Слухати

Meridian Poltava: як письменники намагаються змінити місто / Новини на Громадському радіо

Meridian Poltava: як письменники намагаються змінити місто

10 червня 2018 - 14:24
8—10 червня у Полтаві вперше проходить Міжнародний поетичний фестиваль Meridian Poltava. В організаторів ціль амбітна — повернути Полтаву на культурну мапу Європи

«Життя дається для любові і злості. Усім вистачить роботи». От нам усім вистачить роботи», — так письменник Сергій Жадан відкриває фестиваль.

img_9812.jpg

Сергій Жадан на відкритті фестивалю

Учасники Meridian Poltava – 25 авторів і авторок з України, Швеції, Німеччини та Британії. Ідею фестивалю підказала історія, каже директор Meridian Poltava Олександр Ткаченко.

«Минулого року викристалізувалася ідея українсько-шведського фестивалю. Вона ніби завжди була на поверхні. Полтавці знали про Полтавську битву, кожен швед знає слово Полтава. Розуміючи, що є спільна історія, є важлива історична подія, яка сильно вплинула на розвиток Полтави, на хід історії, ми вирішили використати це як потенційний фундамент співпраці між Україною і Швецією, між Швецією і Полтавою», — пояснює Ткаченко.

img_9800.jpg

Початок Meridian Poltava

Полтавська битва 1709 року стала переломним моментом у Північній війні. Після цієї війни припинила існувати Шведська імперія й утворилася нова — Російська. На полях під Полтавою полягли тисячі вбитих.

Полтавську битву міфологізували, розповідає краєзнавець Артур Ароян. Фестиваль же допомагає переосмислити як історичний, так і культурний міф Полтави.

«Що Полтава є зараз, що вона може дати полтавцям, Україні і чи хоче вона щось дати? Це питання, які все частіше починають задавати собі і художники, і поети, і музиканти з Полтави. Такий фестиваль як Meridian Poltava дає можливість переосмислити, подивитися на історію, на сучасну літературу, на місто по-новому. Цей фестиваль, я вважаю, найважливішою подією року у Полтаві», — каже Ароян.

Поети і поетки 8 червня читають поезії у музеї на полі Полтавської битви.

Шведський журналіст і письменник Дональд Бустрьом колись дізнався про Полтавську битву зі шкільного підручника, тепер наче подорожує у часі.

img_9807.jpg

Дональд Бустрьом

«Імперіалістична культура була природнім явищем для шведів протягом 200 років. Ми маємо винести уроки з цього. Сьогодні світ знову у страху. Барабани війни знову лунають з різних місць. Ми повинні засвоїти урок і перш за все з Полтавської битви, коли шведи зазнали найбільших людських втрати в своїй історії. Сьогодні ми знову хвилюємося через те, що відбувається у світі. Фестиваль — це спосіб застерегти людей не робити цього знову, ми вже помилилися, не повторюймо цього», — зазначає Бустрьом.

img_9840_0.jpg

Юрій Андрухович читає уривок з роману «Коханці юстиції»

Офіційно  ж фестиваль відкривають 9 червня. У програмі фільм «Ампутація» Ігоря Померанцева та Лідії Стародубцевої  про рани військових та країни. Далі — поетичні читання та презентація роману Юрія Андруховича «Коханці юстиції».

img_9832.jpg

Андрухович розповідає про роботу над романом

На презентації книжки «Мабуть Естер» Катерини Петровської у центрі теми діалогу і війни, модератор дискусії — письменник Сергій Жадан.

«Навіть якщо хтось із громадян України робить вигляд, що його це не стосується, що це не його війна, мені здається, він лукавить, бо так чи інакше ця війна відбувається і за його рахунок так само. І заради його спокійного майбутнього ця війна теж триває», — вважає Жадан.

img_9861.jpg

Презентації книжки «Мабуть Естер» Катерини Петровської

Літературний вечір Оксани Забужко збирає аншлаг. Театр імені Миколи Гоголя забитий вщерть. Письменниця більше говорить про гібридну війну, за 1,5-годинну зустріч встигає прочитати уривок оповідання і два вірші.

img_9875.jpg

Літературний вечір Оксани Забужко

img_9913.jpg

Черга за автографом Забужко

Увечері у центрі міста розгортається мультимедійний проект-вистава «Безкінечна подорож, або Енеїда». Просто неба Юрій Андрухович перевідкриває Івана Котляревського.

img_0019.jpg

Мультимедійний проект-вистава «Безкінечна подорож, або Енеїда»

Завершує вечір 9 червня рок-концерт гурту «Жадан і Собаки». Сьогодні у Полтаві ж продовжуються поетичні читання, а ввечері гратиме квартет імені Левка Ревуцького.

Одного фестивалю недостатньо, аби відкрити місто для Європи, вважає письменник Юрій Андрухович.

«Цей фестиваль уже завтра завершиться. І що тут далі буде? Треба систематичної праці кількох поколінь, мабуть, молодших українських поколінь, які будуть змінювати свою країну, виходячи з того, що у них немає комплексів, що вони не згідні з оцінками про меншовартість і провінційність, вони будуть це робити просто тому, що у них є талант, є енергія і віра у себе і свої міста», — зазначає Анжрухович.

Натомість письменник Андрій Любка переконаний, що такі фестивалі неминуче змінюють місто і наводить приклад Чернівців.

«Я заздрю Полтаві, і сподіваюся, що фестиваль не стане одноразовою подією. Я вісім років їжджу у Чернівці на фестиваль Meridian Czernowitz. За ці вісім років видно еволюцію міста і міфу про це місто. Це позначається на потоку туристів, упродовж останніх років зростає кількість людей з-за кордону, бо вони чули про Чернівці як про місто високої культури, такий форпост австро-угорської імперії на сході, де писалася німецькомовна поезія, де квітне інтелектуальне життя. Це змінює ставлення самих людей і місцевої влади да міста», — вважає Любка.

Організатори сподіваються, що фестиваль стане щорічним.

…то цей лист для вас.

Команда Громадського радіо, як і ви, найбільше цінує незалежність. Наша редакція не залежить від олігархів, політиків і держави. У нас немає інших завдань, аніж допомогти вам зрозуміти ситуацію.

Ми принципово лишаємось неприбутковою організацією. На відміну від комерційних мас-медіа, гроші для нас - не мета, а засіб.

Щоби і надалі отримувати правдиву, неперекручену інформацію, ви можете просто зараз допомогти Громадському радіо. Підтримуючи нас, ви робите внесок у своє майбутнє.

ДЯКУЄМО!

ЗРОБІТЬ ВНЕСОК

Якщо ви тут...

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Facebook Twitter Google+