Слухати

Анатолій Лой: Дух починається із здатності людини казати «Ні!»

12 січня 2016 - 16:40
Facebook Twitter Google+
Макс Шелер відчував кризу європейської культури. Джерело кризи він бачив у торжестві буржуазного духу з його культом користі і голої калькуляції
Анатолій Лой: Дух починається із здатності людини казати «Ні!» / Програми на Громадському радіо

Німецький філософ Макс Шелер стверджував, що відбувається об’єднання людини, Божества та світу. Це схоже на ідею пантеїзма, тобто, якщо все це змішати у такому грандіозному кухонному блендері, то Бог буде присутнім одразу і буквально у всьому. Тобто — ось на столі стоїть чашка, і ця чашка — це і є Бог, я зараз візьму Бога і потримаю його за ручку, або можна помолитися чашці. Хоча й молитися не треба, адже кожен із нас — також Бог. Але атеїсти взагалі не визнають існування Бога, а християни повністю заперечують ідею пантеїзма. Чому ревний католик Шелер пропагував пантеїзм? 

sheler_poster_0.jpg

Шелер постер / Громадське радіо
Шелер постер
Авторські права: 
Громадське радіо

Шелер відчував кризу європейської культури. Джерело кризи він бачив у торжестві буржуазного духу з його культом користі і голої калькуляції. Не приймав він також і соціалізму, котрий розглядав як «конденсовану форму» того ж буржуазного духу. Шелер покладав надію на «третій шлях» — пробудження почуття цінності в свідомості індивіда. Якщо сьогодні ввести словосполучення «третій шлях» (Third Position) у Google, то одразу знайдеться багато картинок із неофашистами. Власне, сама концепція третього шляху вважається початковою формою фашизму. Пропагандисти третього шляху саме і вважають, що треба  боротися одночасно проти капіталізму та комунізму, пропонують найрізноманітніші програми цієї боротьби, але врешті всі приходять до неофашистської ідеології. Чи не був Шелер одним із родоначальників світогляду ультра-правих? 

Про це та багато іншого слухайте у черговому «Філософському Барабані» із професором Анатолієм Лоєм.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.