Слухати

Як відзначали Міжнародний день ромів? (ВІДЕО) / Програми на Громадському радіо
Фото: Ужгородська міськрада / Скачати зображення

Як відзначали Міжнародний день ромів? (ВІДЕО)

20 квітня 2017 - 14:17
Facebook Twitter Google+
Міжнародний день ромів цього року гучно відзначали у регіонах країни. У квітні проходить чимало заходів на ромську тематику.

Зокрема в Ужгороді пройшов святковий концерт в обласному муздрамтеатрі. Там згадали історію дати. 

Була хода і масові гуляння в місті, дитячий футбольний турнір у районі Радванка.

У центрі міста готували бограч, виступали роми з Підвиноградова та Королева у різнобарвних костюмах, які вперше приїхали на свято до Ужгорода.

Як повідомляє журналіст програми «Романо Джівіпен» каналу «Тиса-1» Віктор Човка, голова Закарпатської облдержадміністрації Геннадій Москаль звертався з вітальним словом до присутніх, відзначив, що «роми — особлива нація, яка не маючи своєї держави, не асимілювала і не втратила своєї мови». 

На Одещині традиційно відзначали дату у школах, там де мешкає значна ромська громада, як-от у Нерубайському. Ромський посередник Максим Джум, який спеціально приїжджав з Одеси для участі у заходах, розповів, як пройшло свято:

«Свято пройшло на дуже високому рівні, бо було задіяно багато ромської молоді. Взагалі цей проект очолила Віта Кобзарь, яка є працівницею Одеського ромського правозахисного центру і саме вона, як молода ромка займалася організацією цього свята. Допомогли вчителі та директор цієї школи, було багато батьків-ромів у залі, дівчатка були в національному вбранні, концерт був побудований на номерах самих ромів.

Велика подяка вчителю музики, який підготував декілька номерів ромських хлопчиків і дівчаток, які презентували співи, декламування віршів і ромські танці й ромська і неромська молодь приїжджала подивитися на це дійство».

Максим Джум зауважує, що у Нерубайському багато ромського населення і є, як він каже, два неінтегрованих табори. 

Саме з цих таборів залучили дітей, молодь і батьків. 

nerubayskefotovytakobzar.jpg

У школі на Одещині // Фото: Вита Кобзарь
У школі на Одещині
Фото: Вита Кобзарь

У Павлограді на Дніпропетровщині ж виступав дует «Бахтале», на святковий захід організація «Амаро Кхер» запрошує не лиш ромську громаду, говорить керівник організації Кертулай Огли:

«Ми завжди проводимо відзначення до Міжнародного дня ромів, щороку концерт і щороку звітуємося, що зробила організація за рік. Приходять наші рома і всі жителі Павлограду. Читаються ромські поезії, і не тільки. Присутні українці, люди різної національності. В нас немає такого, якщо це день ромів, нібито тільки роми мають бути присутніми. З усіма підтримуємо дружні відносини у місті». 

Кертулай Огли згадує успішні акції в місті, наприклад, як на День св. Миколая роздавали подарунки дітям, теж не лише з ромських родин.

pavlograd.jpg

День ромів у Павлограді // Фото: "Амаро Кхер"
День ромів у Павлограді
Фото: «Амаро Кхер»

У Харкові пройшов з нагоди свята міжнаціональний флешмоб. Влаштували концерт за участі ромських та українських артистів, а також виконували Гімн України ромською та українською мовами.

harkivden.jpg

Флешмоб у Харкові // Фото: Наталія Бурлуцька
Флешмоб у Харкові
Фото: Наталія Бурлуцька

 «Ми вийшли сказати про те, що ми – один народ: з різноманітністю своїх культур і багатогранністю душ. Але все ж – єдині! Скільки б в нас не вкладали стереотипне ставлення один до одного, люди все одно – добрі, чуйні і привітні в нас у Харкові» – поділилася у коментарі порталу «Правовий простір» враженнями одна з організаторок флешмобу, керівниця Асоціації молодих ромів України «Грессус» Наталія Бурлуцька.

На тлі святкувань не забували і про труднощі.

Так правозахисниця Стефанія Кулаєва, експертка Антидискримінаційного центру «Меморіал» відповіла на питання про найгостріші проблеми ромів в Україні:

«І в Україні, і в багатьох інших країнах залишаються гострими ті ж питання, що й багато років поспіль, це і певна соціально-культурна виключеність зі сфери освіти, насильство в дуже різних формах: є проблема насильства поліції, у зоні військового конфлікту, є проблеми кримінальних злочинів як за участі, так і проти ромів.

Мене також хвилює вплив націоналістичної риторики на цю вразливу групу, також хвилює збереження сегрегаційних шкіл, де як і раніше ромські діти в окремих класах, часом в окремих будівлях, де якість освіти значно нижча. А ми це можемо порівняти, проводили аналіз отриманих знань. Це такі знання, які не дозволяють успішно потім навчатись у середніх школах після такої початкової освіти. В результаті велика кількість дітей просто випадає з школи на рівні початкової освіти — не переходять далі або майже одразу кидають школу».

Нагадаємо, Антидискримінаційний центр «Меморіал» раніше підготував доповідь «Рома і війна» про становище ромських жителів сходу України у зв’язку з військовими діями і підтримує роботу адвоката у справі вбивства дівчинки у Лощинівці.

Міжнародний день ромів відзначають щороку 8 квітня. Заходи на ромську тематику тривають протягом всього місяця.

Також у випуску йдеться про реалізацію «Ромської стратегії» в Україні і ініціативи Ужгородської міськради. Про це нам розповів депутат Ужгородської міськради, ромський громадський діяч Юрій Мандич.

Можна почути й про те, як у Дніпрі співробітники патрульної поліції вперше навчались роботі з ромами в контексті запроваджуваного нині принципу взаємодії поліції з громадою. 

Над випуском працювали Ольга Веснянка, Федір Кондур, звукорежисер Андрій Іздрик. Ромський проект Chiriklo є спільним продуктом Ромського радіо «Чірікло» та «Громадського радіо», більше про життя ромів можете слухати на сайті радіо «Чірікло»

Програма виходить за підтримки Ромської програмної ініціативи Міжнародного Фонду «Відродження»

logo.jpg

Chiriklo //
Chiriklo

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.