Слухати

75 років тому Сталін наказав депортувати німців з Криму / Програми на Громадському радіо
Петро Алєксєєв / Скачати зображення

75 років тому Сталін наказав депортувати німців з Криму

19 серпня 2016 - 07:15
Facebook Twitter Google+
Згадуємо історичні події з головою Ради німців в Україні Володимиром Лейсле, очевидцем депортації Георгієм Мозером і істориком Ігорем Винниченком

georgiy_mozer.jpg

Георгій Мозер // Громадське радіо
Георгій Мозер
Авторські права: 
Громадське радіо

leysle_volodymyr.jpg

Володимир Лейсле // Громадське радіо
Володимир Лейсле
Авторські права: 
Громадське радіо

vynnychenko_igor.jpg

Ігор Винниченко // Громадське радіо
Ігор Винниченко
Авторські права: 
Громадське радіо

Василь Шандро: Цими днями 1941 року розпочалася депортація німців з Криму. Скільки німців мешкали станом на 1941 рік в Криму і скількох депортували?

Георгій Мозер: Станом на 1941 рік на півдні України проживало 540 000 німців. Депортовано було не всіх німців. Тих, хто проживали у так званій Трансністрії не встигли депортувати. А з Криму і східних областей депортували близько 320 тисяч людей.

Сергій Стуканов: Якщо говорити в цілому про Радянський Союз, скільки було депортовано німців?

Георгій Мозер: Из Поволжья в течении 48 часов в Казахстан и Сибирь выселили 540 тысяч человек. Если так грубо прикинуть, о всего за 1941 год было депортировано около 700 тысяч человек.

Сергій Стуканов: Ви пам’ятаєте, як це все відбувалося?

Георгій Мозер: Мне было 5 лет. В 1944 году мы были депортированы в Германию. А в 1945 году по указу Сталина мы были вывезены в Сибирь, на Урал и в Казахстан. Немцы раздавали нам по телеге с лошадью грузить пожитки. Мои старшие братья и сестры прошли пешком через всю Европу. Среди вывезенных 150 тысяч счастливыми семьями были те, которые оказались в зоне оккупации западных стран.

Василь Шандро: На пояснення тоді часу не було. Війна. Ворог. Чи змінилося зараз ставлення українців до німців, з якими вони жили поруч?

Ігор Винниченко: В 1979 році в Запорізькій області мені довелося спілкуватися з людиною, українцем, який працював в німецьких поселеннях у 1930 роках. І він був у захваті від того, як вони ведуть своє господарство. Спочатку українці насторожено на них дивилися, але коли побачили, що ці прийшлі ведуть господарство так, що отримують більші врожаї, тоді уже і ставлення змінилося. Зокрема тому, що німці дуже роботящі, пунктуальні і акуратні.

Сергій Стуканов: Щось відомо про долю тих 150 тисяч німців, яких повернули з Німеччини до СРСР?

Володимир Лейсле: Больше половины депортированных в первые месяцы после выселения погибли. От холода, от нехватки всего, были трудовые лагеря, лесозаготовки как машины смерти.

Василь Шандро: Скільки зараз німців в Криму?

Володимир Лейсле: Мы не располагаем данными из аннексированого Крыма, однако в 2001 году это было 2,5 тысячи человек. Большинство моих друзей выехали оттуда после российской оккупации.

Громадська хвиля

Проект реалізується у рамках Польсько-Канадської Програми Підтримки Демократії, співфінансованої з програми польської співпраці на користь розвитку Міністерства закордонних справ Польщі та канадського Міністерства закордонних справ, торгівлі та розвитку (DFATD).

Громадська хвиля

Проект реалізується у партнерстві з Фондом «Освіта для демократії».

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.