Слухати

Сьогодні —  90 річниця встановлення пам’ятника Артему у Святогірську  / Новини на Громадському радіо

Сьогодні — 90 річниця встановлення пам’ятника Артему у Святогірську

13 вересня 2017 - 11:08
Монумент споруджували в 1927 році безпосередньо на місці методом заливки бетону в каркас та без застосування будівельних механізмів

Сьогодні, 13 вересня 2017 року  (за іншими даними 11 вересня)  виповнюється 90 років найвідомішому монументу Донецької області — пам’ятнику Артему, встановленому в 1927 році на пагорбі в Святогірську.

У 2001 році фігура революціонера Федора Сергєєва  (Артема) в Святогірську  роботи скульптора Івана Кавалерідзе (до речі автора пам’ятника княгині Ользі на Михайлівській площі) була внесена до Державного реєстру національного культурного надбання. Даний факт захищає «Артема» від декомунізації. 

Історія створення пам’ятника Артему

Спочатку планувалося встановити бюст Артема, на який була розрахована сума у кошторисі — 9 тис. руб. З них на матеріали для будівництва виділялося 4 тис. руб. і на авторський гонорар — 5 тис. руб. Але Кавалерідзе відразу запланував створити гігантський пам’ятник на горі, яка стане природним постаментом для монумента. Але фінансування не було збільшено, тому скульптор витратив свій гонорар на матеріали та заробітну плату будівельникам. Лише 92 рублі з 5 тисяч залишилися автору пам’ятника. Також гроші на пам’ятник давали місцеві жителі.

2018.jpg

Артем у Святогірську //
Артем у Святогірську


Монумент споруджували безпосередньо на місці методом заливки бетону в каркас, ярусами. Загальна площа монумента становить 400 кв. м, вага — близько 800 тонн. Висота пам’ятника — 22 метри, разом з фундаментом загальна висота споруди — 27-28 метрів (приблизно — з 9-поверховий будинок).

Цікаві факти про пам’ятник Артему

  • Це перший і єдиний пам’ятник революціонеру в стилі кубізм (хоча сам Кавалерідзе запевняв, що творчий задум базувався на традиціях української дерев’яної архітектури)
  • Це найвища скульптура в стилі кубізму на території Європи
  • Це найбільша бетонна скульптура в світі — понад 800 тонн
  • Це скульптура, яка з’явилася всього за три місяці без застосування будівельних механізмів
  • Це пам’ятник, що створений з унікального бетону. Таємниця його складу похована разом з династією бетонників Орленко. Сучасний бетон не можна «приживити»до монумента.
  • Під час Другої світової війни і радянська  та німецька армія використовували кулак фігури Артема як оглядовий майданчик і кулеметне гніздо
  • Це єдиний в світі приклад, коли статуя революціонера домінує над культовою спорудою - Лаврою.

Нагадаємо, 4 квітня 2017 у Святогірську закрили прохід до пам’ятника Артему. Його огородили парканом з написом: «Обережно! Пам’ятник в аварійному стані. Прохід заборонено».

…то цей лист для вас.

Команда Громадського радіо, як і ви, найбільше цінує незалежність. Наша редакція не залежить від олігархів, політиків і держави. У нас немає інших завдань, аніж допомогти вам зрозуміти ситуацію.

Ми принципово лишаємось неприбутковою організацією. На відміну від комерційних мас-медіа, гроші для нас - не мета, а засіб.

Щоби і надалі отримувати правдиву, неперекручену інформацію, ви можете просто зараз допомогти Громадському радіо. Підтримуючи нас, ви робите внесок у своє майбутнє.

ДЯКУЄМО!

ЗРОБІТЬ ВНЕСОК

Якщо ви тут...

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Facebook Twitter Google+