Слухати

Україна піднялась на 102 місце в Світовому індексі свободи преси від RSF / Новини на Громадському радіо

Україна піднялась на 102 місце в Світовому індексі свободи преси від RSF

26 квітня 2017 - 09:32
Україна піднялась на 5 позицій у рейтингу. Росія на 148 місці. Загальний рівень свободи слова в світі погіршився, і не схоже, що це погіршення тимчасове, вважають «Репортери без кордонів»

Незалежна організація «Репортери без кордонів» (Reporters Sans Frontiers (RSF), що стежить за свободою слова у цілому світі, опублікувала щорічний Світовий індекс свободи преси, який засвідчує погіршення стану свободи слова у світі. 

RSF пише про «світ, в якому напади на медіа стали звичайною практикою, а авторитарні діячі набувають нової сили. Ми досягли епохи пост-правди, пропаганди, і придушення свобод — особливо в демократичних країнах».

Україна в цьому рейтингу посідає 102 місце, це на п’ять позицій вище, ніж 2016 року. Рівень свободи преси в Україні дорівнює 33,19.

У поясненнях «Репортерів без кордонів» зазначається, що з 2014 року українська влада зробила реформ, на які давно чекали, йдеться про прозорість структури власності медіа та доступу до публічної інформації. «Але реформ потрібно більше, щоб послабити вплив олігархів на медіа, що б сприяло незалежності редакцій», — сказано у звіті. 

Також автори звіту пишуть: «Інформаційна війна з Росією все ще лишається джерелом занепокоєння. 2016 року влада знов показала свою безпорадність у справі захисту ЗМІ від нападів, таких як убивство журналіста Павла Шеремета, публікація особистих даних тисяч журналістів, звинувачених у «зраді», і підпал приміщення телеканалу «Інтер». На контрольованих сепаратистами територіях Сходу, де панує беззаконня, досі немає критично-налаштованих журналістів, або іноземних спостерігачів».

2015 року Україна була в цьому індексі на 129 місці.

В публікації, що супроводжує рейтинг, зокрема сказано:

«Останній Світовий індекс свободи преси підкреслює небезпеку переломного моменту в свободі медіа, особливо в провідних демократичних країнах. Демократії розпочали опускатися в рейтингу в попередні роки, і тепер, більш ніж будь-коли, виглядає, що обмежити це падіння.

Одержимість стеженням і порушення права на конфіденційність джерел сприяли подальшому падінню багатьох країн, що раніше вважалися зразковими. Сюди входять Сполучені Штати (опустились 2 місця до 43-го), Сполучене Королівство (опустилось на 40-е), Чилі (опустилось на 33-е) і Нова Зеландія (8 позицій вниз, до 13-го)».

Прихід Дональда Трампа до влади в Сполучених Штатах і кампанія Brexit у Сполученому Королівстві були відзначено високим рівнем галасу в мас-медіа, високотоксичним анти-медійним дискурсом, що загнав світ в нову еру поста-правди, дезінформації, і фейкових новин.

Свобода ЗМІ відступила там, де восторжествувала авторитарна модель авторитарного лідера. Польща під орудою Ярослава Качинського втратила сім позиці у 2017 році і посідає 83 місце. Після того як громадські радіо- і телевізійні станції перетворились на знаряддя пропаганди, польський уряд намагався фінансово придушити незалежні газети, що опонували його реформам.

Угорщина Віктора Орбана (71 місце) впала на чотири позиції. Танзанія за Джона Магуфулі (83 місце) опустилась на 12 позицій. Після невдалого перевороту проти Реджепа Тайипа Ердогана, Туреччина (що опустилась на 4 позиції до 155 місця) перекинулася до табору авторитарних режимів і тепер характеризується як найбільша в світі в’язниця для працівників засобів масової інформації. Росія Володимира Путіна, як і раніше міцно окопалася в нижнній п’ятій частині Індексу на 148-й позиції».

В доповіді зазначено, що «свобода медіа ніколи не була настільки загроженою і «глобальний індикатор» RSF ніколи ще не був таким високим (3872)». 

Починаючи з індексу 2013 року, «Репортери без кордонів» підраховують індикатори загального рівня порушень свободи слова в кожному регіоні і по всьому світу. Чим вищий показник, тим гірша ситуація. 2016 року глобальний показник знизився до 3857 від 3719 попереднього року.

…то цей лист для вас.

Команда Громадського радіо, як і ви, найбільше цінує незалежність. Наша редакція не залежить від олігархів, політиків і держави. У нас немає інших завдань, аніж допомогти вам зрозуміти ситуацію.

Ми принципово лишаємось неприбутковою організацією. На відміну від комерційних мас-медіа, гроші для нас - не мета, а засіб.

Щоби і надалі отримувати правдиву, неперекручену інформацію, ви можете просто зараз допомогти Громадському радіо. Підтримуючи нас, ви робите внесок у своє майбутнє.

ДЯКУЄМО!

ЗРОБІТЬ ВНЕСОК

Якщо ви тут...

Цю публікацію створено за допомогою Європейського Фонду Підтримки Демократії (EED). Зміст публікації не обов’язково віддзеркалює позицію EED і є предметом виключної відповідальності автора(ів). 
Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Facebook Twitter Google+