Слухати

«Вітаємо вдома»: як Київ зустрічав звільнених полонених (Фоторепортаж) / Новини на Громадському радіо

«Вітаємо вдома»: як Київ зустрічав звільнених полонених (Фоторепортаж)

28 грудня 2017 - 13:27
Кількасот людей у Борисполі чекали літака зі звільненими понад сім годин

Військовий аеродром у Києві. Люди збираються тут із п’ятої вечора, щоб зустріти звільнених українських полонених. Літак із ними може прилетіти будь-якої миті.

За півтори-дві години на аеродромі збирається кілька сотень людей. З’їжджаються хто як – волонтери підбирають людей машинами, а «Київпастранс» надав безкоштовні автобуси.

dsc01202.jpg

Кілька сотень людей чекають звільнених полонених на військовому аеродромі під Києвом // Катерина Коваленко/Громадське радіо
Кілька сотень людей чекають звільнених полонених на військовому аеродромі під Києвом
Катерина Коваленко/Громадське радіо
Серед тих, хто приїхав у Бориспіль, – не тільки родичі звільнених. Багато й тих, хто особисто їх не знає. Але бути тут люди вважають своїм обов’язком.

Очікування на вулиці затягується на години. Люди гріються чаєм та загортаються в термонакидки. Більшість – посміхається. Родичі ж помітно хвилюються.

dsc01346.jpg

Люди зустрічають звільнених полонених // Катерина Коваленко/Громадське радіо
Люди зустрічають звільнених полонених
Катерина Коваленко/Громадське радіо
Мати Олександра Олійника Тетяна не знаходить собі місця. В очікуванні сина вона живе майже три з половиною роки. Каже, останні хвилини даються найтяжче.

«Неможливо передати, що я відчуваю зараз. Це може зрозуміти тільки мати, більше ніхто. Тому що стільки часу чекати – з 2 вересня 2014 року по 27 грудня…», — каже вона.

Жінка приїхала до Києва разом із родиною та волонтерами. Ті розповідають: коли зателефонував Олександр і сказав, що вже на рідній землі, його мати знепритомніла.

dsc01234.jpg

Літак зі звільненими українцями приземлився в Борисполі // Катерина Коваленко/Громадське радіо
Літак зі звільненими українцями приземлився в Борисполі
Катерина Коваленко/Громадське радіо
О 23:15 стає відомо, що літак із звільненими полоненими вилетів із Харкова. Там вони робили планову пересадку. Ще через годину вони приземляються в Києві.

Півгодини офіційних промов – і матері нарешті обіймають своїх синів. Мама звільненого Василя Гульки з Тернополя — Зиновія Ігорівна — востаннє бачила сина в червні 2016 року.

«Я вам не можу зараз передати своїх відчуттів. Я ще не усвідомлюю, що він вже є. Я його притулила до себе, поцілувала… Для мене то є найбільша радість, що може бути», — каже жінка, обіймаючи свого сина.

dsc01311_0.jpg

Петро Порошенко вітає звільнених полонених // Катерина Коваленко/Громадське радіо
Петро Порошенко вітає звільнених полонених
Катерина Коваленко/Громадське радіо
Сам Василь досі не вірить, що повернувся. Каже, настрій у нього святковий.

«Радість, радість. Ще повністю не усвідомлюю… Це така шалена сутка була. Ми від п’ятої ранку в дорозі…», — каже чоловік.

Вони згадують – востаннє спілкувалися 22 червня 16 року. За час розлуки Василь зміг написати додому всього сім листів.

dsc01377.jpg

Звільнений полонений // Катерина Коваленко/Громадське радіо
Звільнений полонений
Катерина Коваленко/Громадське радіо
Мама звільненого Олексія Кушпіля з Кіровоградщини — Наталя Петрівна — зізнається: до останнього боялася, що звільнення може зірватися

«Не була я впевнена, терзання було навіть сьогодні. Поки всі ці години проходили, ці хвилини… Ми дуже хвилювалися, дуже боялися», — каже вона.

Її син про полон згадує неохоче. Каже, дуже важко передати словами те, що довелося пережити.

«Я не можу пояснити, це прожити треба. Як я вам поясню?», — говорить Олексій.

dsc01380.jpg

Звільнений з полону Олексій Кушпіль // Катерина Коваленко/Громадське радіо
Звільнений з полону Олексій Кушпіль
Катерина Коваленко/Громадське радіо
Мама звільненого Миколи Герасименка з Дніпропетровщини — Тетяна Миколаївна — дивиться на сина й посміхається крізь сльози.

«Я чекала свого сина, йому дуже трудно було, але я видержала. І він видержав, тому що він у мене герой, як і всі, хто повернувся», — каже Тетяна Миколаївна. Вона просить у журналістів вибачення за короткі коментарі й іде до сина.

dsc01366_0.jpg

Тетяна Миколаївна, мати звільненого Миколи Герасименка // Катерина Коваленко/Громадське радіо
Тетяна Миколаївна, мати звільненого Миколи Герасименка
Катерина Коваленко/Громадське радіо
Але рідні зустрічали не всіх звільнених. Родини деяких із них залишилися на окупованих територіях. Із поверненням на свободу їх вітали прості українці. Разом із тим, усі колишні полонені кажуть: зараз хочуть тільки відпочивати та звикати до вільного життя.

…то цей лист для вас.

Команда Громадського радіо, як і ви, найбільше цінує незалежність. Наша редакція не залежить від олігархів, політиків і держави. У нас немає інших завдань, аніж допомогти вам зрозуміти ситуацію.

Ми принципово лишаємось неприбутковою організацією. На відміну від комерційних мас-медіа, гроші для нас - не мета, а засіб.

Щоби і надалі отримувати правдиву, неперекручену інформацію, ви можете просто зараз допомогти Громадському радіо. Підтримуючи нас, ви робите внесок у своє майбутнє.

ДЯКУЄМО!

ЗРОБІТЬ ВНЕСОК

Якщо ви тут...

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Facebook Twitter Google+