Слухати

Уряд розглядає проект закону, який може суттєво звузити прозорість судового процесу, — правознавці / Новини на Громадському радіо

Уряд розглядає проект закону, який може суттєво звузити прозорість судового процесу, — правознавці

13 вересня 2017 - 15:31
Громадські організації та активісти вимагають не допустити обмеження гласності судочинства

У червні цього року Президент України вніс на розгляд Верховної Ради України проект реформи судового процесу (№ 6232). Наразі Парламент розглядає законопроект у другому читанні. На думку громадськості, прийняття даного проекту закону перекреслить усі шанси на успішну судову реформу. Відповідну заяву із закликом не підтримувати прийняття законопроекту №6232 оприлюднив Центр інформації про права людини.

Тож, що пропонується законопроектом?

Суд зможе заборонити фотофіксацію, відеозапис чи трансляцію відкритого судового засідання, якщо це «заважає ходу судового процесу» (ч. 7 ст. 7 ЦПК, ч. 8 ст. 10 КАС, ч. 8 ст. 9 ГПК у редакції законопроекту).

Як відзначають у Центрі інформації про права людини, це фактично необмежене дискреційне право судді зробити процес закритим для широкого кола громадськості з надуманих мотивів.

Суд зможе не впустити до зали судових засідань людей, які хочуть бути присутніми у відкритому судовому засіданні, якщо немає «вільних місць» (ч. 2 ст. 7 ЦПК, ч. 3 ст. 10 КАС, ч. 3 ст. 9 ГПК у редакції законопроекту).

За словами правознавців, це положення закриє від громадськості кабінети суддів, де вони часто слухають справи, повісивши табличку “зал судових засідань”, та може стимулювати суддів призначати розгляд резонансних справ у маленьких залах, зменшувати кількість місць для слухачів у залах, аби уникнути суспільного контролю.

Суд зможе не проголошувати прилюдно судові рішення, ухвалені за наслідками закритих судових засідань (ч. 18 ст. 7 ЦПК, ч. 17 ст. 10 КАС, ч. 18 ст. 9 ГПК у редакції законопроекту).

Як відзначають експерти Центру інформації про права людини, це порушує статтю 6 Європейської конвенції з прав людини, де зазначено, що судові рішення в будь-якому випадку проголошуються прилюдно.

► Під загрозою відповідальності учаснику процесу буде заборонено використовувати аудіо- чи відеозапис, фотографування під час закритої наради з суддею, що проводиться для врегулювання спору (ч. 9 ст. 204, п. 5 ч. 1 ст. 149 ЦПК, ч. 9 ст. 186, п. 4 ч. 1 ст. 149 КАС, ч. 10 ст. 189, п. 5 ч. 1 ст. 136 ГПК у редакції законопроекту).

На думку юристів, ці положення дозволять судді проводити закриті зустрічі із кожною стороною окремо і під виглядом урегулювання спору вимагати неправомірну вигоду, не боячись відповідальності, адже сторона не матиме права зафіксувати розмову, а якщо й зафіксує, то це не зможе бути використано як доказ у суді.

Зазначимо, що відповідний законопроект було прийнято у першому читанні 20 червня 2017 року. Тоді «за» проголосували 253 депутатів, «проти» — 4. 62 депутати утрималися від голосування. 51 нардеп не голосував. З поіменним голосуванням можна ознайомитися за посиланням

10 липня 2017 року Комітет рекомендував Верховній Раді України прийняти в другому читанні та в цілому проект Закону №6232.

Ініціатором законопроекту є президент України. 

 

…то цей лист для вас.

Команда Громадського радіо, як і ви, найбільше цінує незалежність. Наша редакція не залежить від олігархів, політиків і держави. У нас немає інших завдань, аніж допомогти вам зрозуміти ситуацію.

Ми принципово лишаємось неприбутковою організацією. На відміну від комерційних мас-медіа, гроші для нас - не мета, а засіб.

Щоби і надалі отримувати правдиву, неперекручену інформацію, ви можете просто зараз допомогти Громадському радіо. Підтримуючи нас, ви робите внесок у своє майбутнє.

ДЯКУЄМО!

ЗРОБІТЬ ВНЕСОК

Якщо ви тут...

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Facebook Twitter Google+