Слухати

«Мій прадід лазив зі своїм братом на вулицю і їв траву», — діти згадали родинні історії про Голодомор (ФОТО) / Новини на Громадському радіо

«Мій прадід лазив зі своїм братом на вулицю і їв траву», — діти згадали родинні історії про Голодомор (ФОТО)

17 листопада 2017 - 16:53
Під час екскурсії музеєм їх вразила кількість загиблих від Голодомору

В Національному музеї “Меморіал жертв Голодомору” провели майстер-клас з виготовлення Свічок пам’яті. Цьогоріч їх мають запалити 25 листопада о 16.00. Співробітниця музею Ольга Годованець пояснює: таким чином хотіли залучити дітей до вшанування пам’яті жертв Голодомору. Під час майстер-класу п’ятикласникам Броварської школи  розповідали про роль і місце свічки в традиційному житті українців. Такий майстер-клас в музеї проводять вперше, розповідає Ольга Годованець.

dsc_09041.jpg

Екскурсія для п'ятикласників Національним музеєм "Меморіал жертв Голодомору" // Громадське радіо/Валентина Троян
Екскурсія для п’ятикласників Національним музеєм «Меморіал жертв Голодомору»
Громадське радіо/Валентина Троян

dsc_08791.jpg

Діти в Національному музеї "Меморіал пам'яті жертв Голодомору" // Громадське радіо/Валентина Троян
Діти в Національному музеї «Меморіал пам’яті жертв Голодомору»
Громадське радіо/Валентина Троян

“Саме п’ятий клас…Оскільки їм одразу дуже важко зрозуміти всю цю трагедію, тому через таке заняття, яке наполовину ніби розважальне, вони виготовлять свічки, а потім задумаються, навіщо вони це роблять і крок по кроку будуть цікавитися цією проблемою”, — розповідає співробітниця музею.

За словами Ольги Годованець, напередодні пройшов майстер-клас для семикласників та десятикласників. Діти ділилися родинними історіями про Голодомор.

dsc_09121_0.jpg

Діти в Національному музеї "Меморіал жертв Голодомору" // Громадське радіо/Валентина Троян
Діти в Національному музеї «Меморіал жертв Голодомору»
Громадське радіо/Валентина Троян

dsc_09241.jpg

Діти в Національному музеї "Меморіал жертв Голодомору" // Громадське радіо/Валентина Троян
Діти в Національному музеї «Меморіал жертв Голодомору»
Громадське радіо/Валентина Троян

“Розповідали. В них попередньо була екскурсія, потім вони побажали, щоб провели майстер-клас. Діти ділилися спогадами. Особливо учні спеціалізованої школи-інтернату. Вони особливі діти. Вони переповідали те, що розказували їм батьки, сімейні історії. Вони дуже перейнялися і після того, як вийшли з нашого музею, їм так стало шкода всіх людей, що вони біля метро людям, які просять милостиню, роздавали свої гроші”, — додала співробітниця музею.

Історії сімей дітлахи розповіли і Громадському радіо. Усі школярі, з ким ми спілкувалися, говорять, що Голодомор торкнувся їхніх родин.

П’ятикласник Давид згадує розповіді про свого прадіда. Під час Голодомору він жив у Вишеньках:

“Мій прадід навесні лазив зі своїм братом на вулицю і їв траву”.

Його однокласника Ярослава вразила кількість загиблих від Голодомору. Його рідня зустріли Голодомор на Вінничині:

“Моя бабуся народилася восени 33 року. Її мама пережила Голодомор”.

Вражаючу історію своєї родини розповіла п’ятикласниця Лада:

“Моя бабуся під час Голодомору пішла до лісу, але там вже нічого не залишилося Вона назбирала поганок і отруїлася. Але діти її вижили, а чоловік також помер”.

Крім майстер-класу, дітям влаштували екскурсію музеєм. Їм розповіли, що часто в пам’ять про померлих нікому було поставити навіть свічку, оскільки помирали цілими родинами. Зробити це дали змогу школярам.

Читайте також: «На Донбасі випалена історична пам’ять», — Наталія Дзюбенко-Мейс

Нагадаю, 14 років тому дослідник Голодомору Джеймс Мейс запропонував традицію запалення свічі у вікні в пам’ять про жертв геноциду 1932-1933 років в Україні. Свічу пам’яті запалюють о 16.00 кожної четвертої суботи листопада.

Джеймса Мейс — американець, чиї предки походили з племені Черокі. Він був виконавчим директором Комісії СШАз Голоду в Україні, створеної для дослідження Голодомору за вимогою української діаспори 13 грудня 1985 року.

На Комісію покладались обов’язки дослідити Голодомор в Україні 19321933 років (зібрати всю доступну інформацію про Голодомор в Україні 19321933 років; проаналізувати причини та наслідки Голодомору для української нації та інші країни; дослідити та вивчити реакцію вільних держав на Голодомор) та надати Конгресу для друку остаточну доповідь результатів досліджень.

Саме ця Комісія першою в світі, серед іншого, визнала, що голод в Україні був штучним і спричинений максимально можливими вилученнями продуктів харчування в сільського населення, але аж ніяк не посухою, а кількість жертв трагедії йде на мільйони. Окрім того, комісія звинуватила тогочасний уряд США в бездіяльності, адже той мав широку та вчасну інформацію про Голодомор, але виявився нездатним зробити будь-які дії, які б покращили ситуацію, а також окремих представників американської преси, які співпрацювали з радянським урядом у приховуванні правди про існування Голодомору в Україні.

Читайте також: Джеймс Мейс передбачив проблеми, з якими стикається Україна, — Леся Онишко

25 грудня 2015 року у Броварах назвали вулицю Джеймса Мейса, яка стала першою вулицею в Україні, названою на честь дослідника.

В березні 2016 року в Києві вулицю Колективізації назвали іменем Джеймса Мейса.

Валентина Троян, Громадське радіо

…то цей лист для вас.

Команда Громадського радіо, як і ви, найбільше цінує незалежність. Наша редакція не залежить від олігархів, політиків і держави. У нас немає інших завдань, аніж допомогти вам зрозуміти ситуацію.

Ми принципово лишаємось неприбутковою організацією. На відміну від комерційних мас-медіа, гроші для нас - не мета, а засіб.

Щоби і надалі отримувати правдиву, неперекручену інформацію, ви можете просто зараз допомогти Громадському радіо. Підтримуючи нас, ви робите внесок у своє майбутнє.

ДЯКУЄМО!

ЗРОБІТЬ ВНЕСОК

Якщо ви тут...

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Facebook Twitter Google+