Слухати

Президент Польщі вибачився перед єврейською спільнотою за депортацію 1968 року / Новини на Громадському радіо

Президент Польщі вибачився перед єврейською спільнотою за депортацію 1968 року

08 березня 2018 - 14:15
У 1968-1969 роках приблизно 15 тисяч євреїв та людей єврейського походження емігрували з Польщі

Президент Польщі Анджей Дуда на Гданському вокзалі у Варшаві поклав вінок до меморіальної таблиці полякам єврейського походження, котрих комуністична влада змусила виїхати з Польщі у 1968 році, — передає AFP.

Влітку 1967 року нова хвиля згортання демократій прокотилася Польщею влітку у зв’язку з початком арабо-ізраїльської війни. Кремль засудив Ізраїль і розірвав з ним дипломатичні відносини. Країни «соціалістичного табору» приєднались до СРСР

Цькування євреїв розпочалися й у Польщі фактично на всіх рівнях: у апараті ПОРП, в армії й поліції, у наукових і викладацьких колах тощо. Свого апогею антиєврейська кампанія досягла 19 червня 1967, коли Владислав Гомулка, виступаючи на VI з’їзді профспілок, виголосив тезу про існування в Польщі «сіоністського п’ятої колони», яка підтримує агресію Ізраїлю проти арабських країн. У Польщі почалася кампанія проти «сіоністів». Вона дала можливість провести чистки всередині Польської об’єднаної робітничої партії, звільнити високопоставлених офіцерів єврейського походження та всіх, кого підозрювали в проізраїльських симпатіях.

Серед них були, зокрема, приблизно 500 викладачів, 1000 студентів, а також журналісти, кінематографісти, письменники і актори. Також Польщу покинули приблизно 200 екс-співробітників комуністичної служби безпеки і військовослужбовців, відповідальних за сталінські злочини. Саме з Гданського вокзалу ці люди почали покидати Варшаву.

…то цей лист для вас.

Команда Громадського радіо, як і ви, найбільше цінує незалежність. Наша редакція не залежить від олігархів, політиків і держави. У нас немає інших завдань, аніж допомогти вам зрозуміти ситуацію.

Ми принципово лишаємось неприбутковою організацією. На відміну від комерційних мас-медіа, гроші для нас - не мета, а засіб.

Щоби і надалі отримувати правдиву, неперекручену інформацію, ви можете просто зараз допомогти Громадському радіо. Підтримуючи нас, ви робите внесок у своє майбутнє.

ДЯКУЄМО!

ЗРОБІТЬ ВНЕСОК

Якщо ви тут...

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Facebook Twitter Google+