Слухати

Хто такий Сергій Скрипаль? Докладніше про екс-розвідника

05 березня 2018 - 22:53
Колишній російський розвідник, котрий живе в Британії, опинився у реанімації. Британська поліція підозрює, що 66-річного Скрипаля і його супутницю отруїли невідомою отрутою
Хто такий Сергій Скрипаль? Докладніше про екс-розвідника / Новини на Громадському радіо

Як повідомляє Бі-Бі-Сі, Сергій Скрипаль — відставний полковник російської військової розвідки, який був засуджений у 2006 році до 13 років ув’язнення, по тому, як його звинуватили у шпигунстві на користь Британії.

Пізніше був помилуваний і у складі групи колег був обміняний на іншу групу, російських розвідників.

Росія заявила, що британська спецслужба MI6 заплатив йому 100 000 доларів за інформацію, яку він постачав з 1990-х років. Його звинувачували в тому, що він передавав MI6 дані російських секретних агентів у Європі.

2010 року його у складі групи з чотирьох ув’язнених Москва обміняла на групу своїх шпигунів.

Полковник Скріпаль, який тепер має бути 66 років, згодом переїхав жити до Великобританії.

Що трапилось?

Британські мас-медіа пишуть, що пана Скрипаля можливо отруїли невідомою отрутою. Поліція веде розслідування.

Це відбулося у англійському Солсбері. Перехожі помітили двох людей на лавочці біля торговельного центру. Обоє мали проблеми з координацією рухів. Чоловік хаотично рухав руками, а жінка виглядала непритомною.

Його супутниці 33 роки. Зараз обоє перебувають у реанімації.

Торговельний центр і деякі райони міста очеплено, фахівці у костюмах протихімічного захисту проводили там дезінфекцію. 

Хто такий Скрипаль?

Російське видання видання Коммерсантъ зазначає, що Скрипаль Сергій Вікторович народився 23 червня 1951 року.

Служив у Головному розвідувальному управлінні (ГРУ), 1999 року пішов у відставку у званні полковника. До 2003 року працював у управлінні справами МЗС Росії, потім займався бізнесом. 

В грудні 2004 року його затримали агенти ФСБ. У ФСБ вважають, що Скрипаль був завербований англійськими спецслужбами в 1995 році. У ФСБ вважали, що за масштабом нанесеної шкоди Сергія Скрипаля можна порівняти з «суперагентом» Олегом Пеньковським. 

Бі-Бі-Сі додає, що Скрипаль визнав свою провину і в 2006 році був засуджений Московським окружним військовим судом на 13 років тюремного ув’язнення в колонії суворого режиму. Його позбавили всіх звань.

Повністю свій термін Скрипаль так і не відбув. У липні 2010 року його, а також науковця Ігоря Сутягіна і ще двох засуджених за зраду росіян Олександр Запорізького і Геннадія Василенка обміняли на групу російських розвідників, викритих в США. У їх числі були генерал-майор СЗР Михайло Васенко і Анна Чапман.

Указ про помилування Скрипаля підписав президент Росії Дмитро Медведєв — повідомлялося, що він і троє інших росіян звернулися з відповідними зверненнями.

Чапман та інших російських шпигунів американські спецслужби викрили завдяки інформації екс-полковника СВР Олександр Потеєва, який втік до США. Він керував американським відділом Управління «С» (нелегальна розвідка). У 2010 році він здав владі США мережу російських розвідників.

У 2011 році екс-полковника заочно засудили в Росії на 25 років. У липні 2016 року ЗМІ повідомляли, що Потеєв помер в США.

Якщо пан Скрипаль був дійсно отруєний, то це стане не першим отруєнням колишьного російського агента в Британії. 2006 року у центрі Лондона був отруєний радіоактивним полонієм-210 Олександр Литвиненко. Колишній агент КДБ, який втік до Великобританії після прямого виступу проти диктатури Володимира Путіна, помер повільною і болісною смертю в лондонській лікарні.

А сорок років тому в Лондоні стався інший резонансний випадок отруєння. У вересні 1978 року був смертельно поранений болгарський дисидент Георгій Марков. Його отруїли в результаті спільної операції радянських і болгарських спецслужб. Через спеціальний прилад вбудований у парасольку Маркова отруїли смертельною речовиною - рицином.

…то цей лист для вас.

Команда Громадського радіо, як і ви, найбільше цінує незалежність. Наша редакція не залежить від олігархів, політиків і держави. У нас немає інших завдань, аніж допомогти вам зрозуміти ситуацію.

Ми принципово лишаємось неприбутковою організацією. На відміну від комерційних мас-медіа, гроші для нас - не мета, а засіб.

Щоби і надалі отримувати правдиву, неперекручену інформацію, ви можете просто зараз допомогти Громадському радіо. Підтримуючи нас, ви робите внесок у своє майбутнє.

ДЯКУЄМО!

ЗРОБІТЬ ВНЕСОК

Якщо ви тут...

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Facebook Twitter Google+