Слухати

Андрей Шептицький як «верховний рабин українців»

01 грудня 2015 - 09:10
Facebook Twitter Google+
Ярослав Кіт, доктор філософії Інституту релігії та суспільства, розповідає про постать Андрея Шептицького
Андрей Шептицький як «верховний рабин українців» / Програми на Громадському радіо

sheptytskyi.jpg

Андрей Шептицький
Андрей Шептицький

Говоримо з нагоди початку в Києві міжнародної наукової конференції «Митрополит Андрей Шептицький та єврейські громади в часи Другої світової війни». Друга світова війна та долі мирного населення у Східній Європі». На цій конференції Ярослав Кіт виступив із доповіддю «Верховний рабин українців». Науковець говорить, що постать Андрея Шептицького стосується міжнаціональних і міжрелігійних взаємин.

«Ми найбільше пам’ятаємо саме період Другої світової війни. Це вдячна тема, бо ще є живі свідки, котрі пам’ятають своїх рятівників. З іншого боку, ми не звертаємо уваги на довоєнний контекст співжиття українців та євреїв у різних регіонах України», — зауважує Ярослав Кіт і відзначає, що Андрей Шептицький не піддався тодішнім антисемітським настроям, тому варто звертати уваги на єврейський досвід, який він мав.

Ірина Славніська: Розкажіть про конференцію, на яку ви приїхали до Києва.

Ярослав Кіт: Це досить нетипова конференція. Вона одна з останніх наукових конференцій цього року такого великого масштабу, присвячених постаті Андрея Шептицького. Для мене це нагода, з одного боку, представити свою доповідь, яка виходить за межі ординарності. А з іншого боку — почути роздуми і виступи інших учасників з різних регіонів України, в тому числі і з українського Сімферополя, а також з Польщі.

Ірина Славінська: Якщо подивитися на український контекст, то що ми пам’ятаємо, а що не пам’ятаємо про Андрея Шептицького?

Ярослав Кіт: Ми пам’ятаємо його в період Другої світової війни. І це беззаперечний факт, тому що тут є найбільше досліджень. Це вдячний період, тому що є багато документів, архіви відкриваються. Це вдячна тема, тому що ще живі ті, хто був свідками. Ми можемо спілкуватися з людьми, які ще пам’ятають своїх рятівників — монахів Студійського уставу та священників.

З іншого боку, ми не звертаємо уваги на важливий історичний контекст — співжиття українців та євреїв на наших землях. Він був різний. На західних територіях, що були частиною Австро-Угорської імперії був інший контекст, на території Великої України — інший. В Російські імперії, наприклад, антисемітизм загальноімперський був набагато більший, ніж в Австро-Угорській імперії. І в цьому всьому жив Андрей Шептицький.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.