Слухати

Аґнешка Голланд зніме фільм про журналіста-викривача сталінського Голодомору

11 лютого 2017 - 13:42
Знана польська режисерка Аґнешка Голланд зніме художній фільм про журналіста Ґарета Джоунса, котрий першим на Заході написав про Голодомор 1932-33 років
Аґнешка Голланд зніме фільм про журналіста-викривача сталінського Голодомору / Новини на Громадському радіо

Фільм так і буде називатися — «Ґарет Джоунс» і розповідатиме про історію журналіста, котрий першим на Заході звернув увагу на сталінський Голодомор в Україні, написавши понад 20 статей на цю тему у різних виданнях. Для цього він відвідав Україну, порушивши заборону залишати Москву.

Зйомки фільму почнуться в жовтні цього року, пише спеціалізоване видання Variety, що висвітлює шоу-бізнес.

Variety, посилаючись на дослідників, пише, що репортера було можливо було вбито за участі радянських агентів у переддень його 30-річчя. Його повідомлення про голод в Україні надихнули Джорджа Орвелла на написання  анти-тоталітарної «Скотоферми».

Автор сценарію Андрея Халупа (по чоловікові Сердару-Барбул), яка є американкою українського походження, вперше запропонувала Аґнешці Голланд свій сценарій два роки тому. «Від того часу ця історія стала ще більш актуальною», сказала Голланд Variety. «Ситуація довкола нас мінється і ви можете занйти деяку подібність до 1930-х».

Голланд каже, що вона отримує чимало сценаріїв на політичні теми, але цей - зовсім інший: «Я завжди цікавилася темами з політичним забарвленням, але я знаходжу більшість із них досить простими. Я не ставлю собі за мету робити банальні заяви про цей світ. Але цей був інший».

agnieszka_holland.jpg

Агнешка Голланд // Wikipedia/Malwina Toczek
Агнешка Голланд
Wikipedia/Malwina Toczek

Режисерка каже, що особистість Джоунса є ключовою рисою проекту,  особливо у так звану еру «пост-правди». «Він спочетку був наївним, трохи нервовим молодим чоловіком; а тоді став трагічним супергероєм», каже пані Голланд. Він розривається між своїм знанням про звірства і усвідомленням, що хтось один навряд чи може це все змінити. Водночас він розуміє, що мас-медіа несуть відповідальність про донесення правди до цілого світу, «і це робить цей персонаж дуже сильним і актуальним».

Аґнешка Голланд додає: «Обов’язок [журналіста] це пошук правди. І передача її світові, а не спотворення чи маніпуляція, не надання переваги над правдою власній кар’єрі чи добробуту є так само важливо у наш час. У деякому відношенні, Ґарет є дуже сучасним героєм».

Антиподом Ґарета Джоунса у цій історії є репортер «Нью-Йорк Таймс» Волтер Дюранті, котрий надає перевагу комфортному перебуванню в Москві і пише про успіхи Радянського Союзу у відповідності до постулатів сталінської пропаганди. Аґнєшка Голланд каже:

«Це контраст між тим, хто б’ється за правду і тим, хто будує свою кар’єру на брехні. Одни є опортуністом, інший — героєм, але героєм, котрий платить за героїзм високу ціну; лише у Голівудських фільмах він є переможцем».

Аґнешка Голланд — визначна польська сценаристка і режисерка, котра писала сценарії для Анджея Вайди і Кшиштофа Кєсльовського. Її фільм «В темряві», про переховування євреїв під час Другої світової війни у підземній каналізації Львова був номінований на Оскар 2011 року. 

«Ґарет Джоунс» зніматиметься в Польщі, Британії, Бельґії та Німеччині.

Сценаристка фільму Андрея Халупа розказала «Громадському радіо» півтора роки тому, що її «кіносценарій насправді сексі, привабливий, політичний трилер. Тут голод є таємницею, що розкривається». 

…то цей лист для вас.

Команда Громадського радіо, як і ви, найбільше цінує незалежність. Наша редакція не залежить від олігархів, політиків і держави. У нас немає інших завдань, аніж допомогти вам зрозуміти ситуацію.

Ми принципово лишаємось неприбутковою організацією. На відміну від комерційних мас-медіа, гроші для нас - не мета, а засіб.

Щоби і надалі отримувати правдиву, неперекручену інформацію, ви можете просто зараз допомогти Громадському радіо. Підтримуючи нас, ви робите внесок у своє майбутнє.

ДЯКУЄМО!

ЗРОБІТЬ ВНЕСОК

Якщо ви тут...

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Facebook Twitter Google+