Слухати

8,5 — 12,5% населення Криму 1917 року становили українці, — історик

27 серпня 2017 - 11:43
Facebook Twitter Google+
У 1917 році і росіян, і українців в Криму записували «русскими», тому дослідники звернулися до переписів інших років
8,5 — 12,5% населення Криму 1917 року становили українці, — історик / Програми на Громадському радіо

25-26 серпня 1917 року в Сімферополі відбувся перший з’їзд українських організацій Криму і Північної Таврії. Він став першим досвідом самоорганізації українців Криму та материкової частини країни.

Гість ефіру – кандидат історичних наук, дослідник історії Криму, координатор ГО «Таврійська гуманітарна платформа» Андрій Іванець.

Євген Павлюковський: Чому ця подія настільки знакова?

Андрій Іванець: Це знакова подія з двох причин. По-перше, це був перший досвід самоорганізації в регіональному масштабі українців Криму і Північної Таврії. До цього українці об’єднувалися і в середньовічному Криму, і до революції (існували громадські організації). Крим був місцем, де під час першої революції 19051907 років утворювалася Українська партія соціалістів-революціонерів. В 1917 році ця партія була однією з головних в Центральній Раді. Існувало багато проявів самоорганізації, але саме в регіональному масштабі українцям неможливо було виявити свою волю, свої бажання, оскільки в царській Росії дискримінувався український національний рух.

Після Лютневої революції ситуація на певний час змінилася, оскільки впали заборони, з’явилася свобода слова. Українці почали утворювати гуртки, військові комітети. Протягом весни-літа вся Таврійська губернія вкрилася такими організаціями.

Таврійська губернія – це АРК, Севастополь та частини Запорізької та Херсонської областей. Серед українських губерній вона була найспецифічніша. На материковій частині українці переважали повністю, а в Криму ситуація була складніша. У 1917 році був проведений перепис, за яким з майже 809 тисяч населення Криму кримські татари складали 27%. В переписі чомусь не розділили українців і росіян. Таких людей було 49%. Ми можемо тільки здогадуватися на підставі перепису 20, 26-го років і першого перепису в Російській імперії наприкінці XIX століття, скільки було українців. Історики припускають, що українців було 8,512,5%.

Ірина Славінська: Як вони себе ідентифікували?

Андрій Іванець: Самоідентифікація робилася на підставі даних про мову. Тому частина дослідників писала, що ці дані можуть бути применшені. Наприклад, в містах, де домінували неукраїнці, люди переходили на російську мову і не ідентифікувалися як українці.

Повну версію розмови слухайте у доданому звуковому файлі.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.