Слухати

Перезавантаження чи імітація? Громадськість про конкурс до Верховного Суду / Новини на Громадському радіо

Перезавантаження чи імітація? Громадськість про конкурс до Верховного Суду

02 червня 2017 - 20:29
На круглому столі «(Не)доброчесний новий Верховний Суд: що показав конкурс і як діяти далі?» 31 травня говорили про результати відкритих співбесід з кандидатами до Вищої кваліфікаційної комісії суддів

zhernakov_1.jpg

Михайло Жернаков: ВККС не дослуховується до громадськості //
Михайло Жернаков: ВККС не дослуховується до громадськості
Валерія Мацеха/Громадське радіо

Вперше під час виборів складу Верховного Суду кандидатів на високі посади фільтрувала громадськість. Однак, як заявили учасники круглого столу в Інституті Горшеніна в Києві, переважна кількість рекомендацій Громадської ради доброчесності так і не була врахована. Вища атестаційна комісія суддів, котра проводила конкурс, відхилила 82 відсотки висновків ради доброчесності по окремих суддях, каже член Громадської ради доброчесності, головний експерт Реанімаційного пакету реформ Михайло Жернаков:

«Це голова Верховного Суду Романюк, який отримав негативний висновок Громадської ради доброчесності, зокрема, тому що підтримував закони 16 січня, тому що позбавив права на житло 90-річної бабусі. Є два рішення, єдине в історії України, 2 рішення в історії України «Бочан проти України-1» і «Бочан проти України-2». Там, де визнано, не тільки те, що Верховний Суд порушував права людини, а й те, що відмовився потім виконувати й захистити ці права вже після першого рішення Європейського Суду».

В результаті 115 кандидатів з негативним висновком щодо доброчесності та професійної етики будуть змагатися за посади й далі, підкореслює Михайло Жернаков:

«Також це голова Ради суддів Валентина Сімоненко. Це сумнозвісний голова Окружного адміністративного суду Павло Вовк, до якого, як ви знаєте наприкінці минулого тижня прийшло НАБУ і під час обшуку знайшло в його будинку, який він не сказав в декларації, але яким очевидно користується, і на це звертала увагу в своєму висновку Громадська рада доброчесності, але вдалося цьому кандидату переконати Вищу кваліфікаційну комісію суддів в тому, що насправді цього не відбувається».

Крім Михайла Жернакова, інші учасники круглого столу, наполягають на максимальній прозорості у процесі відбору кандидатів. Оскільки такий відбір відбуватиметься анонімно і за зачиненими дверима, учасники круглого столу вимагали  оприлюднення результатів голосування кожного члена Вищої кваліфікаційної комісії, стосовно кожного кандидата.

petuhov.jpg

Заступник міністра юстиції Сергій Петухов наголошував на новаторстві процедури формування Верховного Суду //
Заступник міністра юстиції Сергій Петухов наголошував на новаторстві процедури формування Верховного Суду
Валерія Мацеха/Громадське радіо

Замість міністра юстиції участь в дискусії брав його заступник Сергій Петухов. Хоча міністра й очікували на події, однак той не зміг бути, через засідання Уряду. Сергій Петухов наголосив, що в українській історії такого відкритого конкурсу ще не було:

«Та процедура, яка є сьогодні – вона безпрецедентна. Немає прикладу в інших державах навіть. Тому Вища кваліфікаційна комісія мала робити багато нового і робити це в дуже стислий термін. За це їм треба подякувати і віддати належне, тому що організувати цей масштабний процес, розробити методологію, тести і просто організувати обробку документів такої кількості кандидатів – це дуже складний процес».

На думку пана Петухова негативний висновок Громадської ради доброчесності зобов’язує членів Вищої кваліфікаційної комісії більш ретельно перевіряти кожну кандидатуру, тому поріг для проходження кандидата з негативним висновком є вищим.

shabunin.jpg

Віталій Шабунін налаштований до дій ВККС скептично //
Віталій Шабунін налаштований до дій ВККС скептично
Валерія Мацеха/Громадське радіо

Кінцевий підпис під призначеннями нових суддів ставитиме Президент. Голова правління Центру протидії корупції Віталій Шабунін підкреслює, що в інтересах Петра Порошенка не допускати зараз призначення недоброчесних суддів, адже тоді буде втрачено останній шанс якісно оновити Верховний Суд:

«В інтересах Президента зараз позбутися цих проблем, ніж потім їх підписати. Бо тоді він нестиме персональну відповідальність не тільки політичну, бо він сконструював реформу таким чином, а й безпосередню за призначення цих суддів».

Голова комітету Верховної Ради з питань запобігання та протидії корупції Єгор Соболєв у ході обговорення заявив, що цей комітет звернеться до Вищої кваліфікаційної комісії суддів з вимогою оприлюднити бали усіх кандидатів за результатами співбесід.

Жоден із членів Вищої кваліфікаційної комісії не знайшов можливості відвідати круглий стіл.

Валерія Мацеха для Громадського радіо

…то цей лист для вас.

Команда Громадського радіо, як і ви, найбільше цінує незалежність. Наша редакція не залежить від олігархів, політиків і держави. У нас немає інших завдань, аніж допомогти вам зрозуміти ситуацію.

Ми принципово лишаємось неприбутковою організацією. На відміну від комерційних мас-медіа, гроші для нас - не мета, а засіб.

Щоби і надалі отримувати правдиву, неперекручену інформацію, ви можете просто зараз допомогти Громадському радіо. Підтримуючи нас, ви робите внесок у своє майбутнє.

ДЯКУЄМО!

ЗРОБІТЬ ВНЕСОК

Якщо ви тут...

Цю публікацію створено за допомогою Європейського Фонду Підтримки Демократії (EED). Зміст публікації не обов’язково віддзеркалює позицію EED і є предметом виключної відповідальності автора(ів). 
Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Facebook Twitter Google+