Слухати

Квіти чоловікам та марші за права жінок: як в Україні відзначили 8 березня

08 березня 2018 - 15:38
Облиті фарбою активістки в Ужгороді та спроба провокацій у Львові та Києві

У містах України сьогодні відзначають Міжнародний день захисту прав жінок. Громадське радіо розповідає, як пройшли марші та інші заходи за рівні права.

Львів

Святкування 8 березня у Львові розпочалося із акції «Подаруй чоловікові квіти». Декілька активісток громадської організації «Жіночі перспективи» роздали сотню тюльпанів перехожим чоловікам. Разом із квітами давали листівки із надписом: «Найкращий комплімент – це твоя повага» й інформаційні буклети.

Про це повідомляє кореспондентка Громадського радіо Ірина Саєвич. 

Такою акцією активістки намагалися показати абсурдність ситуації, коли на 8 березня чоловіки купують своїм жінкам квіти, а згодом чинять над ними насильство. 

img_1471.jpeg

У Львові чоловікам дарували квіти // Громадське радіо/Ірина Саєвич
У Львові чоловікам дарували квіти
Громадське радіо/Ірина Саєвич

 

img_1483.jpeg

Акція до 8 березня у Львові // Громадське радіо/Ірина Саєвич
Акція до 8 березня у Львові
Громадське радіо/Ірина Саєвич

Окрім цієї акції, вже вчетверте «Феміністична майстерня» влаштувала марш «Сестринство, підтримка, солідарність». Майже дві сотні його учасників та учасниць зібралися під стінами міської ради із плакатами: «Коханий піди в декрет», «Б’є — значить сяде», «Маю право бути собою», «Жіноча дружба – допомогти подрузі піти від насильника», «За світ без насилля».

img_1530.jpg

Марш за права жінок у Львові // Громадське радіо/Ірина Саєвич
Марш за права жінок у Львові
Громадське радіо/Ірина Саєвич

Перед початком ходи поруч із борцями за права жінок влаштували акцію їхні противниці. Майже два десятки дівчат виступили проти святкування восьмого березня, назвавши його радянським святом, яке потрібно скасувати. Вони тримали у руках плакати: «Не гендер, а стать», «8 березня – не наше свято», «Гендерні квоти – дискримінація». Зазначимо, на марші було чимало представників націоналістичних організацій. Вони стояли осторонь й спостерігали за акцією.

img_1509.jpg

Противниці заходу  // Громадське радіо/Ірина Саєвич
Противниці заходу
Громадське радіо/Ірина Саєвич

Попри антимарш хода борців та борчинь за рівні права жінок розпочалася за планом. Утім, без провокацій не обійшлося. Біля пам’ятника Тарасові Шевченкові невідомий намагався облити учасниць акції фарбою, його одразу ж затримала поліція.

Дніпро

«Право на безпеку». Таку назву отримала феміністична акція, яку провели у Дніпрі активістки та активісти. Її мета — нагадати про важливість ратифікації Стамбульської конвенції. Для цього учасники та учасниці із гучномовцем зачитували пункти положень цього документу на центральній площі міста.

Про це повідомляє кореспондентка Громадського радіо Юлія Трофімова. 

«У 2017 році в Україні зареєстровано 600 жінок, які загинули від домашнього насильства, — підкреслює одна з організаторок акції Наталя Макуха, — Стамбульська конвенція — це комплекс заходів, що допоможуть боротися з цим явищем. Вона передбачає створення спеціальних законів, які мають бути імплементовані, прийняття рішень щодо фінансування, створення притулків для жертв», — наголошувалося у виступі. 

