошень.

Серед оголошень про перевезення можна зустріти цікавинки. Ось, наприклад, свіже оголошення: «Сєверодонецьк, Лисичанськ. Щодня, без перепусток, КПП Золоте, 3 години в дорозі».​

pereviznyky.jpg

Оголошення перевізників // web screenshot
Оголошення перевізників
web screenshot

Це при тому, що легальних автомобільних пропускних пунктів на території Луганської області немає, КПВВ «Золоте» офіційно не працює. Також легально дістатися з непідконтрольних територій без перепустки, виданої Антитерористичним центром СБУ неможливо. Проте, виходить, деякі перевізники знаходять способи «домовитись».

ogoloshennya3.jpg

Оголошення перевізників // web screenshot
Оголошення перевізників
web screenshot

«Але по-справжньому приголомшує кількість оголошень про «допомогу з документами». Їх море і в Луганську, і в Донецьку», — зазначають журналісти.

«Вирішую будь-які проблемні питання з перепусткою!» – обіцяють в оголошеннях.

Ці оператори обіцяють не лише допомогти у поданні заявки на отримання перепустки від СБУ (це може стати в нагоді стареньким, які не знаються на інтернеті), але й прискорення обробки поданої заявки. Пропонується навіть термінове отримання перепустки – протягом 1 дня, за 2-3 години! Офіційний термін отримання дозволу – 10 діб.

oformlennya_perepustky.jpg

Оголошеня щодо оформлення перепустки // web screenshot
Оголошеня щодо оформлення перепустки
web screenshot

Дехто з таких «помічників» обіцяє видалення старої перепустки з «Реєстру дозволів для переміщення осіб в районі проведення АТО», а також у видаленні попередніх заявок із відмовою у видачі дозволу. І це все це робиться з території, контрольованої незаконними збройними формуваннями.

Вже понад два роки на непідконтрольній частині Луганської області не діють органи державної влади, нотаріату, суди, а, відповідно, неможливе оформлення будь-яких документів.

Тим не менш численні фірми обіцяють «поміч» жителям ОРДЛО у отриманні цих документів «без особистої присутності».

Не з’являючись особисто до паспортного столу, можна отримати паспорт громадянина України – як перший після досягнення 16 років (2-3 тижні), так і відновлений замість втраченого (протягом тижня). Можна вклеїти фото при досягненні 25 та 45 років. Також можна отримати закордонний паспорт.

ogoloshennya4.jpg

Оголошення щодо отримання водійських прав // web screenshot
Оголошення щодо отримання водійських прав
web screenshot

Свідоцтва про народження та про смерть державного українського зразка також можна отримати, звернувшись до таких фірм. (Механізм передбачає рішення суду з визнання факту народження або смерті). Вони гарантують і свідоцтва про розлучення без особистої присутності (рішення ухвалює суд), і призначення аліментів, і розподіл майна.

Можна вирішити й будь-які проблеми з документами на авто. Водійське посвідчення, відкриття нових категорій, переоформлення техпаспорта при купівлі-продажу, отримання державних номерів, генеральної довіреності терміном на 5 років – «усі документи є оригіналом з внесенням у відповідні бази даних та реєстри України», наголошують у рекламі. Оформлення обіцяють за 3-7 днів. Це також без особистого виїзду до контрольованої державою території.

ogoloshennya_shchodo_pasportyv.jpg

Оголошення про оформлення документів // web screenshot
Оголошення про оформлення документів
web screenshot

«Тобто йдеться про існування корупційних схем у паспортній службі, у судах, у нотаріаті, у сервісних центрах МВС та, зокрема, у відділах організації реєстраційно-екзаменаційної роботи (колишні МРЕВ). Та навіть у СБУ – бо як ще пояснити «прискорення» отримання перепустки за 2 години замість 10 діб?» — зазначається в матеріалі.

Журналісти наголошують, що порушення закону – вимушений крок для людей, які не можуть, наприклад, покинути роботу, щоб виїхати на підконтрольну уряду територію на 2-3 тижні та вклеїти фото до паспорта. Утім, без паспорта життя в «ОРДЛО» нема. Бюджетники – вчителі, лікарі, працівники комунальних підприємств – усі вони зарплату отримують не в своїх установах, а в так званих «державних банках республік» саме за паспортами. Немає дійсного паспорта (із вклеєними фото відповідно до віку) – немає зарплати.

Так само довгі і важкі судові справи з розлученнями, навчання для отримання водійського посвідчення або відкриття нової категорії – усе це час, на який треба облишити роботу.

«Але ж існує небезпека, що тими самими паспортними послугами можуть скористатись злочинці, аби, скажімо, видавати себе за іншу особу. А оформлення свідоцтва про смерть та про народження, розподіл майна при розлученні, переоформлення техпаспорта на авто «без особистої присутності» відкривають безліч можливостей для зловживань», - резюмує автор.

…то цей лист для вас.

Команда Громадського радіо, як і ви, найбільше цінує незалежність. Наша редакція не залежить від олігархів, політиків і держави. У нас немає інших завдань, аніж допомогти вам зрозуміти ситуацію.

Ми принципово лишаємось неприбутковою організацією. На відміну від комерційних мас-медіа, гроші для нас - не мета, а засіб.

Щоби і надалі отримувати правдиву, неперекручену інформацію, ви можете просто зараз допомогти Громадському радіо. Підтримуючи нас, ви робите внесок у своє майбутнє.

ДЯКУЄМО!

ЗРОБІТЬ ВНЕСОК

Якщо ви тут...

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Facebook Twitter Google+