Слухати

Ільмі Умеров: «Щойно у мене буде змога, я обов’язково повернуся в Крим» / Новини на Громадському радіо

Ільмі Умеров: «Щойно у мене буде змога, я обов'язково повернуся в Крим»

26 жовтня 2017 - 18:51
Ільмі Умерову та Ахтему Чийгозу ніхто не казав про умови їхнього звільнення

Брифінг за участі звільнених заступників голови Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умерова і Ахтема Чийгоза пройшов 26 жовтня в українському посольстві в Анкарі, Туреччина.

«Звільнення, в першу чергу, мого друга, Ахтема Чийгоза стало можливо завдяки величезному інтересу та конкретних дій багатьох людей та міжнародної спільноти, зокрема завдяки зусиллям президента Турецької республіки, пана Ердогана та президента України, Петра Порошенка. Ахтема Чийгоза неправдиво звинувачували в організації масових заколотів і було засуджено на 8 років тюремного ув’язнення. Зараз завдяки вищеназваним людям та зусиллям він вільний». — починає брифінг у Анкарі Ільмі Умеров.

«Не буду багато говорити про свою кримінальну справу, але мене так само звинувачували в тому, чого я не здійснював. Мене було засуджено на 2 роки, але тепер, завдяки тим самим зусиллям я теж вільний.

Ми поки не знаємо, що на нас чекає попереду, коли ми перетинатимемо кордон між Херсонською областю та Кримом. Я не давав ніяких обіцянок не робити подібних спроб і за якийсь час обов’язково спробую повернутися в Крим». — Ільмі Умеров не приховує своїх планів на повернення додому.

«Не стан здоров’я чи умови затримання було пріоритетом в тій боротьбі, яку ми від імені народу, від імені України взяли на себе». — Каже Ахтем Чийгоз.
«СІЗО — це не колонія, це цілковита і повна ізоляція. Я весь час відчував цю велику підтримку, в першу чергу України, завдяки моїм посередникам зі світом — дружині та адвокату. Звісно, дуже символічною була підтримка і Європи, і особливо Туреччини, але справа не в особистостях, Чигойз, Умеров, а в тому, що громадяни України, що мешкають в Криму, відчули ту міць і силу, що стоїть за ними. А це дуже важливо»,— розповідає Чийгоз. Каже, що у планах з часом повернутися до Анкари:
«Ми хотіли особисто подякувати президенту Ердогану. Нині графік такий, що ми летимо у Київ. Але ми плануємо повернутися за якийсь час і нам буде за честь зустрітися і висловити свою подяку цій людині».

bez_p.jpg

Ахтем Чийгоз на брифінгу в Анкарі каже, що підтримка відчувалася // Фото: youtube.com
Ахтем Чийгоз на брифінгу в Анкарі каже, що підтримка відчувалася
Фото: youtube.com

 

«Ми не знали, що нас везуть в Анкару, ми взагалі не знали, що відбувається. Мене забрали з СІЗО, Ільмі забрали з лікарні. Враховуючи наскільки репресії мають масовий жорстокий характер щодо нашого народу в Криму, ми припускали хіба що найгірше». — Ахтем Чийгоз розповідає, що вони не знали про своє звільнення.

«Я пишаюся тим, що я громадянин України, пишаюся тим, що у мого народу є такі лідери і вибір бути повноцінними громадянами України — це вибір нашого народу. Звільнившись за допомогою Росії я би образив увесь наш народ, кримськотатарський та український», — Чийгоз підтверджує пропозиції написати лист-прощення президенту Росії, Володимиру Путіну, від яких він свідомо відмовився. 
«Я сидів в СІЗО не як Чийгоз Ахтем, з першого дня я сидів як заступник голови Меджлісу. Боротьба передбачає наявність принципів. Я відчував підтримку і знав, що це не дарма. Свобода твого стану визначається не тюрмою і саме тому навіть там я не переставав висловлювати свої погляди». — каже Чийгоз.

Ахтем та Ільмі розповідають, що ніхто не ставив їх до відому щодо умов звільнення.
«Може умови і були, але нам про них не говорили. А бігати ми від них не будемо.В єдиному документі, котрий я маю, написано, щоб мене супроводили додому. В мене ж не було навіть можливості попрощатися з татом, з дітьми, тому я думаю, що таки поїду додому. — ділиться своїми планами Ахтем.

Ільмі Умеров розказує як усе виглядало з його боку і що він планує робити:
«Кілька тижнів тому до мене приїхали два високопоставлені ФСБ-шники з Москви. Вони пропонували написати лист-прохання Путіну. Я категорично відмовився. Більше розмов на цю тему не було. Вчора вранці о 7-ій мене забрали з неврологічного відділення Бахчисарайської районної лікарні, привезли в аеропорт, посадили в літак, де вже знаходився Ахтем. Нам не дали навіть можливості обійнятися, ми змогли це зробити вже в Анкарі. Я не знаходився в тюрмі, я був під підпискою про невиїзд, тому говорити про звільнення — це велика натяжка, але все одно ніхто не обговорював зі мною ніякі умови, ніхто не казав чи можу я повернутися в Крим. Як тільки у мене буде змога, за тиждень, за два, я обов’язково повернуся в Крим і тоді стане ясно чи були якісь умови».

bez_imeni.jpg

Ільмі Умеров планує повертатися додому // Фото: youtube.com
Ільмі Умеров планує повертатися додому
Фото: youtube.com

 

Ахтем Чийгоз вважає їхнє звільненням важливим кроком в боротьбі, що ще триває:
«За ці 2 роки 9 місяців я зустрічався і з іншими нашими ув’язненими, з групи диверсантів, з групи терористів, і Сенцова бачив на початковому етапі, і ось ця уся потужна підтримка, яку ми зараз відчули, дає можливість нам там бути у безпеці
Випадок з нами — це лише один епізод в боротьбі за територіальну цілісність та повернення Криму Україні.
Боротьба продовжується.
Там десятки і десятки людей, і конвеєр не зупиняється. Ми будемо просити президента Ердогана про допомогу у звільненні і Сенцова, і інших громадян України».

Як повідомлялося, у середу, 25 жовтня, засуджених окупантами Криму заступників голови Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умерова і Ахтема Чийгоза видали Туреччині. Очікується, що звідти вони вирушать до України.

 

…то цей лист для вас.

Команда Громадського радіо, як і ви, найбільше цінує незалежність. Наша редакція не залежить від олігархів, політиків і держави. У нас немає інших завдань, аніж допомогти вам зрозуміти ситуацію.

Ми принципово лишаємось неприбутковою організацією. На відміну від комерційних мас-медіа, гроші для нас - не мета, а засіб.

Щоби і надалі отримувати правдиву, неперекручену інформацію, ви можете просто зараз допомогти Громадському радіо. Підтримуючи нас, ви робите внесок у своє майбутнє.

ДЯКУЄМО!

ЗРОБІТЬ ВНЕСОК

Якщо ви тут...

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Facebook Twitter Google+