Слухати

Попович створив координати нашого мислення, гуманітарної культури - Сігов

11 лютого 2018 - 20:36
За словами Костянтина Сігова, «камертон Поповича, його особистість, його приклад мають стати точкою відліку для дизайну нашої політичної і соціальної архітектури в майбутньому»
Попович створив координати нашого мислення, гуманітарної культури - Сігов / Новини на Громадському радіо

Директор видавництва «Дух і літера» Костянтин Сігов, який в 1986 році прийшов працювати до відділу Мирослава Поповича в Інституті філософії в ефірі Громадського радіо поділився спогадами про нього.

За словами Сігова, він почав працювати під керівництвом Поповича, і разом з ним обговорював тему своєї дисертації «Гра, як проблема філософської антропології». Керівником дисертації став найближчий друг Поповича — Сергій Борисович Кримський.

«Відповідно, я бачив Поповича я бачив в ключовий момент, коли йому більше не треба було більше приховувати його свободу, його вільну думку. Він створював ту гласність, ту перебудову, про яку багато хто тільки починав чути», — розповів Сігов.

Він наголосив на великій ролі Мирослава Поповича у звільненні українського суспільства від «радянського полону»:

«Це робота генерації Поповича і його найближчих друзів, однодумців. Власне, він був першим керівником «Руху» і на моїх очах в його кабінеті відбувалися перші наради з цієї теми. Брюховецький з ним з того часу почав спільно працювати і далі, разом з Брюховецьким, вони створювали Києво-Могилянську академію. Попович був її перший проректор. Це людина, яка в один час майстерно писала власні книги (в останнє десятиліття ми бачили нові його видані книги), і створювала інституції. Таких людей у нас зовсім не багато», — сказав Сігов.

За його словами, Мирослав Попович — велика доба української культури. Втім, він зазначив, що не погоджується з тими, хто зараз стверджує, що смерть Поповича — її завершення:

«Я думаю, що і Попович не погодився б з цим…Я волів би думати, що це — точка відліку. Одна з ключових думок Мирослава Володимировича полягає в тому, що можна взяти собі за точку координат людську мерзоту, а можна — гарне, як він казав. І це не означає, що обравши хороше, будеш щось виправдовувати — може навпаки: станеш більш вимогливим до людей, до своїх близьких в тому числі. А це — буде здорове невдоволення. І ось на цьому він наголошував: коли є позитивна точка відліку (добро, хороша людина, друг), то все відбудується від неї так і не перевернеться, і не приведе до катастрофи», — зазначив Сігов.

«Зараз в нашій країні йде розбрат. Шматування нашого суспільства стає вкрай небезпечним. Власне, камертон Поповича, його особистість, його приклад мають стати точкою відліку для дизайну нашої політичної і соціальної архітектури в майбутньому», — додав він.

Директор видавництва «Дух і літера» нагадав про книгу Поповича «Червоне століття», в якій автор розповів, чим було 20-те століття і які висновки 21-століття має взяти з його аналізу:

«Він майстерно єднав інтелектуальну історію, дуже квапливе і точне ставлення фактів, він майстерно знав культуру, політику і орієнтувався і європейських нюансах політики. Звичайно, радянських і пострадянських. Я дуже радив би саме цю книгу взяти до уваги», — зазначив Сігов.

Він наголосив, що важливою рисою Поповича, яка проявилася, зокрема, і в його книжках, є те, що він брав друга, як точку відліку. Такою людиною для Поповича був Сергій Кримський, з яким він був в постійному діалозі:

«Попович, мабуть, один з найдіалогічніших людей… Він, власне, створив координати нашого мислення, нашої гуманітарної культури. І саме в цих координатах маємо зараз будувати і наші інституції, соціальні проекти, мислення», — сказав Сігов.

Нагадаємо,  український вчений-філософ, директор Інституту філософії імені Григорія Сковороди НАН України, заслужений діяч науки і техніки України Мирослав Попович пішов з життя 10 лютого. Поховають Мирослава Поповича у вівторок 13 лютого на столичному Байковому кладовищі.

 

…то цей лист для вас.

Команда Громадського радіо, як і ви, найбільше цінує незалежність. Наша редакція не залежить від олігархів, політиків і держави. У нас немає інших завдань, аніж допомогти вам зрозуміти ситуацію.

Ми принципово лишаємось неприбутковою організацією. На відміну від комерційних мас-медіа, гроші для нас - не мета, а засіб.

Щоби і надалі отримувати правдиву, неперекручену інформацію, ви можете просто зараз допомогти Громадському радіо. Підтримуючи нас, ви робите внесок у своє майбутнє.

ДЯКУЄМО!

ЗРОБІТЬ ВНЕСОК

Якщо ви тут...

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Facebook Twitter Google+