Слухати

Вимушене життя у покинутому інтернаті. Як переселенці зимували під Одесою (ФОТО) / Новини на Громадському радіо

Вимушене життя у покинутому інтернаті. Як переселенці зимували під Одесою (ФОТО)

09 березня 2018 - 13:14
Другу зиму поспіль декілька десятків сімей, переселенців зі Сходу країни, живуть у самозахопленому покинутому інтернаті в Одеській області

Інтернат, що у селі Фонтанка Одеської області, закрили ще за часів президента Януковича через скорочення. Зараз в установі знайшли притулок близько 60 сімей-переселенців зі Сходу України. Люди захопили інтернат самовільно.

Про це повідомляє кореспондент Громадського радіо

Переселенці кажуть: на цей крок їх підштовхнула безвихідна ситуація. З санаторіїв, де вони мешкали з 2014 року, виселили за борги держави. Повернутися назад вони не можуть.

040.jpg

Спальня переселенців в інтернаті під Одесою // Громадське радіо/Всеволод Ананьєв
Спальня переселенців в інтернаті під Одесою
Громадське радіо/Всеволод Ананьєв

Наприклад, Ігор Постнов мешкав біля Донецька. У його домівку влучив снаряд. Судячи з фотографій на його телефоні, від будинку нічого не залишилось. Зараз ця територія під контролем бойовиків. Ось що сам Ігор каже про свою ситуацію:

«Україна не може навіть зробити мені довідку про руйнування! Я не можу навіть довести, що у мене будинок зруйнований, — там немає української влади!». 

У будинку-інтернаті переселенці власноруч зробили ремонт. Матеріально допомагали волонтери та небайдужі українці. Переселенці вірили: з прийняттям Закону про реінтеграцію Донбасу, українська влада теж зверне увагу на житлову проблему переселенців. Але цього не сталося. 

090.jpg

Інтерна у селі Фонтанка на Донеччині // Громадське радіо/Всеволод Ананьєв
Інтерна у селі Фонтанка на Донеччині
Громадське радіо/Всеволод Ананьєв

050.jpg

Мешканці інтернату // Громадське радіо/Всеволод Ананьєв
Мешканці інтернату
Громадське радіо/Всеволод Ананьєв

Георгій Блощиця, правозахисник, допомагав переселенцям з першого дня приїзду в Одеську область. Каже: теж був здивований положеннями Закону.   

«У цьому законі просто не говориться нічого абсолютно! Є навіть резолюція резолюция ПАРЄ про те, що всі гуманітарні питання в принципі не згадані! У цьому законі про особливий статус!», — говорить Георгій Блощиця. 

Замість вирішення проблем, кажуть переселенці, закон про реінтеграцію їх тільки додав. Наприклад, банки знову можуть стягувати кредити. До цього діяв мораторій. Одна з мешканців інтернату, Олена, розповіла про постійні дзвінки з банку останнім часом.

«Ми брали картку кредитну, не вистачало якихось копійок. Але потім так склалися обставини, що захворів чоловік на онко, а потім і ці всі хвилювання почалися. З 2000 мені озвучили суму в 31 000! Якісь борги ростуть, не могли ми їх платити!», — розповідає Олена. 

120.jpg

Мешканець інтернату, переселенець // Громадське радіо/Всеволод Ананьєв
Мешканець інтернату, переселенець
Громадське радіо/Всеволод Ананьєв

Поки українська влада гуманітарний аспект Закону не коментує. Але звертає увагу переселенців на програму «Житло за півціни». Держава оплачує половину вартості квартири, решту - переселенець. Сергій Комнатний, голова правління Фонду сприяння молодіжному житловому будівництву України, розповів, яке має бути придбане житло.  

«Воно (житло, — ред.) не повинно перевищувати 13,65 квадратних метрів на кожного члена сім’ї. Також до участі в програмі допускаються тільки ті громадяни, середній дохід яких не перевищує п’ятикратного розміру середньої заробітної плати в регіоні», — повідомив Сергій Комнатний. 

Будівля інтернату під Одесою належить Міністерству освіти. Поки переселенців звідти не виганяють. Але, наполягає Віктор Вознюк, головний спеціаліст відділу держмайна, ця ситуація не нормальна.

«Якщо переселенці використовують це майно, то вони повинні використовувати його виключно в рамках чинного законодавства! Якщо приміщення призначене для проживання учнів, то там повинні проживати тільки учні!», — говорить Віктор Вознюк. 

010.jpg

Будівля інтернату // Громадське радіо/Всеволод Ананьєв
Будівля інтернату
Громадське радіо/Всеволод Ананьєв

Тільки за офіційною статистикою, в Україні понад півтора мільйона вимушених переселенців. Дехто починає самостійно судитися за свої зруйновані будинки. Так зробили жителі селищ Широкино і Пісок. Позови подають і на Росію, як агресора, і на Україну, яка не змогла захистити житло і майно своїх громадян.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖЗакон про реінтеграцію Донбасу запрацював. Що варто знати громадянам?

Всеволод Ананьєв, Громадське радіо

…то цей лист для вас.

Команда Громадського радіо, як і ви, найбільше цінує незалежність. Наша редакція не залежить від олігархів, політиків і держави. У нас немає інших завдань, аніж допомогти вам зрозуміти ситуацію.

Ми принципово лишаємось неприбутковою організацією. На відміну від комерційних мас-медіа, гроші для нас - не мета, а засіб.

Щоби і надалі отримувати правдиву, неперекручену інформацію, ви можете просто зараз допомогти Громадському радіо. Підтримуючи нас, ви робите внесок у своє майбутнє.

ДЯКУЄМО!

ЗРОБІТЬ ВНЕСОК

Якщо ви тут...

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Facebook Twitter Google+