Слухати

«З дитячими візочками заборонено»: чому така вимога закладів є незаконною? / Новини на Громадському радіо

«З дитячими візочками заборонено»: чому така вимога закладів є незаконною?

30 квітня 2017 - 17:19
Як батькам захистити своє право зайти з візочком у магазин, школу, аптеку, поліклініку?

«З дитячим візочком заборонено», — такі повідомлення іноді можемо прочитати на дверях магазинів, аптек, ресторанів, поліклінік, шкіл, банків, різноманітних державних установ. На думку правозахисників ця вимога є незаконною адже порушує право громадян на вільне пересування і дискримінує батьків за ознакою сімейного стану. Але про порушення закону часто не знають ні адміністрація закладу, яка встановлює таке правило, ні самі батьки з візком, чиї безпосередні права порушуються. Хоча, насправді, все більше батьків починає відчувати, що щось тут не так.

865c245-diskriminatsiya-mam-dity2.jpg

Вхід з візочком заборонено // http://provce.ck.ua
Вхід з візочком заборонено
http://provce.ck.ua

Гучне обговорення в батьківській спільноті БатькиSOS в соцмережі Facebook здійняв пост киянки мами Анни, яка розповіла, як її не хотів пускати з візком у школу охоронець, вимагаючи лишити його на вулиці. Більша частина батьків обурилася діями охоронця і підтримала авторку допису, але знайшлися й такі, хто радив брати дитину на руки і не бути лінивою, не ходити з молодшою дитиною в школу, одягати на колеса бахіли або одноразові шапочки для душа і всіляко продовжував лінію таврування людей з візочками і на візочках, як дискримінованої частини суспільства. Анна не наважилася назвати номер школи в інтернеті, не сказала вона його й Громадському радіо, так само як і просила залишити в таємниці її прізвище, адже у батьків є цілком виправдані застереження щодо публічних конфліктів з шкільними адміністраціями, які потім часто відображаються на ставленні вчителів до дитини:

«У мене така ситуація, що дитині вже більше двох років і вона вже має власну думку чи хоче вона сидіти у візочку, чи не хоче. Дитина вередує й іноді її буває важко посадити. В такому стані я вмовила його поїхати в школу за старшою, а там охоронець каже, що з візочком не можна. І якщо я дитя витягну, то я його вже назад  зможу посадити. А залишати з охоронцем теж не можу, це ж стрес для дитини. І заїхати з ним, виявляється, теж не можу Що мені робити? Скандалити не хотілося але я поїхала, забрала старшу дитину, виїхала.

Люди, звичайно, можуть не знати, що у мене і моє дитини є права, що ми маємо право пересуватися з візочком чи без візочка вільно. Щоб не було скандалу, я придумала робити по-іншому. Я телефоную вчительці, яка веде продовжений день і прошу, щоб моя старша дитина вийшла в коридор», - розповідає Анна і пояснює, що про заборону в школі чула і раніше. Її озвучував не тільки охоронець, а й представниця шкільної адміністрації. Але усвідомлення, що такі неписані правила порушують її права підштовхнуло до боротьби. Поки що лише на Facebook:

printskrin.jpg

Пост киянки Анни у батьківській спільноті БатькиSOS в facebook // Громадське радіо
Пост киянки Анни у батьківській спільноті БатькиSOS в facebook
Громадське радіо

«Якщо я скажу, яка це школа – це може вдарити і вдарить по моїй дитині. Тому я вимушена вирішувати цю ситуацію мирно. Після посту на Facebook ситуація не вирішилася. До мене зверталися навіть апарату Верховної Ради – хотіли зробити перевірку школи. Але я знаю, що такі ситуації завжди відбиваються на дитині. Я не можу цього допустити. Нехай тоді вже всі школи перевіряють».

