Слухати

Не для поезії, а для протесту — в Києві відновили традицію «Краплинних читань»  / Новини на Громадському радіо

Не для поезії, а для протесту — в Києві відновили традицію «Краплинних читань»

31 травня 2017 - 16:48
Хоча соцреалізм відійшов у минуле, поезія протесту досі актуальна — київські поети та поетки відновлюють традицію протестних «Маяковських читань»

«Пока же чисты и честны

Cлова и любовь к природе.

Становимся к фактам глуше.

Свобода сегодня не в моде»

Такими рядками закінчується текст Тані Троцької «Свобода не в моде». Це лише один з багатьох віршів, які прозвучали на «краплинних читаннях» у Києві в останню неділю травня.

alisa_shampanska_deklamuye_volodymyra_mayakovskogo.jpg

Поезія Маяковського звучить у виконанні Аліси Шампанської // Ана Море/Громадське радіо
Поезія Маяковського звучить у виконанні Аліси Шампанської
Ана Море/Громадське радіо

«Краплинні читання» біля скульптури «Дощ» на Пейзажній алеї планують зробити новою київською традицією. «Поезія протесту» - так анонсували захід у соцмережах. В 60-их роках ХХ сторіччя в Москві біля пам’ятника Маяковському збиралися заборонені поети та читали про свободу, сміливість та краще майбутнє. Текст Володимира Маяковського «Приказ по армии искусства» пролунав як заклик поетам виходити на вулиці і у Києві:

«Довольно грошовых истин.

Из сердца старое вытри.

Улицы — наши кисти.

Площади — наши палитры.

Книгой времен

тысячелистой

революции дни не воспеты.

На улицы, футуристы,

барабанщики и поэты!»

Люди різного віку і поглядів мали та матимуть змогу читати будь-які твори, які вони вважають вартими бути почутими.  Несподівану назву ініціатори події пояснюють так: «Краплинні читання — це не для поезії, це для протесту. В часи імітаційної демократії та декларованої свободи слова дуже легко віддатися течії та забути про необхідність подальших змін. Кожна з нас — лише крапля в уявному океані, але зрештою саме окремі краплі цей уявний океан і формують».

olya_rem_deklamuye_vlasnu_poeziyu_sluhachi_-_perehozhi_audytoriya_styhiyna_i_dynamichna_yak_i_sam_zahid.jpg

 Оля Рем декламує власну поезію, слухачі — перехожі, аудиторія стихійна і динамічна, як і сам захід // Ана Море/Громадське радіо
Оля Рем декламує власну поезію, слухачі — перехожі, аудиторія стихійна і динамічна, як і сам захід
Ана Море/Громадське радіо

Крім віршів, що їх знають усі, тут звучить і авторська поезія. Київська поетка Оля Рем:

«я пишу вірші тому, що можливо у Миколи Хвильового був важкий характер

я пишу вірші тому, що це моя остання зима, коли я ще маю право податися на Смолоскип

я пишу вірші тому, що щоб податися на Смолоскип мені треба написати ще близько 75 віршів українською

я пишу вірші тому, що в мене в голові океан і іноді йому треба виплеснутись

я пишу вірші тому, що у мене в родині не було і немає жодного поета

я пишу вірші тому, що голоси у моїй голові кажуть мені, що мені є що сказати людям

я пишу вірші тому, що поезія не боїться мене і не боїться показати, хто я».

На краплинних читаннях звучали тексти українською, російською, білоруською, англійською. Вірші Олександра Блока, Євгена Євтушенка, Володимира Маяковського поруч з віршами Павла Тичини, Лесі Укранки, Сергія Жадана, Юрка Іздрика, білоруського поета Віталя Рижкова, а також менш відомих Тетяни Троцької, Сема Кука та Лори Джейн Ґрейс. Декламатори, що знаються на справі та перехожі, що зупиняються, слухають, а врешті теж виходять на сцену:

«Мене звати Олександр. Я аспірант в інституті молекулярної біології та генетики. Зупинився, тому що мало, насправді, коли зустрічаєш, що хтось ось просто читає вірші. Приваблює неформальність, спонтанність».

Дев’ятикласниця у вишиванці:
«Я якби знала, що тут буде ця акція і я прийшла спеціально. Я Оксана».

Ініціатори заходу планують аби читання в майбутньому були стихійними. В соцмережах доступ до сторінки заходу мають усі, хто відмічається «відвідаю». Тобто організатори як такі відсутні і кожен учасник є організатором. За такими правилами проходить і сам захід. Немає одного ведучого чи ведучої. Модератори — усі присутні. Закінчивши читати кожен передає таку собі марафонну паличку тій особі з натовпу, що бажає читати наступною:

«Мене звуть Назар Східний. Модерація відбувалася за допомогою двох маркерів. Тобто, один маркер тримає людина, яка читає/виступає на сцені. Інший маркер в цей час передається людині, яка буде читати/виступати наступною. І таким чином немає затримок і все відбувається дуже швидко та динамічно.

materialy_zyizdu_komunistychnoyi_partiyi_hto_taki_interseksy_ta_yevrokanabis_na_frimarketi.jpg

Фрімаркет: від Матеріали XXVII з'їзду КПУ, до інтерсексів та євроканабісу // Ана Море/Громадське радіо
Фрімаркет: від Матеріали XXVII з’їзду КПУ, до інтерсексів та євроканабісу
Ана Море/Громадське радіо

Також працював книжковий фрімаркет. Це не схоже на буккросінг. Тобто, це таки схоже на буккросінг, але в буккросінгу ти маєш принести якусь свою книгу в обмін на ту, яку забираєш. Під час фрімаркету цього робити не обов’язково. Ти можеш прийти і забрати будь-яку кількість книжок, яка тобі сподобалася. Можеш так само принести і покласти свої книжки, але це не обов’язково.

Я жодних книжок не забирав, але можу додати, що книжки були зовсім різні. Була художня література, була не художня література. Ну, наприклад, з найбільш такого дивного, що там було, — це були матеріали якогось там з’їзду комуністичної партії України, але поруч з нею лежала книжка, яка називалася «Євроканабіс», — каже один з учасників заходу.

Одні з найбільш нещодавніх «Маяковських читань» в Україні проходили в Сімферополі в березні 2014 року, тоді поети виступили проти анексії Криму. Подібний захід з назвою «Маяковські читання», де декламували поезію російських класиків срібної доби, пройшов у вересні 2016-го року в університеті Шевченка.

«Краплинні читання» взяли з «Маяковських» лише ідею — поезію протесту. За задумом ініціаторів, вони відбуватимуться останньої неділі кожного місяця на пейзажній алеї біля скульптури «Дощ».

Ана Море, для Громадського радіо

…то цей лист для вас.

Команда Громадського радіо, як і ви, найбільше цінує незалежність. Наша редакція не залежить від олігархів, політиків і держави. У нас немає інших завдань, аніж допомогти вам зрозуміти ситуацію.

Ми принципово лишаємось неприбутковою організацією. На відміну від комерційних мас-медіа, гроші для нас - не мета, а засіб.

Щоби і надалі отримувати правдиву, неперекручену інформацію, ви можете просто зараз допомогти Громадському радіо. Підтримуючи нас, ви робите внесок у своє майбутнє.

ДЯКУЄМО!

ЗРОБІТЬ ВНЕСОК

Якщо ви тут...

Цю публікацію створено за допомогою Європейського Фонду Підтримки Демократії (EED). Зміст публікації не обов’язково віддзеркалює позицію EED і є предметом виключної відповідальності автора(ів). 
Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Facebook Twitter Google+