Слухати

Сьогодні 141 річниця «лінгвоциду», який почався за часів Російської Імперії / Новини на Громадському радіо

Сьогодні 141 річниця «лінгвоциду», який почався за часів Російської Імперії

30 травня 2017 - 12:27
30 травня 1876 року імператор Олександр II підписав «Емський указ», який обмежував використання і викладання української мови

«Емський указ», який згодом назвали «лінгвоцид», був підписаний для обмеження української мови, яку в той час називали «малороссийским наречием».

Однією з причин підписання указу став переклад книги Гоголя «Тарас Бульба» на українську мову, де слова «русская земля» і «русский» замінено словами «Україна, українська земля, українець», а в кінці навіть проголошувався майбутній «український цар». Повідомлялося, що цей переклад в Києві безкоштовно роздавали селянам.

repin_cossacks.jpg

Тарас Бульба //
Тарас Бульба

Указ забороняв ввозити на територію Російської імперії книги та видавати оригінальні твори, написані українською мовою, заборонялася українська орфографія, постановка українських театральних вистав, друк нот з українськими текстами, проводити концерти з українськими піснями і викладати на українською мовою.

Місцева адміністрація повинна була посилити нагляд за тим, щоб в початкових школах не викладали українську мову, а також вилучити зі шкільних бібліотек книжки українською мовою.

На підставі Емського указу було припинено видання газети «Киевский Телеграф» і звільнені професори-українці з Київського університету.

Указом також пропонувалося скласти списки викладачів з відміткою про благонадійність кожного по відношенню до «украинофильских тенденций» в Харківському, Київському і Одеському окрузі.

При цьому в навчальних закладах цих округів на посаду викладачів потрібно було наймати «переважно великоросів».

Історично першим випадком тиску на українську мову в Російській Імперії вважається наказ царя Михайла 1622 року зі вказівкою спалити всі примірники надрукованого в Україні «Учительного Євангелія» Ставровецького.

…то цей лист для вас.

Команда Громадського радіо, як і ви, найбільше цінує незалежність. Наша редакція не залежить від олігархів, політиків і держави. У нас немає інших завдань, аніж допомогти вам зрозуміти ситуацію.

Ми принципово лишаємось неприбутковою організацією. На відміну від комерційних мас-медіа, гроші для нас - не мета, а засіб.

Щоби і надалі отримувати правдиву, неперекручену інформацію, ви можете просто зараз допомогти Громадському радіо. Підтримуючи нас, ви робите внесок у своє майбутнє.

ДЯКУЄМО!

ЗРОБІТЬ ВНЕСОК

Якщо ви тут...

Цю публікацію створено за допомогою Європейського Фонду Підтримки Демократії (EED). Зміст публікації не обов’язково віддзеркалює позицію EED і є предметом виключної відповідальності автора(ів). 
Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Facebook Twitter Google+