Слухати

Закон про освіту для Румунії був лише приводом, - експерт Василь Філіпчук  / Новини на Громадському радіо

Закон про освіту для Румунії був лише приводом, - експерт Василь Філіпчук

22 вересня 2017 - 22:33
Голова Міжнародного центру перспективних досліджень Василь Філіпчук коментує скасування візиту президента Румунії в Україну та реакцію Румунії і Угорщини на 7 статтю нового закону про освіту

21 вересня президент Румунії скасував візит до України через новий закон про освіту. В ефірі Громадського радіо голова Міжнародного центру перспективних досліджень Василь Філіпчук пояснив реакцію президента на новий закон про освіту. 

«Така реакція була доволі нетиповою. Я думаю, що закон був радше приводом, ніж причиною такого рішення. Напруга з Угорщиною, Польщею та Румунією назрівали довгий період. Потрібен був лише привід, щоб ми побачили трансформацію цієї напруги у щось інше. Ми чуємо подібні заяви від болгар і поляків, але головна проблема — це все ж таки Румунія і Угорщина. В Румунії завжди було популярна оце імперська антиукраїнська тема. Це підтримували праворадикали. Там говорили про «Велику Румунію». В Румунію на Україну дивляться не обов’язково з великою симпатією. Коли ми сильні — ці ідеї залишаються для маргінальних політичних сил. А зараз, коли Україна у війні, багато політичних сил підіймають голову і думають, чи не зявиться така політична ситуацію, коли можна буде втілити в життя ідею «Великої Румунії». 

Якщо порівнювати права української громади в Румунії та румунської громади в Україні, їх неможливо порівняти. Румунська громада в Україні мала кращі умови для навчання. Кількість румунських шкіл в Україні і українські ліцеї в Румунії — це непорівнювані речі. Але тут важливі нюанси. Не можна погіршувати права, які вже надані. Але з боку румунських політиків — це трактується як погіршення. Ще важливо, коли це зроблено. У нас війна на Сході з Російською Федерацією. Нам важливо підтримувати коаліцію щодо санкцій. У цій ситуації важливо вирішити, що головне зараз. Регулювання конфлікту з РФ чи мовні питання з Румунією. Адже через закон про освіту ми можемо прийти до ситуації, що Румунія чи Угорщина під час обговорення санкцій виступить проти саме під приводом закону про освіту. 

Звичайно, проблеми є і у цих країн. Нещодавно був скандал через закриття угорського ліцею в Румунії. Але обидві країни в ЄС і НАТО. Жодна не має війни з РФ. Це інший рівень взаємовідносин. У нашому випадку ми дуже залежні». 

Нагадаємо, що президент Румунії Клаус Йоханніс заявив про скасування візиту до України через ухвалений Верховною Радою закон про освіту. Про це він заявив на прес-конференції у Нью-Йорку перед від’їздом у Бухарест із сесії Генеральної асамблеї ООН. Попереднього дня, в середу, парламент Румунії офіційно засудив новий закон про освіту в Україні, який, як вважають у Бухаресті, обмежує використання мов національних меншин у школах, включно з румунською. Обидві палати законодавчого органу Румунії на спільному засіданні в середу одностайно проголосували за заяву з проханням до президента України не підписувати закон і з пропозицією створити парламентську делегацію для поїздки до Києва для обговорення ситуації, що виникла. 

Парламент Угорщини також засудив український «Закон про освіту». Депутати заявили, що український закон про освіту серйозно порушує право угорців Закарпаття на освіту рідною мовою, а також суперечить низці міжнародних документів, зокрема, Копенгагенському документу і Паризькій хартії ОБСЄ, Європейській хартії регіональних мов або мов меншин, договору про основи добросусідства і співробітництва та іншим.

…то цей лист для вас.

Команда Громадського радіо, як і ви, найбільше цінує незалежність. Наша редакція не залежить від олігархів, політиків і держави. У нас немає інших завдань, аніж допомогти вам зрозуміти ситуацію.

Ми принципово лишаємось неприбутковою організацією. На відміну від комерційних мас-медіа, гроші для нас - не мета, а засіб.

Щоби і надалі отримувати правдиву, неперекручену інформацію, ви можете просто зараз допомогти Громадському радіо. Підтримуючи нас, ви робите внесок у своє майбутнє.

ДЯКУЄМО!

ЗРОБІТЬ ВНЕСОК

Якщо ви тут...

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Facebook Twitter Google+