Чи перевірятимуть школи після таких скандальних історій – питання до профільного департаменту КМДА. Ми вирішили поцікавитися там, що думають київські чиновники про дискримінаційні заборони в закладах освіти. Ситуацію Громадському радіо прокоментувала Олена Бохно, начальниця управління навчальними закладами департаменту освіти і науки, молоді і спорту КМДА.

«В положеннях про загальноосвітні заклади не прописано, що робити з візком, якщо мама приїхала забирати старшу дитину з меншою. Все вирішується на рівні міжлюдських взаємин. Мені здається, що й випадок взагалі дивний. Якщо таке сталося, то від імені всіх освітян прошу бачення у батьків, яким не дозволили заїхати з візочком у приміщення школи.»

Випадки з заборонами на пересування з візочками в КМДА назвали дикістю і були шоковані тим, що таке взагалі трапилося:

«Чесно, коли ми отримали ваш запит, ми подумали, що це можливо про якісь інші візочки, не дитячі. Ми не могли уявити, що в якійсь з шкіл столиці могло виникнути таке питання».

imag0217.jpg

Повідомлення на вході до жіночої консультації №1 // Громадське радіо
Повідомлення на вході до жіночої консультації №1
Громадське радіо

Але історія, насправді, не поодинока і трапляються подібні ситуації не лише в школах. Наприклад, в одному тільки київському мікрорайоні на Солом’янці, де проживає авторка цього репортажу, заходити з візочком забороняють в школу 43 на вулиці Преображенській і  жіночу консультацію №1, яка розташована на території пологового будинку на проспекті Лобановського. В обидва місця часто ходять, до речі, саме мами з візочками.

Що ж, насправді, можна робити батькам, чиї права порушують? Відповідь на це питання ми почали шукати в правозахисній спільноті. Олександра Свердлова з громадської організації «Центр соціальної дії» пояснила, які саме права порушує така заборона:

«Це дискримінація за ознакою сімейного стану. Вона заборонена у будь-яких закладах публічної сфери. Тобто це і державні заклади, і будь-які приватні заклади, і надають публічні послуги. Тобто до себе в квартиру я можу не пустити жінку з візочком, але якщо це ресторан, аптека або будь-який державний заклад, то я не можу цього робити бо цим порушу Закон про засади запобігання і протидії дискримінації в Україні»

Теоретично норми про заборону входу з візочком в заклад освіти чи охорони здоров’я в нормативно-правових актах міститися не може, — каже Олександра. Всі вони проходять антидискримінаційну експертизу. На жаль, іноді вона буває недосконалою. Тому важливо питати з посиланням на документи, чому заїхати з візочком не можна.

«Жінка, яку не пускають має попросити письмово пояснення, чому її не пускають з посиланням на документи. І вже потім оскаржувати такі документи в суді або звернутися до Уповноваженого з прав людини Верховної Ради України за експертизою. Вони визначать чи є в документі дискримінація, чи ні і дадуть роз’яснення закладу, що можна зробити, щоби покращити надання послуг для всіх»

Якщо з візочком не пускають не лише на словах, а намагаються застосувати силу, навіть мінімальну, слід одразу викликати поліцію, радить правозахисниця Олександра Свердлова

Анастасія Багаліка для Громадського радіо

За підтримки Фонду імені Гайнріха Бьолля

…то цей лист для вас.

Команда Громадського радіо, як і ви, найбільше цінує незалежність. Наша редакція не залежить від олігархів, політиків і держави. У нас немає інших завдань, аніж допомогти вам зрозуміти ситуацію.

Ми принципово лишаємось неприбутковою організацією. На відміну від комерційних мас-медіа, гроші для нас - не мета, а засіб.

Щоби і надалі отримувати правдиву, неперекручену інформацію, ви можете просто зараз допомогти Громадському радіо. Підтримуючи нас, ви робите внесок у своє майбутнє.

ДЯКУЄМО!

ЗРОБІТЬ ВНЕСОК

Якщо ви тут...

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Facebook Twitter Google+