Слухати

На українській платформі онлайн-освіти Prometheus стартував курс для журналістів «Як писати про ЛГБТ» / Новини на Громадському радіо

На українській платформі онлайн-освіти Prometheus стартував курс для журналістів "Як писати про ЛГБТ"

07 липня 2017 - 16:51
Що стоїть за суспільними штампами і як дати змогу аудиторії побачити людину та її проблеми, а не стереотипні уявлення? Журналістам поянюють на новому освітньому курсі.

Як професійному журналісту працювати з розпалюванням ворожнечі щодо певної меншини? Що таке ксенофобія і чому працівники ЗМІ мають бути надзвичайно чутливими до її проявів? Як розказувати про ЛГБТ, щоб не ділити українців на “своїх” та “чужих”? Як дотримуватися загальних принципів журналістської етики та стандартів стосовно незаанґажованого розкриття теми? Чому треба поважати самоідентифікацію людини в суспільстві і вміти висвітлювати різноманіття? 

З цим і не тільки, допоможе розібратися Курс для журналістів на Prometheus, який стартував цього літа на українській освітній платформі.  

Курс створено на замовлення громадської організації «Інсайт» при підтримці Article 19, Великобританія. Авторки курсу: Тая Герасимова, Інна Ірискіна, Михайлина Скорик. 

Авторки курсу зазначають, що розробляючи курс, зважали на те, що кожна людина має право на власні переконання, на які впливають виховання, професійний досвід, релігійні погляди та коло спілкування. Кожен із нас може переосмислювати їх протягом життя. Але в засобах масової інформації журналіст зобов’язаний дотримуватися загальних правил і виходити з сучасних уявлень щодо природи людини, зокрема дослідження про природу ЛГБТ-людей. Як ніхто інший журналіст мусить відділяти «свої» переконання від професійного висвітлення події.

 

Журналістки та правозахисниці звертають увагу, що гомофобна позиція може звучати в публічному просторі, але в професійному висвітленні вона не може бути об’єктом для дискусій.

Курс «Як писати про ЛГБТ» — безкоштовний, складається з 8 лекцій та буде цікавий не лише журналістам, а й правозахисникам, дослідникам і кожному, хто цікавиться ситуацією з правами людини в Україні. Тривалість: 4 тижні (по 2 лекції на тиждень). 

skoryk.jpg

Михайлина Скорик //
Михайлина Скорик
Своїми враженнями від роботи над курсо ділиться Михайлина Скорик, медіа-тренерка, в минулому — головний редактор сайту podrobnosti.ua, порталу tochka.net, випусковий редактор на телеканалах «1+1”, «Business», ТРК «Україна»: «Ми розробили курс для журналістів спільно з ГО «Інсайт», я виступила як запрошена тренерка і співавторка. Оскільки ГО «Інсайт» дуже багато років працює з ЛГБТ, надаючи юридичну, консультаційну допомогу та часто спілкуються із журналістами, вони накопичили дуже великий досвід, як пояснювати журналістам, як писати про ЛГБТ. Але зрозуміло, що вони більше правозахисники, тому говорять своєю юридичною мовою. Моя мета була – пупулярно пояснити, чому важливо звертати увагу на такі поняття, як «мова ворожнечі», чому не можна транслювати гомофобію, які коментарі мають бути в таких матеріалах, як дотримуватися журналістських стандартів. Ми також багато уваги приділили «правилу балансу», бо дуже часто журналісти несвідомо стають на бік гомофоба, саме тому, що дають йому слово, думаючи, що це журналіський стандарт «балансу думок». Хоча це, насправді, не так»  

«Ми розраховуємо, що щотижня журналіст може проходити дві лекції. Проходження лекції може забирати від 30 хв до години, бо там ще є тест і практичне завдання», — відмічає Михайлина Скорик.

taya.jpg

Тая Герасимова //
Тая Герасимова
Тая Герасимова, співавторка Курсу, зазначає, що хоча курс спрямований на журналістів, він також буде корисний правозахисникам, блогерам і всім, хто зіштовхується із написанням текстів: “Чому ми обрали журналістів, потому що в українській журналістиці, насправді, вже все набагато краще із розуміння прав людини та із тим, як писати про різні меншини, в тому числі про ЛГБТ. Однак, ми всерівно виховувалися в іншій культурі, радянській, де було дуже багато абсцентної лексики, а також таких фраз, якими люди можуть образити”

inna.jpg

Інна Ірискіна //
Інна Ірискіна
Інна Ірискіна, співавторка Курсу, говорить: “Зі свого досвіду спілкування із журналістами можу сказати, що навіть коли  журналіст дружньо налаштований – це ще не гарантує якість матеріалу, бо не має базових знань із тематики, термінології. Навіть на тому рівні, чим відрізняється сексуальна орієнтація від гендерної ідентичності або те, що трансгендерну людину треба називати відповідно за її ідентичністю, іменем та  у тому роді, а не те, що їй приписано при народженні”. 

За фактом прослуховування кожної лекції на слухача чекає тест на уважність та практичне завдання, за підсумками яких можна заробити 12.5 балів. Максимальна кількість балів за підсумками 8 лекцій — 100. Сертифікати про проходження курсу отримає кожен зі слухачів, якщо набере 70 балів та більше.

Відеолекції, завдання, форум та можливість отримати сертифікат доступні в будь-який час.

За підтримки Фонду імені Гайнріха Бьолля в Україні

…то цей лист для вас.

Команда Громадського радіо, як і ви, найбільше цінує незалежність. Наша редакція не залежить від олігархів, політиків і держави. У нас немає інших завдань, аніж допомогти вам зрозуміти ситуацію.

Ми принципово лишаємось неприбутковою організацією. На відміну від комерційних мас-медіа, гроші для нас - не мета, а засіб.

Щоби і надалі отримувати правдиву, неперекручену інформацію, ви можете просто зараз допомогти Громадському радіо. Підтримуючи нас, ви робите внесок у своє майбутнє.

ДЯКУЄМО!

ЗРОБІТЬ ВНЕСОК

Якщо ви тут...

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Facebook Twitter Google+