Слухати

«Модерністки». Жінки, що будують міста

07 березня 2016 - 16:33
Facebook Twitter Google+
У Києві 11-12 березня 2016 року відбудеться конференція «Гендерні питання в мистецтві, архітектурі та містобудуванні. Модерністки». Про заплановані події розповідають організаторки
«Модерністки». Жінки, що будують міста / Програми на Громадському радіо

Мета цієї міждисциплінарної конференції — звернути увагу на гендерні проблеми та дослідження ролі жінки в архітектурі, мистецтві та містобудуванні епохи модернізму. Зокрема, заплановано дві тематичні секції, що будуть присвячені постаті жінки як митця та суб’єкта архітектури й мистецтва, а також жінки як користувачки архітектурного середовища та об’єкта проектної діяльності із залученням дослідників з України та інших країн Європи. Конференція відбудеться в Державній науковій архітектурно-будівельній бібліотеці імені В. Г. Заболотного.

modernistky_0.jpg

Євгенія Губкіна, Юлія Попова, Дар'я Ожиганова  / «Громадське радіо»
Євгенія Губкіна, Юлія Попова, Дар’я Ожиганова
Авторські права: 
«Громадське радіо»

У студії про заплановану конференцію говорять Юлія Попова, координаторка програми «Сприяння демократії» представництва Фонду імені Гайнріха Бьолля в Україні; Євгенія Губкіна, архітекторка, історикиня архітектури модернізму, дослідниця Центру міської історії (Львів), співзасновниця ГО «Urban Forms Center»; Дар’я Ожиганова, архітекторка, дослідниця ГО «Urban Forms Center».

Юлія Попова говорить, що ідея конференції виникла з дослідження біографій окремих архітекторок, які діяли в Харкові в міжвоєнний час: «Ця тема дуже просилися, бо, як і багатьох спеціалізованих професіях, жінок в архітектурі досить мало. До того ж, архітекторок під час навчання спрямовують у більш декоративну сферу та дизайн. Існує певний міф про те, що в часи СРСР жінок заохочували до роботи в архітектурі, але наразі не відомо, чи мали вони достатній доступ до ресурсів. Конференція покриватиме все ХХ сторіччя».

Євгенія Губкіна пояснює, як працюватимуть дві секції конференції. За її словами, окрему увагу буде приділено історії та досвіду «піонерок», які відомі як європейські архітекторки міжвоєнної доби, а також мають аналоги в Україні. 

Дар’я Ожиганова розповідає про супутній до конференції проект створення плакатів, присвячених внеску жінок у науку, культуру та інші царини. Підготовлені постери буде розклеєно в університетах Києва, Львова, Харкова. Вони покликані донести інформацію про відомих науковиць, які є недооціненими у своїх галузях.

modernistky_afisha.jpg

Афіша конференції «Гендерні питання в мистецтві, архітектурі та містобудуванні. Модерністки» / ua.boell.org.
Афіша конференції «Гендерні питання в мистецтві, архітектурі та містобудуванні. Модерністки»
Авторські права: 
ua.boell.org.

«Діячки, про яких ми будемо говорити, вписані в історію архітектури та не є чимось окремим. Справді, вони були підзабуті на тлі більш харизматичних і впливових чоловіків, але вони зробили революційні відкриття та визначні споруди», — нагадує Юлія Попова. Також говоримо про відмінності соціалізації жінок-архітекторок, що призводить до відмінностей у роботі.

«Чи є професійна дискримінація жінок-архітекторок? Мене, коли я вчилася, ображали зауваження про те, що я проектую, як дівчинка, а також про те, що архітектура — то не жіноча справа», — згадує Євгенія Губкіна. Вона говорить про досвіди архітекторок минулого та сучасності та виклики дискримінації, що їх доводиться долати. Також плануються розмови про просторову дискримінацію та гендерно чутливе планування міста. «Жінки, що були витіснені з міського простору, були витіснені і з політичного життя. Їхнє життя обмежували приватним помешканням», — додає Дар’я Ожиганова.

Програма «Антена» виходить за підтримки доброчинців з платформи «Спільнокошт».

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.