Слухати

 Чому Афіни та Скоп’є сперечались через назву Македонії?  / Новини на Громадському радіо

Чому Афіни та Скоп'є сперечались через назву Македонії?

13 червня 2018 - 19:01
Експерт Інституту майбутнього Ілія Куса пояснює, коли і чому почався конфлікт між Грецією та Макадонією

Афіни і Скоп’є домовилися щодо назви Македонії. Тепер вона на політичній карті буде називатись «Північна Македонія». Афіни натомість обіцяють зняти перешкоду для вступу в НАТО

Вчора прем’єр Македонії сказав, що нову Македонії «Республіка Північна Македонія» винесуть на загальнонаціональний референдум восени цього року. Конфлікту між Скоп’є і Афінами щодо назви Македонії вже більше століття. Експерт Інституту майбутнього Ілія Куса розповів, коли і чому почався конфлікт між двома балканськими країнами. 

«Насправді конфлікт триває більше ста років. Після Другої балканської війни 1913 року була утворена частина території Македонії. Македонія — це історичний регіон. До нього належить не лише країна, а й частина Греції, з такою ж назвою. Тому конфлікт почався, коли балканська (не грецька) частина утворилася. Греки одразу ж виступили проти цього, бо вважали, що не можна дозволити утворитися державі, яка називається так само, як і одна з їхніх історичних провінцій. 

Після Першої світової питання затухло, бо усі ці балканські країни об’єдналися у Королівство сербів, хорватів і словенців, яке потім стало низватись Королівством Югославія. Поки балканська частина регіону залишалася в Югославії, це питання не порушувалося. Спалахнуло воно знову, коли у 1992-1993 році розпалася Югославія. Тоді ж утворилася Республіка Македонія. Афіни були проти. Це боротьба за історію, символи і назву. За спільну історичну спадщину. Для греків — це дуже чутливе питання, бо грецька Македонія є однією з основ Античної Греції. Плюс Вергінська зірка — символ першого прапору Македонії, який потім прибрали у 1995 році за проханням Афін, це ж символ Александра Македонського, який був греком [або Філіппа ІІ, батька Александра Великого прим. ред.]», пояснює Ілія Куса. 

У 1990-х, оскільки Греція блокувала входження республіки до ООН, виробили компромісну формулу — «Колишня югославська республіка македонія». Тоді у Греції був більш поміркований уряд, тому там погодились на таку назву. Однак навіть в ООН у двох країн були конфлікти. Афіни вимагали, щоб у назві «Македонія» писали з малої букви. Коли Македонію прийняли в ООН, греки не хотіли, щоб Македонія сиділа за алфавітним порядком під літерою «М». А ті не хотіли сидіти під літерою F (від англ former — колишній/колишня прим. ред.), бо їм не подобалось, що їх асоціюють з Югославією. Їх посадили за буквою «T» від англійського артиклю the, тобто біля Таїланду. 

«Коли Македонія увійшла в ООН, Греція її все одно не визнала. Зміни відбулись саме зараз, бо Македонія в останні роки дуже тісно співпрацює з ЄС і НАТО. Вони заявляють, що хочуть увійти до цих структур. Однією з умов НАТО є те, щоб у кандидата не було конфліктів з іншими членами. Для Македонії це важливо, бо тепер у них є шлях в НАТО і ЄС. А Греції цікавий македонський ринок, і мабуть, на них натиснули в ЄС, бо Греція фінансово сильно залежна від ЄС», каже Ілія Куса. 

…то цей лист для вас.

Команда Громадського радіо, як і ви, найбільше цінує незалежність. Наша редакція не залежить від олігархів, політиків і держави. У нас немає інших завдань, аніж допомогти вам зрозуміти ситуацію.

Ми принципово лишаємось неприбутковою організацією. На відміну від комерційних мас-медіа, гроші для нас - не мета, а засіб.

Щоби і надалі отримувати правдиву, неперекручену інформацію, ви можете просто зараз допомогти Громадському радіо. Підтримуючи нас, ви робите внесок у своє майбутнє.

ДЯКУЄМО!

ЗРОБІТЬ ВНЕСОК

Якщо ви тут...

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Facebook Twitter Google+