Слухати

У Києві помер останній учасник повстання в концтаборі «Собібор» Аркадій Вайспапір

12 січня 2018 - 08:49
Йому було 96 років

В ніч з 11 на 12 січня у Києві помер останній з організаторів і учасників повстання в концтаборі «Собібор» Аркадій Вайспапір.

Про це повідомив голова Українського єврейського комітету Едуард Долинський.

«Сьогодні в Києві помер останній з організаторів і учасників повстання в таборі смерті Собібор — Аркадій Вайспапір. Йому було 96 років», — написав він на своїй сторінці у Facebook.

Аркадій Вайспапір народився в 1921 році у селі Бобровий Кут Херсонської області. У 1941 році він був призваний в Червону армію, і взяв участь в обороні Києва.

У боях Аркадій Вайспапір був важко поранений і згодом потрапив у полон. У 1943 році його разом з іншими полоненими єврейського походження направили до концтабору «Собібор», де за 1942-1943 роки було знищено понад 250 тисяч людей.

Молодих і працездатних чоловіків залишили для обслуговування табору і будівництва нових корпусів. За три тижні полонені підготували план захоплення табору. 14 жовтня 1943 року чоловіки підняли повстання, але план був здійснений лише частково: їм не вдалося заволодіти збройним складом і довелося прориватися з табору через мінні поля.

Як зазначає російське видання «Лехаим», Аркадій Вайспапір був останнім з дев’яти військовополонених, які очолили повстання в нацистському таборі «Собібор».

У 2016 році Аркадій Вайспапір був нагороджений премією «Скрипаль на даху» в номінації «Людина-легенда».

Як розповіла в ефірі Громадського радіо упорядниця книжки «Прорив у безсмертя. Повстання у таборі Собібор» Лариса Москаленко, повстання в таборі смерті в Собіборі організували вихідці з України. «Ядро повсталих — це люди, які народилися в Україні», — зазначила вона. 

…то цей лист для вас.

Команда Громадського радіо, як і ви, найбільше цінує незалежність. Наша редакція не залежить від олігархів, політиків і держави. У нас немає інших завдань, аніж допомогти вам зрозуміти ситуацію.

Ми принципово лишаємось неприбутковою організацією. На відміну від комерційних мас-медіа, гроші для нас - не мета, а засіб.

Щоби і надалі отримувати правдиву, неперекручену інформацію, ви можете просто зараз допомогти Громадському радіо. Підтримуючи нас, ви робите внесок у своє майбутнє.

ДЯКУЄМО!

ЗРОБІТЬ ВНЕСОК

Якщо ви тут...

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Facebook Twitter Google+