Слухати

Як АТО впливає на сільське господарство країни, що і скільки ми втрачаємо?

09 липня 2014 - 20:37
Facebook Twitter Google+
Що необхідно сьогодні зробити? Чітко забезпечити збирання того урожаю і його збереження», - в ефірі «Громадського радіо» розповів Ігор Швайка – Міністр аграрної політики
Як АТО впливає на сільське господарство країни, що і скільки ми втрачаємо? / Програми на Громадському радіо

Ігор ШвайкаЯк АТО впливає на сільське господарство країни, що і скільки ми втрачаємо, а також як вплине на сільське господарство Угода про асоціацію з ЄС.  На ці запитання в ефірі Громадського радіо відповів Ігор Швайка – Міністр аграрної політики України. «Ідея нагодувати весь світ – хороша ідея.

Посол Сполучених Штатів Америки пан Пайєтт сказав одну дуже просту річ: «Україна має всі шанси бути наддержавою світового рівня в постачанні продовольства. Не більше, не менше. Україна – це є надпродовольча держава».

Що для цього потрібно? Можу сказати таке: необхідно викорінити ті схеми, через які привласнювалася державна власність. Держава може і мусить бути ефективним власником. Є все для того, щоби в нас це було.

Щоби Україна стала №1, потрібна грамотна державна політика. Необхідно зберегти баланс інтересів між виробником і продавцем. Щоб мати успіх, необхідно щоби виробник і переробник молочної продукції мали такі самі рівні права і домовилися до точки консенсусу. Не до компромісу, коли кожній стороні по-своєму погано, і рішення її обтяжило, а до консенсусу, коли кожна сторона визнала, що це рішення є унікально правильним для всіх.

Для того, щоб було добре переробнику і виробнику, необхідно переконувати переробника, щоби він не знущався над виробником і не використовував поточну ситуацію.

Ми переконані, що лише економічними механізмами можна досягти консенсусу. Зараз зміни відбуваються. Реально на сьогоднішній день ціна зросла на 20-30%. Це об’єктивні дані. Але ми не охопили всі регіони, не всі сприйняли позитивно, бо в кожного є свій особистий економічний інтерес.

Наш агровиробник по-різному підготовлений до відкриття європейського ринку. По суті, сьогодні отримуємо гарантований ринок збуту. Це не є панацея, це не є єдиний ринок, на який ми орієнтуємося. Ми орієнтуємося і на Азію, і на Африку, і на інші країни. Проблема не в тому,яка якість продукції, проблема в тому, наскільки є система контролю якості.

«Сирну і молочну війну» з Росією переживемо. Ми відкриємо ринки Африки, Перської затоки та Китаю для нашої продукції. Це буде альтернатива.

Після підписання Угоди є окремий лист Росгоснагляду про те, що «вопиющие факты» примушують їх закрити такі-то позиції. Що вони мають на увазі під тими фактами, не знаю, але очевидно, що це є не дружні кроки по відношенню до України з боку Російської Федерації. Що залишається робити нам? Рухатися двома напрямками: або збільшувати внутрішнє споживання (армія, національна гвардія, мережа шкільного харчування), або шукати альтернативні ринки і виходити на них.

Ми підрахували, скільки можемо втратити через АТО. Луганська область – це 2% рослинності від загального українського кошика, Донецька – 3%. Багато це чи мало? Багато. Але АТО не охоплює всю територію Донецької і Луганської області, а лише їх окремі райони. І це райони не сільськогосподарські – це райони промислові. В більшості це вугільні, металургійні, хімічні райони. Тобто якщо ми нині говоримо про втрати, то це десяті від одного відсотка.

Що необхідно сьогодні зробити? Чітко забезпечити збирання того урожаю і його збереження», — в ефірі «Громадського радіо» розповів Ігор Швайка – Міністр аграрної політики.

Розшифрувала Анастасія Шибіко

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.