Слухати

Ким був останній учасник повстання в концтаборі «Собібор» Аркадій Вайспапір? / Новини на Громадському радіо

Ким був останній учасник повстання в концтаборі «Собібор» Аркадій Вайспапір?

12 січня 2018 - 14:36
У Києві помер на 96 році життя останній з організаторів і учасників повстання в концтаборі «Собібор» Аркадій Вайспапір. Ким він був і чим запам’ятався історії?

Аркадій Вайспапір був одним із дев’яти полонених, які у жовтні 1943 року влаштували повстання у концентраційному таборі «Собібор»(на сучасному українсько-польському кордоні). Підготовка до повстання тривала три тижні. Проте план був здійснений лише частково: повстанням не вдалося заволодіти збройним складом і довелося прориватися з табору через мінні поля.

Аркадій Вайспапір мав одну із важливих ролей у повстанні, каже історикиня і укладальниця книги «Прорив у безсмертя. Повстання у таборі Собібор» Лариса Москаленко.

«Потрібно було обеззброїти есесівців, відібрати у них зброю і верхівку табору треба було обезголовити. Тому одного із есесівців Аркадія забив сокирою», — розповіла в ефірі Громадського радіо Лариса Москаленко.

210.jpg

нагородження Аркадія Вайспапіра //
нагородження Аркадія Вайспапіра

За її словами, Аркадій не дуже любив згадувати ці хвилини, бо для нього це трагічні спогади.

Також Аркадій Вайспапір розповідав, що повстання у концтаборі «Собібор» був наслідком відсутності іншого виходу, каже історикиня.

«Мене до глибини душі вразило те, наскільки він був скромним у своїх спогадах», — пригадує Лариса Москаленко.

У 2016 році Аркадій Вайспапір був нагороджений премією «Скрипаль на даху» в номінації «Людина-легенда».

У 2017 році Аркадій  Вайспапір отримав державну нагороду за заслуги III ступеня від президента України.

Нагадаємо, Аркадій Вайспапір помер у ніч з 11 на 12 січня у Києві.

…то цей лист для вас.

Команда Громадського радіо, як і ви, найбільше цінує незалежність. Наша редакція не залежить від олігархів, політиків і держави. У нас немає інших завдань, аніж допомогти вам зрозуміти ситуацію.

Ми принципово лишаємось неприбутковою організацією. На відміну від комерційних мас-медіа, гроші для нас - не мета, а засіб.

Щоби і надалі отримувати правдиву, неперекручену інформацію, ви можете просто зараз допомогти Громадському радіо. Підтримуючи нас, ви робите внесок у своє майбутнє.

ДЯКУЄМО!

ЗРОБІТЬ ВНЕСОК

Якщо ви тут...

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Facebook Twitter Google+