Слухати

Чи чекають Україну фальсифікації на президентських виборах?

14 травня 2014 - 19:55 26
Facebook Twitter Google+
Про фальсифікації на президентських виборах, та відповідальність за це розповідає директор з розвитку МГО "Інтерньюз Україна" Євген Радченко

Фальсифікаціі

«Карусель», «мертві душі», «вкидання бюлетенів», «купівля голосів». Це далеко не всі види фальсифікацій, які звичайно мають місце на виборах в Україні. Що «світить» фальсифікаторам і чи будуть такі випадки на президентських виборах у травні?

Про фальсифікації на президентських виборах, та відповідальність за це розповідає директор з розвитку МГО «Інтерньюз Україна» Євген Радченко.

«Карусель», «мертві душі», «вкидання бюлетенів», «Купівля голосів». Це далеко не всі види фальсифікацій, які звичайно мають місце на виборах в Україні. Що «світить» фальсифікаторам і чи будуть такі випадки на президентських виборах у травні?

«Відповідальність за фальсифікацію на виборах є дуже серйозною в Україні. В залежності від важкості вчиненого злочину ця відповідальність може сягати до 12 років ув’язнення», — розповів «Громадському радіо» директор з розвитку  МГО Ітерньюз Україна Євген Радченко.

Фальсифікація на виборах — це як адміністративна, так і кримінальна відповідальність згідно  з розвст. 157-159 Кримінального Кодексу України та статей кодексу про адміністративні правопорушення.

«Насправді дуже серйозно за фальсифікаторів взялися у 2004 році після третього туру так званих президентських виборів. Тоді була спроба засудити, якщо не помиляюсь, 172 особи. Після того була достатньо велика пауза і я сподіваюсь, що після подій на майдані спроби відновити справедливість будуть спроби і зараз», — говорить Євген Радченко.

Великою проблемою для нашого суспільства є не тільки те, що голоси виборців час від часу намагаються купити, а й те, що деякі громадяни врешті-решт продають свої голоси.

«Справа у тім, що, на жаль, традиція проведення виборів в Україні далека від ідеалу і, в нас ні фальсифікатори, ні порушники виборчого законодавства, на жаль, не піддаються громадському осуду. Наші громадяни, наші виборці вважають, що це менш-більш нормально. Вони так само вважають, що продати свій голос це теж нормально. Вони вважають, що гречка на виборах це нормально. Вони вважають, що правильний кандидат – це той, хто заасфальтував дорогу, дав грошей, дав ліків. Щось дав. А насправді це елементарний підкуп, — вважає експерт.

І поки наші громадяни не засуджують це на свідомому рівні, будуть спроби купити голоси та фальсифікувати результати виборів. Єдине, що тішить: зараз кандидати, які балотуються у президенти, не мають достатнього часу, адміністративного ресурсу і грошей для того, щоб організувати ці речі масштабно, вважає Євген Радченко:

І будемо сподіватися, що в кандидатів вистачить не тільки здорового глузду не робити цього а в них ще й вистачить страху. Тому що очікування людей після подій на Майдані достатньо серйозні. Більшість громадян хоче все ж таки нормальної країни, нормальних виборів.

І я казав би, що ті кандидати, представники яких будуть заскочені на фальсифікації, на підтасовках, будуть мати проблеми при підрахунку голосів, якщо такі речі стануть надбанням громадськості, я думаю, що такі кандидати не будуть у майбутньому мати шансів.

Тож обов’язок кожного українця мати громадську позицію та не дозволяти фальсифікаторам чинити злочин. Адже вибір президента України  - це не привід заробити. Це доленосний вибір для нашої спільної держави, для долі  кожного українця. Особливо зараз, коли під загрозою цілісність та збереження України.

Вікторія Єрмолаєва для Громадського радіо.

Передача підготована в рамках проекту «Чесні вибори» за підтримки Посольства США

 
Фото: ukrinform.ua
Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.