Слухати

Після акції під стінами СБУ допит керівника YouControl Мільмана перенесено / Новини на Громадському радіо

Після акції під стінами СБУ допит керівника YouControl Мільмана перенесено

28 березня 2017 - 23:49
Компанію, в офісі якої 23-го березня відбулися обшуки, негласно обвинувачують у поширенні державної інформації з обмеженим доступом. В YouControl стверджують, що використовують винятково відкриті дані

Опівдні 28 березня біля будівлі СБУ в Києві зібралися близько 60 представників громадських організацій, серед яких – Автомайдан, Центр протидії корупції та Трансперенсі Інтернешнл Україна. На 14 годину був призначений допит керівника української компанії YouControl Сергія Мільмана.

youcontrol001.jpg

Протест під будинком СБУ в Києві стосовно справи YouControl // Громадське радіо/Сергій Стуканов
Протест під будинком СБУ в Києві стосовно справи YouControl
Громадське радіо/Сергій Стуканов

YouControl – це українська приватна компанія, яка копіює й поширює відкриті дані з низки державних реєстрів – зокрема, йдеться про дані Міністерства юстиції, Державної фіскальної служби та Вищого господарського суду України. Компанія заявляє, що співпрацює з громадськими організаціями та державними установами, проте орієнтована головно на великий бізнес – у тому числі іноземний. Вона акумулює відкриті дані, доповнює власною аналітикою й формує досьє на кожну компанію України.

«Ми навіть відкрили для перегляду «Ленінську кузню». В нас є все, що є в Мінюсті», – каже піар-менеджерка компанії Антоніна Ряховська, не приховуючи, що YouControl володіє інформацією про всіх без виключення вищих осіб держави.

СБУ зацікавилося компанією 23-го березня, коли вранці до офісу, а також до помешкань керівників організації увійшли працівники Служби. Провівши обшуки, вони вилучили техніку та обладнання.

youcontrol-rechnyk_sbu_oleksandr_tkachuk.jpg

Речник СБУ Олександр Ткачук // Громадське радіо/Сергій Стуканов
Речник СБУ Олександр Ткачук
Громадське радіо/Сергій Стуканов

«Вони прийшли з ухвалою про те, що ми незаконно продаємо та розповсюджуємо технічні засоби, виготовлені в Російській Федерації зі шпигунською метою. Я не пам’ятаю формулювання, але відкрита кримінальна справа 359-та, частина друга. Ми були в шоці, бо який стосунок до продажу чогось в Російську Фередацію ми маємо?» – дивується Антоніна Ряхівська.

Близько до 13 години біля будівлі СБУ стає спекотно не тільки через гаряче весняне сонце, але й через активізацію учасників акції. Вони активно просять, щоби до них вийшов голова СБУ Василь Грицак, проте зрештою дочекалися лише керівника його апарату.

youcontrol002.jpg

Під час акції протесту // Громадське радіо/Сергій Стуканов
Під час акції протесту
Громадське радіо/Сергій Стуканов

«У зв’язку з тим, що керівництво компанії відмовилося співпрацювати зі слідством, у слідчих не залишалося іншого вибору, як вилучити електронне обладнання, сервери, на яких зберігалася інформація, котра за нашими даними містить персональні дані, а також інформацію з обмеженим доступом, яка є власністю держави», – пояснив мітингувальникам керівник апарату голови СБУ Олександр Ткачук.

Він наголосив, що експертизу призначено саме для того, аби з’ясувати, яким чином використовувалася зібрана інформація. При цьому речник відмовився конкретизувати, яка інформація з обмеженим доступом може перебувати на серверах. 

youcontrol-sergiy_milman.jpg

Керівник YouControl Сергій Мільман практично не коментував обшук // Громадське радіо/Сергій Стуканов
Керівник YouControl Сергій Мільман практично не коментував обшук
Громадське радіо/Сергій Стуканов

Протестувальники відкинули обвинувачення й назвали дії Служби безпеки України «бєспредєлом».

«Відкриті дані з різних реєстрів, які є в Україні, які, відповідно до доступу до публічної інформації, оприлюднені, компанія агрегує в єдиному сховищу й дає їх в зручному вигляді. Дає безкоштовно і продає. В мене є претензії до державних реєстрів, бо там дуже складно знайти потрібну інформацію. Тому потрібен агрегатор цих даних, і агрегатором цих даних виступив YouControl», – зазначив представник «Автомайдану» Олександр Маріковський.

Тим часом стає відомо, що чи то під тиском громадськості, чи то з іншим міркувань допит Сергія Мільмана перенесено на невизначений термін. За 5 хвилин друга біля будівлі СБУ з’явився й сам керівник компанії – разом із адвокатом Тарасом Самборським. Обидва були вкрай небагатослівними.

«Допит та слідчі дії поки що перенесені. Відкрите кримінальне провадження, тривають інші слідчі дії. На даний момент наш допит в якості свідка перенесено, на даний час підозру у кримінальному провадження поки що нікому не пред’явлено, тому тривають, ми сподіваємося, всебічне розслідування. Будемо робити все можливе, щоб ніяких незаконних дій з боку наших правоохоронних органів не вчинялося», – сказав адвокат Тарас Самборський.

Так само стислим був і Сергій Мільман, який відповідав на питання максимально коротко, не ставши вдаватись в подробиці навіть про перебіг обшуку.

«Ні, просто зранку подзвонили в двері й представилися Київгазом», – обмежився одним реченням керівник YouControl.

Проте додав, що, попри слідство, компанія продовжує працювати, у чому можна переконатися, відвідавши сторінку YouControl в Інтернеті.

Цікаво, що сам Сергій Мільман не називає інтерес СБУ до його компанії замовним тиском. Важко сказати, чи справді він так вважає, але висловив припущення, що це є простим непорозумінням.

Сергій Стуканов, Громадське радіо 

…то цей лист для вас.

Команда Громадського радіо, як і ви, найбільше цінує незалежність. Наша редакція не залежить від олігархів, політиків і держави. У нас немає інших завдань, аніж допомогти вам зрозуміти ситуацію.

Ми принципово лишаємось неприбутковою організацією. На відміну від комерційних мас-медіа, гроші для нас - не мета, а засіб.

Щоби і надалі отримувати правдиву, неперекручену інформацію, ви можете просто зараз допомогти Громадському радіо. Підтримуючи нас, ви робите внесок у своє майбутнє.

ДЯКУЄМО!

ЗРОБІТЬ ВНЕСОК

Якщо ви тут...

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Facebook Twitter Google+