Слухати

Студенти з Криму з’їздили в Польшу в «освітній тур» на гроші Джемілєва

03 лютого 2015 - 16:34
Facebook Twitter Google+
Дипломи, які студенти отримають на анексованої території, будуть дійсними тільки в Росії, уточнюють українські працівники сфери освіти
Студенти з Криму з’їздили в Польшу в «освітній тур» на гроші Джемілєва / Програми на Громадському радіо

Screenshot_1Дипломи, які студенти отримають на анексованої території, будуть дійсними тільки в Росії, уточнюють українські працівники сфери освіти. У зв’язку з цим велика кількість молоді розглядає варіанти здобуття вищої освіти не тільки за межами Криму, але й за межами України. Так на ознайомче-навчальну поїздку до Польщі в середині січня вирушила вже друга група учнів старших класів та студентів молодших курсів з Криму 

Поляки познайомили молодих людей з університетами, інститутами та вищими школами республіки. Проект став можливим, завдяки народному депутату України Мустафі Джемілєву, який отримав премію фонду «Солідарність». Частину преміальних коштів Мустафа Джемілєв віддав українській та кримськотатарській молоді. Співорганізаторами проекту виступили Міністерство закордонних справ Польскої республіки та Інституту Польщі в Києві.

Що вдалося подивитися і про що дізнатися хлопцям та дівчатам,  розповів Недім Усейнов — представник фонду Міжнародної солідарності у Варшаві та один з опікунів поїздки.

 «Побывали, например, в Варшавском университете, Варшавском политихническом университете, в Высшей школе бизнеса, здесь в Люблине сегодня два университета, в том числе, университет Марии Скадовской-Кюри… И в каждом университете мы беседуем с представителями соответствующих департаментов и отделений, которые обладают полной информацией всех возможностей. Сложно сказать, что кто-то уже поступил, я точно знаю, что есть ребята, которые очень серьезно об этом думают — то есть они вернулись после поездки домой, они наладили с нами обратную связь — обратились к нам с конкректными вопросами и мы им пытаемся дальше помогать. Для меня это сигнал, что есть серьезная заинтересованность и эти ребята в данный момент занимаются поиском информации дополнительной и готовят документы на поступление», — говорит Надим Усейнов, представитель фонда Международной солидарности в Варшаве

 У середині січня польська сторона оголосила про те, що українські студенти можуть розраховувати на 500 річних стипендій.  Однак крім цього існують різні фонди, які теж готові взяти на себе утримання та оплату навчання обдарованих українців. Ті, хто успішно закінчив освіту у Польщі, відзначають — отримати стипендію набагато простіше, ніж воно здається. Тому у сусідній державі з кожним роком вчиться все більше і більше наших співвітчизників.

Александр Пустовий закінчив навчання у Польші, зараз отримує докторську ступень. Розповідає про переваги навчанням за кордоном:

«Вільний вибір предметів, коли студент сам собі має скласти розклад навчання. На цей предмет я записуюсь, на цей предмет я не записуюсь. Маю мати в підсумку певну кількість годин. Це саме самоорганізація і вимагає сгуртованості від студента. В деяких вишах абсолютна більшість студентів — це українці, бо за останні три роки щороку кількість студентів збільшується вдвічі. І здається 10 мільйонів злотих за минулий рік чистого прибутку дали українські студенти Польській державі і Польським університетам. Тобто тенденція є позитивна і щороку кількість студентів збільшується»

Крім знайомства з польськими вузами, кримчани відвідували музеї, бібліотеки і спілкувалися з однолітками, ближче дізнаючись, чим живуть молоді поляки. Хлопці та дівчата розповідають — не дивлячись на окупацію півострова, вони відчувають себе українцями і дуже хочуть мати можливість отримати європейську освіту.

 «Понравилось, что я узнала о тех возможностях, о которых даже не слышала в Крыму. Всех возможностях — стипендиальных, волонтерского движения, которое поможет молодежи продвинуться и охватить большие возможности, чем Украина, чем Крым и выйти куда-то за границу. Люди очень отзывчивые — в основном, мы ездили по университетам и было приятно, когда с удовольствием отвечают на все твои вопросы и хотят донести информацию» «Нас приняли очень тепло, здесь довольно-таки много украинцев, что было очень приятно, потому что здесь всеродное и я себя не ощущала в чужой стране», — розповіли вони.

 Незабаром проект продовжиться. Нові ознайомчі візити молоді з окупованих Криму та зони АТО до Польщі будуть незабаром.

 Анна Жук із Варшави для Громадського радіо. Слухайте. Думайте.

  Лого Канада новыйПрограма «Хроніки Криму» на Громадському радіо підтримана Канадським фондом місцевих ініціатив.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.