Слухати

Єдиний в Україні інститут ядерної енергії залишився в окупованому Криму

06 червня 2014 - 16:19
Facebook Twitter Google+
Тепер в Україні немає вищого навчального закладу, який готує фахівців ядерщиків. Студенти і викладачі унікального закладу залишилися без навчальної бази
Єдиний в Україні інститут ядерної енергії залишився в окупованому Криму / Програми на Громадському радіо

Інна СовсунТепер в Україні немає вищого навчального закладу, який готує фахівців ядерщиків. Студенти і викладачі унікального закладу залишилися без навчальної бази.

Про це Громадському радіо повідомила перша заступниця міністра освіти і науки України Інна Совсун. Також без роботи у Криму залишилися майже всі викладачі української мови, літератури, історії та права. Робочих місць для цих фахівців на матеріковій Україні немає, — каже Інна Совсун.

Більше про те, як українська влада реагує на проблеми студентів з півострова в програмі Ірини Седової «Голоси Криму».

- Яким чином урегульоване питання з переведенням студентів з кримських вузів на матерікову Україну у зв’язку з окупацією АРК?

- Коли ситуація тільки розгорталася, ми розіслали листи до вищих навчальних закладів України, в якому просили зараховувати студентів за спрощеною процедурою. Ми їх зараховували у середині семестру, хоча це не передбачається чинним положенням про переведення.

Переводили студентів першого курсу, дозволяли переводитися без всіх необхідних документів. Після цього ми врегулювали це питання окремим наказом. Станом на сьогодні переведено трохи більше півтори тисячі студентів.

Деякі з них навчалися на контрактній формі, деякі – на бюджетній. Бюджетники всі стовідсотково були влаштовані на бюджет. Контрактники оформлені на контракт, але вони мають можливість довчитися цей рік без оплати за навчання за цей рік. Принаймні, більшість вишів на це пішло.

Зараз ми урегульовуємо це питання з Міністерством економіки. Тому що дійсно студенти заплатили вже за навчання і платити ще раз у них можливості не має.

-Є така ще проблема, що деякі вищі Криму надавали студентам кредити на навчання. Як ці кредити повертати?

- Це дуже проблемне питання. Кредити не так багато студентів брали, тому це не масове питання. Я не пам’ятаю, щоб до нас у Міністерство зверталися з такою проблемою. Якщо студент брав кредит, то зараз його можна переоформити в інший банк.

-До вас можна звертатися з цією проблемою?

-Так

-У деяких студентів, що перевелись на материк, дуже велика академічна різниця. Можутьзбільшити терміни для складання цих іспитів?

-Ми намагалися брати студентів на ті ж спеціальності, на яких вони навчалися або на суміжні. Але особливо кричущим є випадок з Севастопольським інститутом ядерної енергії. Тому що таких фахівців у інших закладах не готують. Це проблема і для країни в цілому, тому що таких фахівців ніхто не готує для країни більше. Також це проблема для студентів, їх перевели до університетів, в яких дещо інший напрям підготовки.

Але університети вишукують можливість, яким чином їм дати скласти академічну різницю. Деякі студенти приїздили взагалі без академічної довідки, були складнощі з встановлення академічної різниці. Але деякі вищі дають можливість доздавати різницю у вересні, якщо іспитів дуже багато. Це не проблема, можна звертатися до університетів, можна – в Міністерство, якщо на рівні університету питання не вирішується. Наша гаряча лінія працює з березня, можна звертатися.

-Зараз в Криму почали видавати дипломи російського зразка. Як з цим бути?

-Ситуація така, що видати там українські дипломи фізично неможливою. Для цього університет повинен подати список випускників у єдину державну базу з питань освіти, оплатити дипломи. З оплатою ми б ще вирішили питання, але університети не готові подавати списки. Вони бояться, деякі не хочуть. Ми розробили порядок видачі українських дипломів для випускників з Криму. Ми просимо всіх випускників отримувати російські дипломи.

Ми, звичайно, не визнаємо окупації, але нам потрібен хоч якийсь документ, в якому вказано, що людина вчилася у закладі, там є перелік предметів у додатку та оцінки. З цим дипломом і додатками треба приїхати в Херсонську область, в будь-який університет області, показати диплом російського зразка.

І цей університет робить замовлення в Київ виготовити український диплом. І додаток виписується в цьому університеті в Херсоні, оцінки з російського диплому переносяться в український. Подібні моделі в світі використовуються, наприклад, використовувалася у Придністров’ї.

-З приводу тих фахівців, які викладали у закладах українську мову, літературу, історії, українське право. Багато з них залишилися без роботи. Як вирішується це питання?

- Це дуже болюче питання, на яке у нас досі не має відповіді. Тому що в нас на сьогодні і так переповнені штати. Тобто у системі освіти працює більше людей, ніж є потреба відповідно до демографічних тенденцій. Тому працевлаштовувати людей з Криму дуже складно. Але звичайно по деяким фахівцям є інтерес з боку держави. Особливо тих, хто викладав унікальні спеціальності, яких в нас не має. Дуже небагато викладачів українських дисциплін звертаються з питанням, щоб їх працевлаштували.

Вони не студенти, які можуть зірватися і поїхати у інший регіон. У викладачів сімї, квартири, і вони не планують переїжджати. Але звичайно вони в розпачі і не знають, як їм далі бути. У нас було тільки одне звернення від директорки української гімназії у Севастополі, яку закрили. І тепер вона працює директором школи у Києві, тому що там була вакансія. Ми думаємо над варіантами і якщо звертаються, намагаємось підшуковувати місця.

- Як бути з Севастопольським інститутом ядерної енергії?

- Декілька вишів сказали, що вони готові у себе розробляти подібні програми. Приходив представник одного з університетів, в якого є подібна спеціальність. Вони хочуть отримувати терміново ліцензію на ядерну енергетику, щоб вже цього року починати набір на цю спеціальність. Цим питанням у першу чергу займається Міністерство енергетики, бо це був їх університет. Питання вирішується.

- Є ще проблемі зі студентами, які навчалися у Криму, а живуть в Україні. З них вимагають заповнювати міграційні картки. І вони можуть знаходитися в Криму тільки 90 діб, а потім виїжджати. Як їм бути?

- Щодо юридичного статусу, паспорту, громадянства – це за межами нашої компетенції. Цим питанням займається Міністерство юстиції, Державна міграційна служба. Після того, як був прийнятий закон «Про статус окупованих територій» передбачалася розробка положень про переїзд з одного місця в інше. Як мені відомо, зараз вони урегульовують це питання.

- Скільки студентів в Криму було і скільки з них переїхали на материк?

- Навчалося всього більше 30 тисяч студентів. Переїхало півтори тисячі. Це незначна кількість, і більшість з цих студентів походженням не з Криму. Власне корені кримчани фактично не зверталися про переведення. Хоча випадки були.

Наразі ми просимо всіх студентів переводитися до 1 вересня. Щоб вони навчальний рік починали в статусі студентів. Тому що переведення в середині семестру це завжди дуже складно. Є ціле літо, щоб перевестися, університети працюватимуть, це не складно. І надаватимуть гуртожитки. Це передбачено законом «Про окуповані території». Їм надають гуртожиток і безкоштовне навчання, якщо вони виконали мінімальні умови, набрали 124 бали з ЗНО.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.