Слухати

Штурм Жовтневого палацу: чому туди прийшли протестувальники? / Новини на Громадському радіо

Штурм Жовтневого палацу: чому туди прийшли протестувальники?

17 грудня 2017 - 20:40
Хто і які силові методи застосовував, та у чому важливість штурму Жовтневого для учасників акції

«Ми хочемо зайти купити квитки на концерт», — говорить у рупор один з організаторів.

Потрібно купити квитки на концерт — цим аргументом учасники маршу за імпічмент намагалися переконати правоохоронців пропустити їх до Жовтневого палацу.

«Тому ми зараз стоїмо тут, просимо нацгвардію відійти, але зберігаємо спокій», — лунає з колонок заклик залишити «людський коридор» і не чіпати тих військовослужбовців, яких протестувальники силою відтягували від вхідних дверей. 

Організувати координаційний центр — так пояснили штурм Жовтневого палацу організатори протестної акції.

«Ми зараз звідси йдемо до палацу Жовтневого. Тут буде штаб нашої координаційної ради», — закликав рухатися до палацу Міхеіл Саакашвілі зі сцени на Майдані Незалежності.

Серед кількох сотень людей не всі розуміли, що відбувається і чому вони знаходяться біля Жовтневого палацу.

«Я не знаю, чому важливо захопити Жовтневий, — говорить один з тих протестувальників, хто стоїть обабіч і не бере активної участі у штурмі. — Просто організатори сказали, що в Жовтневому буде якась подія, а виявляється, що тут концерт у той же час».

«Ну як один із символів, нехай буде так», — каже дідусь з символічною стрічкою з маршу за імпічмент.

«Набридло таке життя, йо-ма-йо», — голосно додає інший.

«Тому що ця влада вже всім набридла. Треба організувати тут штаб спротиву, щоби далі протистояти цій владі», — коментує один з хлопців, що тримає «живий коридор», обхопивши за руки інших, що стоять живим ланцюгом.

«У мене багато питань і нам треба поспілкуватися», — каже бабуся з плакатом в руках.

«Організувати штаб і гнати Пороха», — активно жестикулює ще один протестувальник.

«Я вважаю, що тут відбувається «бєспрєдєл». Не можна в такий спосіб збирати людей», — говорить киянин, що спостерігає за ходом штурму на місці подій.

img_0300.jpg

Протестувальники увірвалися досередини // Громадське радіо/ Ана Море
Протестувальники увірвалися досередини
Громадське радіо/ Ана Море

За офіційною інформацією Національної поліції близько тисячі поліцейських і військовослужбовців Національної гвардії супроводжували марш. Під час штурму Жовтневого палацу поліцейські і нацгвардійці блокували спроби протестувальників прорватися у будівлю. Сльозогінний газ та перцеві балончики використовували як протестувальники, так і правоохоронці. Час від часу звучали звуки вибухів шумових гранат. Учасники акції відмовляються визнавати, що вони теж застосовували силові методи.

img_0306.jpg

Вестибюль палацу був заблокований правоохоронцями // Громадське радіо/ Ана Море
Вестибюль палацу був заблокований правоохоронцями
Громадське радіо/ Ана Море

«А вони газ пускають проти нас. Ви, бачите, шумові гранати чи шо там летять», — вже після прориву всередину коментує один з тих, хто залишився спостерігати за розвитком подій.

«Зрозуміло, що з якихось вказівок вище, від Порошенка, Луценка чи Авакова, нас не пускають нас і спеціально блокують. Знають, що ми сюди йшли, бачили, тому вони і кинули нацгвардію. Спеціально створюють тисняву і тому подібне. Я теж відтягую людей. За те, щоб усе проходило нормально, ніхто не штовхався, без всіляких провокацій і тому подібного. Правоохоронці ж теж люди».

Протестувальники були розділені на мирно налаштованих людей та тих, хто відтягував нацгвардійців та трощив центральні двері. За словами одного з громадських спостерігачів OZON, прямо біля його ніг розірвався один з вибухових пакетів, кинутих протестувальниками.

img_0309.jpg

Протестувальники потрощили скляні вікна в центральних дверях під час штурму Жовтневого // Громадське радіо/ Ана Море
Протестувальники потрощили скляні вікна в центральних дверях під час штурму Жовтневого
Громадське радіо/ Ана Море

Командир батальйону ОУН 93 бригади, Андрій Сивий, не вважає, що методи, якими провадився штурм, були насильницькими.

«Я не знаю ким приймалося рішення, але я в нього посвячений не був, — каже Андрій Сивий. — Я вважаю, що такі речі не можна робити спонтанно. Тут половина людей, які вміють захоплювати силою, але це не є силовий метод. Якби ми прийшли брати палац силою, то це була б зовсім інша тактика. Ми б тут не стояли і не розмовляли».

За інформацією лікаря швидкої допомоги, на місці подій постраждало не менше 20 людей — як поліцейських, так і протестувальників. Поліцейський відділу комунікації згадує, що намагався розмовляти з людьми на місці подій:

«На даний час вони вже виламали двері, розбили вікна і зайшли всередину, — розповідає поліцейський про перебіг подій. — Дії поліції: просто стояли і намагалися не втручатися ні в конфлікти, ні в якісь сутички. Тому що спочатку люди почали кидатися різними речами і ламати двері. Поліцейські спочатку просто стояли і нічого не робили, ніякого спротиву людям».

Під час штурму в Жовтневому палаці проходив концерт оркестру Гленна Міллера. Національна поліція повідомила, що за результатами подій біля палацу слідчі поліції Києва розпочали два кримінальні провадження: за ст. 15 та ст. 341 (замах на злочин, замах на захоплення державних або громадських будівель чи споруд), а також за ст. 345 (погроза або насильство щодо працівника правоохоронного органу) Кримінального кодексу України.

Сам Міхеіл Саакашвілі називає сутички під Жовтневим палацом провокацією і наголошує на тому, що не закликав протестувальників штурмувати будівлю.  

Читайте також: реакція на події під Жовтневим палацом у соцмережах.

 

…то цей лист для вас.

Команда Громадського радіо, як і ви, найбільше цінує незалежність. Наша редакція не залежить від олігархів, політиків і держави. У нас немає інших завдань, аніж допомогти вам зрозуміти ситуацію.

Ми принципово лишаємось неприбутковою організацією. На відміну від комерційних мас-медіа, гроші для нас - не мета, а засіб.

Щоби і надалі отримувати правдиву, неперекручену інформацію, ви можете просто зараз допомогти Громадському радіо. Підтримуючи нас, ви робите внесок у своє майбутнє.

ДЯКУЄМО!

ЗРОБІТЬ ВНЕСОК

Якщо ви тут...

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Facebook Twitter Google+