Слухати

Мистецтво часто йде попереду суспільства: квір-кіно в Україні  / Новини на Громадському радіо

Мистецтво часто йде попереду суспільства: квір-кіно в Україні

11 червня 2017 - 15:46
Тиждень подій КиївПрайду розпочався з кінопоказів документальних квір-стрічок. Про винекнення квір-кіно та його розвиток в Україні говоримо із культурологом Надією Парфан

Пінчук Арт Центр у партнерстві з КиївПрайд за підтримки Київського міжнародного фестивалю короткометражних фільмів  і посольства Швейцарії провели показ фільмів, присвячених квір-тематиці. 

Перед показом глядачів чекала коротка лекція про квір-теорію та її відображення у світовому кінематографі від Надії Парфан, культуролога, громадської активістки, кураторки незалежних культурних проектів, співзасновниці Міжнародного фестивалю кіно та урбаністики «86» в місті Славутич.

dsc_1459.jpg

Надія Парфан //
Надія Парфан
Спеціально для Громадське радіо, Надія Парфан поділилася своїми думками про винекнення квір-кіно та його розвиток в Україні. 

“Квір-кіно — це такий напрямок у кіноматографі, який виник на прикінці 80-х – початку 90-х переважно в англомовному світі (США, Канада, Північна Америка, Великобританія). Сам термін “квір-кіно” – походить із англомовної критичної теорії, гендерних студій і академічних дисциплін. Його ввела кінокритик британського кінематографічного часопису “Sight and Sound” Рубі Річ, написавши статтю “Нове квір кіно”. Що це означало в історичному контексті? Що були певні фільми на ЛГБТКІ-тематику, вони були завжди, це не було чимось новим зображувати гомосексуальність на великому екрані. Але новим було поняття “квір”. 

1_37.jpg

New Queer cinema / Sight and Sound //
New Queer cinema / Sight and Sound

Цим терміном вона описала низку фільмів, які були радикальними за формою і агресивними у їхній підтримці сексуальної ідентичності, які кинули виклик і гетеронормативному статусу-кво і заохочували позитивні образи лесбійок та геїв, які виступали в русі гей-емансипації.

“Ці всі речі почали дуже цікаво проявлятися на екрані. Фільм про який я сьогодні буду говорити, називається “Мій приватний штат Айдахо” Гаса Ван Сента, знаковий ЛГБТКІ-фільм, який підпадає під цю категорію “квір-кіно”, — говорить Надія Парфан. 

«Чому це важливо і чому ми сьогодні про це говоримо? Тому що мистецтво часто йде попереду суспільства: відчуває, передчуває та якось інтуїтивно може запропонувати візію чи шляхи для вирішення суспільних проблем з одного боку, а з іншого боку є цариною самовираження, тобто те, що показується в кіно – формує те, як люди уявляють собі світ. Тому важливо працювати і на території мистецтва також, не обмежуватись лобіюванням прав через законопроекти, а змінювати цінності і уявлення людей.”

Говорячи про українське квір-кіно, Надія Парфан відмітила  українського художника і режисера, якого вважає яскравим представником квір-культури — Анатолія Беглова: «Толік Белов і його фільм “Секс, лікувальний, рок-н-рол”. Це дуже класний фільм, точніше навіть уривок незнятого повністю фільму. Це ідея солідарності з усім прогресивним мистецтвом”. 

_ill1312.jpg

Толік Белов //
Толік Белов

«Якщо говорити ще про квір-кіно, що подивитися, то ось з останніх це — “Життя Адель” та переможець декількох оскарів – “Місячне сяйво”, дуже квіровий фільм, який ще про расово-сексуально-орієнтаційний момент. А взагалі чудово досліджувати і підтримувати нашу українську локальну традицію: це Толік Белов, це Жанна Озірна зі Львова і її фільм “Котики” – маленька лесбійська документальна комедія і вона зараз знімає новий фільм “Благодать”, Оксана Казьміна, яка знімає фільм “Антігона”, великий документальний проект. Ну і себе не прийнято рекламувати, але я зняла колись фільм “Екзарх” про православного священника і підтримує квір-православвя”.  

Покази квір-кіно передують відкриттю виставки «Крихкий стан» в Пінчук Арт Центр, яка серед іншого представить роботи Карлоса Мотти, відомого завдяки його захопленості історіями квір-культури та активізму. В його творчості гендерна політика дає можливість сформулювати певні позиції проти соціальної та політичної несправедливості.

Нагадаємо, що КиївПрайд-2017 проходить з  9-18 червня під гаслом “Країна для всіх!”.  Переглянути детальну програму.  

За підтримки Фонду імені Гайнріха Бьолля в Україні. 

 

…то цей лист для вас.

Команда Громадського радіо, як і ви, найбільше цінує незалежність. Наша редакція не залежить від олігархів, політиків і держави. У нас немає інших завдань, аніж допомогти вам зрозуміти ситуацію.

Ми принципово лишаємось неприбутковою організацією. На відміну від комерційних мас-медіа, гроші для нас - не мета, а засіб.

Щоби і надалі отримувати правдиву, неперекручену інформацію, ви можете просто зараз допомогти Громадському радіо. Підтримуючи нас, ви робите внесок у своє майбутнє.

ДЯКУЄМО!

ЗРОБІТЬ ВНЕСОК

Якщо ви тут...

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Facebook Twitter Google+