Слухати

Трамп відмовився підписувати комюніке G7. Що це означає?  / Новини на Громадському радіо

Трамп відмовився підписувати комюніке G7. Що це означає?

10 червня 2018 - 14:38
Експерт Ілія Куса пояснює, чому Дональд Трамп відмовився підписувати комюніке «Великої сімки» та розповів про основні точки конфлікту між США та ЄС

Президент Сполучених Штатів Дональд Трамп звинуватив канадського прем’єр-міністра Джастіна Трюдо у брехні та заявив, що США не підпишуть підсумкове комюніке зустрічі лідерів країн G7 у Канаді. Експерт Українського Інституту Майбутнього Ілія Куса в розмові з Громадським радіо пояснює, які розбіжності існують між країнами «Великої сімки».

«Можна зробити припущення, що коли Дональд Трамп приїхав на саміт, то був скептично налаштований до фінального комюніке, бо є розбіжності між США, ЄС та Канадою щодо кліматичних та торгових питань. Потім Трамп ніби-то погодився не демонструвати на увесь світ розкол і підписати комюніке, але в останню мить Трамп відмовився, коли вирішив раніше поїхати з саміту, не дочекавшись, власне, фінального комюніке. Тобто могло таке бути, що прем’єр Канади Джастін Трюдо та інші могли не знати, що він відмовиться підписувати.

Можливо, вони все знали, але Трюдо намагався все-таки продемонструвати на зовнішню аудиторію, що «Велика сімка» не розколота і Захід є єдиним. З твітів Трамп ми дізналися, що є великі розбіжності. Саміт продемонстрував розкол. Традиційні альянси, які зберігалися у світі як опора післявоєнного устрою піддається ерозії», розповідає Ілія Куса.

Які розбіжності є у США з іншими країнами G7

►Проблема перемовин між США, Канадою і Мексикою щодо нового договору по регіональному блоку Північноамериканської зони вільної торгівлі
Трамп хоче переглянути його умови.

ЄС не схвалюють протекціонізм США у міжнародній торгівлі.

►Гарантування безпеки ЄС з боку США

США проти єдиної європейської армії через страх, що вона може стати альтернативою НАТО.

ЄС не схвалюють стратегію США у Латинській Америці, Південно-Східній Азії та на Близькому Сході. 

Судячи з заяв в адміністрації США немає стратегії або вона базується на ідеях Обами. У ЄС не знають, що очікувати від США. За словами Ілії Куси, від цього виграють суперники США — Китай, Росія і регіональні Іран, Колумбія, Саудівська Аравія, Бразилія. 

►Конфлікт щодо клімату. Адміністрація Трампа скептично ставиться до проблеми кліматичних змін. ЄС, Японія і Канада підтримують захист навколишнього середовища. Одна з причин не підписувати комюніке — відмова США обговорювати питання клімату та захисту океанів. 

«Японія у конфлікті підтримує ЄС, але вони найбільш обережні, бо є уразливими. У Південно-Східній Азії Китай витискає США. За останні роки вплив КНР посилився у тричі. Японія розуміє, що союз із США є невизначеним. Водночас Токіо разом з Австралією, Індією і Південною Кореєю намагаютсья створити щось на зразок союзу, який не обов’язково включатиме США. Це підстраховка на випадок конфліктів. Те ж відбувається і в інших регіонах. ЄС намагається стати окремим центром тяжіння впливу у новій світовій системі. 

Прем’єр Італії підтримав заяву Трампа про те, що Росію треба повернути до зустрічей з країнами «Великої сімки», бо це частина зовнішньоплоітичної програми коаліції (Ліга Півночі+ Рух п’яти зірок). Вони виступають за нормалізацію стосунків з Росією. Їх не можна називати проросійськими. Це, на їхню думку краща політика, бо від санкцій вони втрачають більше, ніж отримують. Думаю, що під час саміту Італійцям сказали: «Знаєте, давайте ви не будете такого казати, і ми виступатимемо єдиним фронтом». А Рим залежить від дотацій ЄС. Тому в комюніке Італія сказала, що підтримує політику ЄС. Вони взяли м’якішу риторику», каже Куса.

Читайте також: «Спалахи гніву» не можуть нав’язувати міжнародну співпрацю, — Франція на G7

У підсумковому комюніке країни засудили анексію Криму і висловили підтримку суверенітету і територіальної цілісності України в її міжнародно визнаних кордонах. Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо повідомив, що комюніке, незважаючи на розбіжності, підписали всі лідери країн G7 — США, Канади, Франції, Британії, Німеччини, Італії і Японії. Прем’єр Канади Трюдо сказав, що країни «Великої сімки» не зацікавлені в поверненні Росії до членства в цьому форматі навіть у віддаленій перспективі.

Саміт проходив у канадській провінції Квебек цих вихідних. 

…то цей лист для вас.

Команда Громадського радіо, як і ви, найбільше цінує незалежність. Наша редакція не залежить від олігархів, політиків і держави. У нас немає інших завдань, аніж допомогти вам зрозуміти ситуацію.

Ми принципово лишаємось неприбутковою організацією. На відміну від комерційних мас-медіа, гроші для нас - не мета, а засіб.

Щоби і надалі отримувати правдиву, неперекручену інформацію, ви можете просто зараз допомогти Громадському радіо. Підтримуючи нас, ви робите внесок у своє майбутнє.

ДЯКУЄМО!

ЗРОБІТЬ ВНЕСОК

Якщо ви тут...

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Facebook Twitter Google+