Слухати

Чи можна говорити про епідемію вірусу Коксакі? Пояснення імунолога

08 серпня 2017 - 10:24
Близько тижня з’явилася інформація, що дехто з відпочиваючих в Туреччині українців змушені були повернутися через невідому інфекцію. Люди публікували фото з сипом та скаржились на високу температуру
Чи можна говорити про епідемію вірусу Коксакі? Пояснення імунолога / Новини на Громадському радіо

Головний дитячий імунолог Києва Федір Лапій в програмі Ранкова Хвиля на Громадському радіо пояснив походження вірусу та зазначив, що ситуація далека від епідемії. Заражаються вірусом щороку, втім пік захворюваності припадає на серпень-початок вересня.

Він зазначив, що є сімейство вірусів ентеровірусів, до яких відносяться віруси поліомієліту, віруси Коксакі і екховіруси. Вони між собою в чомусь подібн: потрапляють до організму з водою, повітряно-крапельним шляхом, розмножуються в кишечнику та можуть викликати різну клинику. 

«Клініка, яку вони (віруси Коксакі) викликають, досить різноманітна. Це пов’язано з тим, що існує багато різновидів вірусів Коксакі і вони навіть йдуть за номерами. Одні, наприклад, так звані серотипи викликають герпентичну ангіну — це віруси коксакі А16. Інші викликають хворобу, яку називають пухирчатка слизової роту, долонь та підошв, третій — викликає інші прояви цієї інфекції. Це може бути температура. Але дуже часто вони поєднуються з висадкою. В тому числі з такою висадкою, яка може бути подібною до вітрянки». 

Федір Лапій зазначив, що ця інфекція традиційна для курортів та місць відпочинку, хоча вона зустрічається протягом всього року. Пік захворюваності в Україні припадає на серпень-вересень.

За його словами, ті симптоми, які часто виникають у дитини на 3-4 день час відпочинку на морі, — висока температура, стоматит — і батьки і лікарі називають акліматизацією. Втім, це не завжди так.

«Турецькі лікарі виявилися більш досвідченими, більш грамотними, коли сказали, що це — вірус Коксакі. Діагностика і в Україні проводиться, але тут стоїть питання в первинній ланці і для мене в даному випадку, для багатьох моїх колег немає нічого дивного в тому, що сталося в Туреччині. Те ж саме відбувається і в Україні», — пояснив Федір Лапій.

Відповідаючи на запитання, чи можна уразитись вірусом Коксакі не в морі, а в річці, головний дитячий імунолог Києва зазначив: якщо вода проточна і не сильна спека, то шанси значно менші.:

«Але це не означає, що ми його не зустрінемо, бо в річках так само є заплави, де вода стоїть, де може перебувати вірус. Він не розмножується поза організмом людини, але те, що характеризує ентеровіруси, до яких відноситься і ентеровірус коксакі те, що він стійкий до впливу навколишнього середовища (до тепла, до ультрафіолету). Він досить добре себе почуває за достатньо високих температур», — говорить Федір Лапій.

Він наголосив, що вживати термін «епідемія» до ситуації, що склалася на курорті Туреччини некорректно:

«Ситуація для лікарів стандартна. Нічого дивного не відбувається. Це були хоча й ентеровіруси і віруси коксакі в тому числі зустрічаються протягом всього року, але пік захворюваності припадає на серпень — початок вересня, на теплу, жарку пору року. І щороку ми відзначаємо збільшення захворюваності саме в цей період», — резюмував головний дитячий імунолог Києва Федір Лапій. 

…то цей лист для вас.

Команда Громадського радіо, як і ви, найбільше цінує незалежність. Наша редакція не залежить від олігархів, політиків і держави. У нас немає інших завдань, аніж допомогти вам зрозуміти ситуацію.

Ми принципово лишаємось неприбутковою організацією. На відміну від комерційних мас-медіа, гроші для нас - не мета, а засіб.

Щоби і надалі отримувати правдиву, неперекручену інформацію, ви можете просто зараз допомогти Громадському радіо. Підтримуючи нас, ви робите внесок у своє майбутнє.

ДЯКУЄМО!

ЗРОБІТЬ ВНЕСОК

Якщо ви тут...

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Facebook Twitter Google+