Слухати

Безлад на Жуковому острові - типова ситуація для лісопарків Києва, - активіст

14 серпня 2016 - 10:09
Facebook Twitter Google+
Говоримо про ситуації навколо Жукова острова, зокрема останнє судове рішення щодо його забудови
Безлад на Жуковому острові - типова ситуація для лісопарків Києва, - активіст / Програми на Громадському радіо

В студії Громадського радіо Олександр Соколенко, активіст Національного екологічного центру України

Андрій Гарасим: Жуків острів – територія, яка розташовується в межах Голосіївського району Києва в руслі Дніпра. Київською міськрадою в 2007 році було прийняте скандальне рішення про зменшення, якщо я не помиляюсь, у 9 разів території заказника. Землі, які належали до заказника були роздані різним кооперативам, ТОВам. Потім це рішення було оскаржене прокуратурою. На цьому тижні Вищий господарський суд прийняв рішення, яке може призвести до забудови цього острова. Розкажіть про деталі цих подій. 

sokolenko.jpg

Олександр Соколенко // «Громадське радіо»
Олександр Соколенко
«Громадське радіо»

Олександр Соколенко: Справа стосується ділянки, яка на сьогодні складає 75 гектарів. За словами ЗМІ, належить вона Юрію Іванющенко. Власне я не маю підстав довіряти цій інформації. Суд мав ухвалити справу на користь громади Києва, оскільки це вже друге коло судових розглядів – Апеляційний суд повернув ділянку київській громаді, але Вищий суд вирішив відправити цю справу вже на третє коло. Мене дивує, що у позивачів була прийнята касаційна скарга, не дивлячись на те, що вони запізнилися на 4 місяці з касацією. Суд мав аргументовано відхилити її. Позивач аргументував свою запізненість з касацією відсутністю грошей.

Андрій Гарасим: Що означає «повернути на розгляд першої інстанції»?

Олександр Соколенко: Якщо одну з сторін не задовільність рішення суду, буде апеляція чи касація.

Андрій Гарасим: Зараз фактично немає ніяких обмежень для цієї структури аби почати якість будівельні роботи?

Олександр Соколенко: Там не просто немає обмежень. Будівельні роботи вже ведуться протягом чотирьох років. Зараз вони майже завершені – «Палацовий комплекс» майже готов. На стадії завершення вони були в 2014 році.

Сергій Стуканов: «Палацовий комплекс» на 75 гектарів – це Межигір’я-2?

Олександр Соколенко: Так. Сама палац таку площу не займає. На території наявні низка споруд та сади.

Сергій Стуканов: А що значить «палац»? Це приватний будинок? Він приватний, чи його будуть використовувати з якоюсь функцією?

Олександр Соколенко: Його будуть використовувати як власне помешкання. Є версія, що «палац» будували для сина Януковича, але ж після втечі його та його родини, питання знімається. Думаю, його власник збереже собі або вигідно продасть.

Андрій Гарасим: Повертаючись до скандального рішення Київської міськради від 2007 року: територія заказника була зменшена в 9 разів – тобто вона складала більше 1000 гектарів.

Олександр Соколенко: Територія складала майже 1800 гектарів. Міська рада не мала можливості скасувати заказника. Вона ухвалила рішення про зменшення територіальних меж.

Андрій Гарасим: Що з цією територією зараз відбувається? Кому вона підлегла?

Олександр Соколенко: Сьогодні більшість земель,які належали товариствам, після рішення суду були скасовані з подання прокуратури. Але залишилась так звана ділянка «Межигір’я-2». Значну частину острову було втрачено – до 1000 гектарів засипані будівничим піском. Зараз територія являє собою місце, завалене піском та сміттям. Землі повернені громаді Києва, але ландшафти знищені.

Сергій Стуканов: Якщо взяти до уваги березневе рішення про повернення громаді Києва території, то що зараз з «Палацовим комплексом»? Якщо громадам переходить земля, то комплекс так само відходить до власності?

Олександр Соколенко: Так, але що з ним робить – вирішує київська громада. Остаточного рішення про повернення території немає.

Сергій Стуканов: Генпрокуратура тоді оскаржувала рішення КМДА. Після рішення Господарського суду  9 вересня була занепокоєна цим рішенням реакція генпрокурора.

Олександр Соколенко: Позицію прокуратури я підтримаю. Мені зрозуміло з яких підстав була прийнята касація.

Андрій Гарасим: Чи може бути оскаржене рішення Вищого господарського суду? Чи воно означає про вступ рішення у силу з моменту його оприлюднення?

Олександр Соколенко: Я так розумію, що суд скасував всі минулі судові рішення. Воно могла би бути оскаржене, якби був допуск до Верховного суду. Тобто обидві сторони мали право звернутися до суду, маючи остаточне рішення.

Андрій Гарасим: Яка позиція київської влади?

Олександр Соколенко: Влада офіційно декларує повернення ділянки у власність громад. Частково це вже зроблено, але зараз неможна говорити про остаточне повернення острову.

Андрій Гарасим: Хтось ініціює повернення?

Олександр Соколенко: Цим має займатися Київська міська рада – там повинен бути проект землеустрою заказника (зараз він є, але точної площі заказника немає).

Сергій Стуканов: Сьогодні там немає депутатів чи фракцій в межах Київради, які займаються цим питанням?

Олександр Соколенко: Я не чув про якийсь жвавий рух або ініціативи, які заявлялись владою.

Андрій Гарасим: Як би ви оцінили екологічну складову Києва?

Олександр Соколенко: Триває безлад по всьому місту. Ми маємо велику кількість знищень зелених насаджень, зокрема серед житлової забудови пік знищень загострився за часів Черновецького. Є ще одна проблема – санітарні рубки, від них страждають ліси всієї країни.

Сергій Стуканов: Чи є можливість судді, який виніс рішення, притягнути до відповідальності та поставити питання?

Олександр Соколенко: В країні така судова система, яка потребує перезавантаження. Притягнути можна, а довести – не факт. 

Сергій Стуканов: Коли знову буде суд?

Олександр Соколенко: Такої інформації ще немає.

Андрій Гарасим: Чи є якась відпрацьована процедура боротьби з самосудом?

Олександр Соколенко: Громадяни повинні звертатися до міської влади зі скаргою.

Громадська хвиля

Проект реалізується у рамках Польсько-Канадської Програми Підтримки Демократії, співфінансованої з програми польської співпраці на користь розвитку Міністерства закордонних справ Польщі та канадського Міністерства закордонних справ, торгівлі та розвитку (DFATD).

Громадська хвиля

Проект реалізується у партнерстві з Фондом «Освіта для демократії».

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.