Слухати

Мітинг під ВР: активісти вимагають прозорого конкурсу на посаду Омбудсмена з прав людини / Новини на Громадському радіо

Мітинг під ВР: активісти вимагають прозорого конкурсу на посаду Омбудсмена з прав людини

13 березня 2018 - 11:30
На даний момент процедуру обрання нового Уповноваженого кілька разів порушували, а кандидатів висунули політичні партії без залучення до цього процесу представників громадянського суспільства

Під Верховною Радою відбулася акція протесту правозахисних організацій, що вимагають прозорого конкурсу на посаду Уповноваженого з прав людини. Організатори мітингу — Центр громадянських свобод, Українська гельсінська спілка з прав людини, Центр інформації про права людини, Кримська правозахисна група та Freedom House в Україні.

Термін повноважень попереднього Омбудсмана Валерії Лутковської закінчився у квітні минулого року. Організатори зазначають, що неодноразово зверталися до голови Верховної Ради і народних депутатів з вимогами проведення конкурсу на цю посаду, до процесу якого були б залучені представники громадянського суспільства. Не відбулося також публічного обговорення.

Наразі три політичні партії висунули своїх кандидатів — це Людмила Дєнісова від «Народного Фронту» , Сергій Алєксєєв від БПП та Андрій Мамалига від «Радикальної партії» Олега Ляшка. Парламент також не проголосував за жодну з цих кандидатур о визначений законом 20-денний термін, який сплив 6 червня 2017 року.

Після цього ряд національних та міжнародних правозахисних організацій звернулися до парламенту з проханням перезапустити процес виборів Омбудсмана та призначити відкритий конкурс на цю посаду за участю громадянського суспільства. Правозахисники також готові делегувати своїх представників до складу конкурсних комісій.

Проти порушення процедури призначення Уповноваженого з прав людини також виступило Управління Верховного комісара ООН з прав людини. В ООН заявили, що занепокоєні порушенням стандартів і таємними політичними домовленостями навколо відбору нового Уповноваженого. На переконання УВКПЛ, це може підірвати довіру населення до цього інституту.

Окрім цього, із закликами до об’єктивної процедури обрання Омбудсмена до Верховної Ради зверталися Моніторингова місія ООН в Україні, Бюро демократичних інституцій та прав людини ОБСЄ, Freedom House, Європейська мережа національних інституцій з прав людини та Amnesty International.

Попри це, Верховна Рада збирається повернутися до голосування за три вищезгадані кандидатури. Голосування може відбутися вже 15 березня.

Правозахисні організації вимагають від парламенту зупинити поточний процес обрання Уповноваженого з прав людини та розпочати новий, який би передбачав прозорий конкурс із залученням представників громадськості. Окрім цього, парламент закликають до чіткого визначення процедури обрання та голосування за законопроект «Про внесення змін до Закону України «Про Регламент Верховної Ради України». Він усуває колізію в законодавстві та повертає процедуру обрання Уповноваженого з прав людини таємним голосуванням.

Читайте також: В парламенті планують рокіровку: Омбудсман в обмін на голову НБУ. Правозахист проти.

…то цей лист для вас.

Команда Громадського радіо, як і ви, найбільше цінує незалежність. Наша редакція не залежить від олігархів, політиків і держави. У нас немає інших завдань, аніж допомогти вам зрозуміти ситуацію.

Ми принципово лишаємось неприбутковою організацією. На відміну від комерційних мас-медіа, гроші для нас - не мета, а засіб.

Щоби і надалі отримувати правдиву, неперекручену інформацію, ви можете просто зараз допомогти Громадському радіо. Підтримуючи нас, ви робите внесок у своє майбутнє.

ДЯКУЄМО!

ЗРОБІТЬ ВНЕСОК

Якщо ви тут...

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Facebook Twitter Google+