3.jpg

Акція у Дніпрі // Громадське радіо/Юлія Трофімова
Акція у Дніпрі
Громадське радіо/Юлія Трофімова

5.jpg

Учасники акції // Громадське радіо/Юлія Трофімова
Учасники акції
Громадське радіо/Юлія Трофімова

Маріуполь

Під гаслом «Більше ніж дружини!» близько двадцяти маріупольців пройшли маршем від  Театральної площі до згорілої будівлі колишньої міськради. Організаторами маршу у Маріуполі виступили координатори арт-платформи «ТЮ!».  Учасники і учасниці акції пройшли вулицями міста на підтримку київського маршу жінок «Годі терпіти!». Вони вийшли на площу з закритими обличчями, національними прапорами та каструлями, які використовували у якості барабанів.

Про це повідомляє кореспондентка Громадського радіо Анна Котихова. 

За словами менеджерки платформи «ТЮ!» Віри Процких, мета акції — висловитись на підтримку прав жінок. «Незважаючи на те, що ми живемо у 21 столітті, досі бачимо порушення прав жінок. Багато чоловіків сприймають жінку лише як домогосподарку чи сексуальний об’єкт. Втім, жінки можуть бути мисткинями, займатися політикою, захищати Батьківщину на рівні з чоловіками», — розповіла Віра Процких.

img_4211.jpg

Більше, ніж дружини // Громадське радіо/Анна Котихова
Більше, ніж дружини
Громадське радіо/Анна Котихова

Через  аналогію назви маршу «Раціональних дружин» з назвою об’єднання «Національних дружин»  та логотипом маршу, який намальований на основі тризуба, перед проведенням акції її організатори отримували обурення на свою адресу. На театральну площу прийшли й противниці маршу — жінки з квітами, пов’язаних чорними стрічками.

«Під цими прапорами хлопці йшли на війну, гинули на ній. Вважаю, що ці жінки не мають права використовувати такі символі у своїх безглуздих акціях. Ці квіти ми принесли подарувати їм на честь 8 березня. А стрічки взяли чорні, аби показати наше негативне ставлення», — розповіла Мар’яна, яка прийшла на площу. 

За словами ж координаторки арт-платформи «ТЮДіани Берг, учасники акції не мали на меті образити почуття військовослужбовців.

«Це  прапор та герб усіх українців. Тому його можуть використовувати і військовослужбовці, і цивільні. Не розумію, у чому нас звинувачують. Ми хотіли лише показати, що у жінок є свої права. Чоловіки, учасники національних дружин, можуть ходити у балаклавах. Чому ж жінки не можуть закрити обличчя? Саме тому ми сьогодні маємо такий вигляд», — пояснила Діана Берг.

img_4206.jpg

Атрибут акції - каструля // Громадське радіо/Анна Котихова
Атрибут акції — каструля
Громадське радіо/Анна Котихова

img_4198.jpg

Учасниці акції і поліція // Громадське радіо/Анна Котихова
Учасниці акції і поліція
Громадське радіо/Анна Котихова

img_4233.jpg

Акція у Маріуполі // Громадське радіо/Анна Котихова
Акція у Маріуполі
Громадське радіо/Анна Котихова

Нагадаємо, в Ужгороді фарбою облили жінок, які вийшли на акцію до 8 березня. Подробиці за посиланням.

img_7343.jpg

Учасників акції облили фарбою // Громадське радіо/Ольга Павлова
Учасників акції облили фарбою
Громадське радіо/Ольга Павлова

У центрі Києва на Михайлівській площі пройшов марш за права жінок. Подробиці за посиланням.

…то цей лист для вас.

Команда Громадського радіо, як і ви, найбільше цінує незалежність. Наша редакція не залежить від олігархів, політиків і держави. У нас немає інших завдань, аніж допомогти вам зрозуміти ситуацію.

Ми принципово лишаємось неприбутковою організацією. На відміну від комерційних мас-медіа, гроші для нас - не мета, а засіб.

Щоби і надалі отримувати правдиву, неперекручену інформацію, ви можете просто зараз допомогти Громадському радіо. Підтримуючи нас, ви робите внесок у своє майбутнє.

ДЯКУЄМО!

ЗРОБІТЬ ВНЕСОК

Якщо ви тут...

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Facebook Twitter Google+