Слухати

«Новий закон про освіту створює проблеми для румунської меншини в Україні», - експерт Юліан Кіфу / Новини на Громадському радіо

"Новий закон про освіту створює проблеми для румунської меншини в Україні", - експерт Юліан Кіфу

22 вересня 2017 - 18:08
Голова румунського Центру запобігання і попередження конфліктів та екс-радник президента Румунії Юліан Кіфу коментує прийняття нового закону про освіту

«З часів Революції Гідності та анексії Криму, Румунія підтримувала Україну, але зараз вона почувається зрадженою після прийняття цього закону. Цей закон створює проблеми для румунської меншини в Україні. Меншини, яка була лояльна до держави. Її представники воювали на Донбасі, захищали країну і помирали за неї. Тому такі дії з боку української влади розцінюються як зрада. 

Новий закон обмежує можливість навчатися румунською мовою в школі аж до вступу в університет. Тепер старші класи матимуть навчання лише українською мовою. Предмети українською мовою почнуть з’являтися вже в середній школі. Можливість навчатися румунською мовою бодай частково в старшій школі була заблокована. Це крок назад, порівняно з тим, як це раніше було влаштовано в Україні, а також з огляду на міжнародне законодавство, Європейську хартію мов та права меншин. 

Не йдеться про стурбованість певний регіоном, це загальна стурбованість. Звичайно, румунські школи сфокусовані в Чернівецькій області, але вони також є і на всій території України. Тут ідеться не так про регіон, як про принцип. 

Ми говоримо про взаємність. Румунія поважає ці правила. Наприклад, українці можуть навчатися українською мовою аж до університету. Для цього існують окремі класи в школах. Так само навіть університет можна закінчити та отримати ступінь саме рідною мовою в Румунії для україномовних студентів. Було би природно чекати, що румуни матимуть в Україні такі ж умови. В конституції України є згадка про захист меншин державою. Цього вистачає. 17 вересня у нас навіть був протест поруч з українським посольством проти прийняття цього закону», — розповів Юліан Кіфу. 

Нагадаємо, що президент Румунії скасував візит до України через новий закон про освіту, а парламент Угорщини засудив український закон про освіту21 вересня на порядку денному у депутатів Закарпатської облради було звернення до Президента України з тим, аби він не підписував Закон України «Про освіту» як такий, що порушує права національних меншин. Міністерство освіти і науки України пропонує в новому законі про освіту зобов’язати шкільні благодійні фонди, куди батьки учнів здають гроші на ремонт, звітувати за витрачені кошти.

 

…то цей лист для вас.

Команда Громадського радіо, як і ви, найбільше цінує незалежність. Наша редакція не залежить від олігархів, політиків і держави. У нас немає інших завдань, аніж допомогти вам зрозуміти ситуацію.

Ми принципово лишаємось неприбутковою організацією. На відміну від комерційних мас-медіа, гроші для нас - не мета, а засіб.

Щоби і надалі отримувати правдиву, неперекручену інформацію, ви можете просто зараз допомогти Громадському радіо. Підтримуючи нас, ви робите внесок у своє майбутнє.

ДЯКУЄМО!

ЗРОБІТЬ ВНЕСОК

Якщо ви тут...

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Facebook Twitter Google+