Антимонопольний Комітет має розвивати конкуренцію, а не карати бізнес – депутат

06 жовтня 2015 - 09:40
Facebook Twitter Google+
Верховна Рада незабаром розгляне законопроекти про зміни до антимонопольного законодавства України. Чим корисні ці зміни для українців — розповіла народний депутат України Вікторія Пташник

«Питання конкуренції — це питання розвитку економіки. Від того, наскільки високий рівень конкуренції на окремих ринках, залежить, якої якості товари чи послуги ми будемо купувати, за якою ціною вони будуть надаватися — це будуть завищені ціни чи ринкові. Споживач від конкуренції тільки виграє. Монополізація ринку, згідно з нашим законодавством, не є порушенням, але вона дозволяє суб’єктам господарювання деякі зловживання».

Шахрайські дії компаній щодо цін (наприклад, домовленість про однакову ціну) караються штрафом до 10% річного обороту підприємства. За словами пані Пташник, останні десять років Антимонопольний комітет сприяв монополізації окремих ринків. Для цього відомство має всі можливості. Так, воно надає дозволи на концентрацію виробництва на ринках. Публікація рішень комітету відбувається дуже вибірково. Крім того, комітет проводить непрозору політику щодо штрафних санкцій: великі компанії-порушники могли сплачувати по 10-30 тис. грн., а малий і середній бізнес штрафували на мільйони.

Згідно із законопроектами, Антимонопольний комітет буде зобов’язаний публікувати усі свої рішення. Таким чином комітет не зможе виконувати чиїсь вказівки, бо це відразу стане зрозумілим із його сайту. Крім того, деталізується система нарахування штрафів, адже зараз закон передбачає тільки верхню межу покарання, і комітет може призначити дріб’язкову для компанії суму.

Ще один законопроект стосується зливання і поглинання компаній. За практикою, Антимонопольний комітет швидко розглядав подані документи одних компаній і довго ігнорував інші без будь-яких пояснень. Законопроект зобов’яже комітет проводити офіційні роз’яснення із усіма компаніями, аби вони могли виправляти допущені помилки.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.