Слухати

Початок нового ромського об’єднання, — Мирослав Горват про зустріч в Угорщині / Програми на Громадському радіо
Фото: Мирослав Горват / Скачати зображення

Початок нового ромського об’єднання, — Мирослав Горват про зустріч в Угорщині

30 червня 2017 - 15:29
Facebook Twitter Google+
Депутат Ужгородської міськради представляв ромів Закарпаття на Міжнародному ромському конгресі

В Угорщині вперше проходив Конгрес Всесвітньої ромської федерації (англ. WORLD ROMA FEDERATION). У масштабному зібранні взяв участь і ромський громадський діяч, депутат міськради з Ужгорода – Мирослав Горват.

Він поділився враженнями з програмою «Чірікло». 

Два дні у червні 2017 року в угорському місті Кечкемет тривала зустріч міжнародного рівня, яку готували декілька років.

23 країни відправили представників на Конгрес Всесвітньої ромської федерації (ромською — LUMAKO ROMANO CONGRESSO). До складу федерації входять представники багатьох ромських організацій Європи та Америки, виступали й двоє депутатів Європарламенту ромського походження. 

Вони вперше зібрались після того, як федерацію офіційно зареєстрували у Відні і Нью-Йорку. Керівник федерації Джеймі Стойка (Jamie Sztojka) з Нью-Йорку розповів, як працюватиме організація, представив план дій для європейських країн до 2020 року з покращення життя у ромських громадах.

Учасник зустрічі – ромський діяч Мирослав Горват з Ужгорода присвятив свою промову соціальному станові ромів у Європі. Мирослав Горват каже, що Україна, Чехія, Словаччина і Румунія у найбільш кризовій ситуації.

19 397 058_1 391 312 484 284 950_759 990 032 097 593 933_n.jpg

Мирослав Горват на Конгресі в Угорщині // Фото: Мирослав Горват
Мирослав Горват на Конгресі в Угорщині
Фото: Мирослав Горват

Найважче, говорив закарпатець, жити ромам у деяких компактних поселеннях на Закарпатті: бідність, погані дороги, нема освітлення, проблема з узаконенням будинків. Керівник федерації Джеймі Стойка планує туди поїхати, і закарпатці готові до предметного обговорення ситуації вже цього літа.

Мирослав Горват називає подію початком ромського світового об’єднання. Він зауважує, що інша організація – Міжнародний союз ромів (International Romani Union, IRU), яку утворили у 1971 році у Лондоні, коли затверджували і гімн та прапор народу, вже є не такою активною, «треба інші міжнародні формати». 

Особливо члени Федерації хочуть опікуватись подоланням бідності серед ромів, можливостями гідної роботи, розвитком культури, спорту, впровадження відновлювальної енергетики у ромських поселеннях. А ще пріоритет Федерації — збільшення політичної ваги ромів та активна участь ромів у виборах різних рівнів у своїх країнах. Мирослав Горват вірить, що Всесвітня ромська федерація може потужно відстоювати права та інтереси ромів у всьому світі.

Раніше ми розповідали, як ромський співак Йоці Папоі (Joci Pápai) з Угорщини пройшов до фіналу Євробачення-2017.

Також у цьому випуску слухайте про професію ромських соціально-медичних посередників і посередниць. А ще про те, що ромська дівчинка Віолетта Чеботар з Ізмаїла перемогла на чемпіонаті світу з пауерліфтінгу.

Над випуском працювали Ольга Веснянка, Федір Кондур, звукорежисер Андрій Іздрик. Ромський проект Chiriklo є спільним продуктом Ромського радіо «Чірікло» та «Громадського радіо», більше про життя ромів можете слухати на сайті радіо «Чірікло».

Програма виходить за підтримки Ромської програмної ініціативи Міжнародного Фонду «Відродження»

logo.jpg

Chiriklo //
Chiriklo

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.