Слухати

Українські вчені закликали уряд почати наукові дослідження конопель (ФОТО) / Новини на Громадському радіо

Українські вчені закликали уряд почати наукові дослідження конопель (ФОТО)

29 квітня 2017 - 16:00
Вчені вимагають у найкоротший термін врегулювати порядок обмеженого контрольованого обігу канабісу для наукової діяльності

unian_773 877.jpg

Дмитро Ісаєв // Фото: надано Уніан
Дмитро Ісаєв
Фото: надано Уніан

Представники наукової спільноти опублікували відкрите звернення до Кабінету міністрів України про необхідність врегулювати порядок обмеженого контрольованого обігу канабісу (коноплі) для потреб наукових досліджень. На момент публікації звернення підписали семеро науковців: академік Національної академії наук України, доктор біологічних наук Олег Кришталь, доктор медичних наук Віктор Досенко, кандидати біологічних наук Дмитро Ісаєв, Олександр Максимюк та Олексій Болдирєв, кандидати медичних наук Юрій Жигарєв та Василь Нагібін.

Ситуацію, коли будь-які спроби наукових дослідженнь впливу канабіноїдів на організм зустрічають бюрократичні перепони та загрожують кримінальними провадженнями для дослідників, підписанти вважають неприпустимою.

«Ми вимагаємо від Уряду України у найкоротший термін врегулювати порядок обмеженого контрольованого обігу канабісу для наукової діяльності та у такий спосіб реалізувати право медичних і наукових організацій на використання канабіноїдів у наукових та медичних цілях. Наукова спільнота України потребує таких же умов існування, як і міжнародна наукова спільнота», — йдеться у відкритому зверненні науковців.

Ініціатори звернення апелюють до Стратегії державної політики щодо наркотиків, схвалену урядом у 2013 році. Документ зокрема визначає  «вивчення перспектив медичного застосування канабіноїдів як анальгетиків та інших лікарських препаратів», як один з напрямків наукової діяльності, якого потребують реалії сьогодення. 

Громадяни України позбавлені законної можливості використання канабіноїдів для лікування цілого ряду захворювань, впевнені організатори звернення. Серед них епілептична хвороба, пост-травматичний стресовий розлад, інші неврологічні та психічні розлади, онкологічні захворювання, анорексія, глаукома тощо. 

«У практиці розвинених країн світу канабіноїди є зокрема безальтернативним фармакологічним засобом для дітей з важкою формою вродженої епілепсії, ці діти мають від п’ятдесяти до ста епілептичних нападів на добу. Чинні закони про наукову діяльність забороняють українським вченим  проведення досліджень, результати яких вже у найближчому майбутньому могли би знизити дитячу смертність. Більш того, науковцям, які вивчають канабіноїдні рецептори, кримінальне переслідування сьогодні загрожує лише за те, що вони вивчають важливі клітинні процеси організму людини, — заявив на прес-конференції  провідний науковий співробітник Інститут фізіології ім.О.Богомольця кандидат біологічних наук Дмитро Ісаєв.

Нагадаємо, за чинним законодавством в Україні канабіс не може бути лікарським засобом, а для потреб наукової досліджень його неможливо ні законно вирощувати, ні імпортувати.

«В будь-якій розвиненій країні практично відсутні обмеження на використання психоактивних речовин в науковій діяльності з метою вивчення їхніх властивостей, терапевтичного потенціалу та впливу на здоров’я людей. Штучно стримуючи вкрай необхідні дослідження, Уряд України позбавляє українське суспільство науково обгрунтованої інформації, яка безпосереднім чином впливає на здоров’я людини, як соматичне, так і психічне. Таке ігнорування проблеми призводить до суттєвих загроз громадському здоров’ю, неефективного використання громадських коштів, зламаних життів тисяч і тисяч співгромадян», — говориться у зверненні.

Наголошується, що звернення є відкритим до підписання представниками наукової спільноти України.

18 197 701_10 154 780 991 814 139_570 434 908_n.jpg

Звернення вчених // Фото: надано Т. Ратушним
Звернення вчених
Фото: надано Т. Ратушним

18 191 192_10 154 780 992 004 139_513 135 557_n.jpg

Відкрите звернення // Фото: надано Т. Ратушним
Відкрите звернення
Фото: надано Т. Ратушним

…то цей лист для вас.

Команда Громадського радіо, як і ви, найбільше цінує незалежність. Наша редакція не залежить від олігархів, політиків і держави. У нас немає інших завдань, аніж допомогти вам зрозуміти ситуацію.

Ми принципово лишаємось неприбутковою організацією. На відміну від комерційних мас-медіа, гроші для нас - не мета, а засіб.

Щоби і надалі отримувати правдиву, неперекручену інформацію, ви можете просто зараз допомогти Громадському радіо. Підтримуючи нас, ви робите внесок у своє майбутнє.

ДЯКУЄМО!

ЗРОБІТЬ ВНЕСОК

Якщо ви тут...

Цю публікацію створено за допомогою Європейського Фонду Підтримки Демократії (EED). Зміст публікації не обов’язково віддзеркалює позицію EED і є предметом виключної відповідальності автора(ів). 
Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Facebook Twitter Google+