Слухати

Близько 15% українців страждають на ожиріння, — лікар

27 березня 2016 - 10:31
Facebook Twitter Google+
Глобальні проблеми з надлишковою вагою почалися ще в середині минулого століття. Основна причина — неправильне харчування, фастфуди і малорухливий спосіб життя
Близько 15% українців страждають на ожиріння, — лікар / Програми на Громадському радіо

oleksandr_stecenko_0.jpg

Олександр Стеценко // «Громадське радіо»
Олександр Стеценко
«Громадське радіо»

До яких наслідків може призвести надлишкова вага і як убезпечити себе від хірургічного втручаня розповідає Олександр Стеценко, хірург, член Всесвітньої організації баріатричних хірургів (IFSO), кандидат медичних наук.

Василь Шандро: Чим займається баріатрична хірургія?

Олександр Стеценко: Лікування важкості ожиріння. Це нова наука і термін увійшов в практику на початку ХХІ ст. До цього це називалось просто хірургія ожиріння. Зараз це галузь, яка виділилася із загальної хірургії і яка почала своє життя.

Василь Шандро: Чому вона виділилася?

Олександр Стеценко: Взагалі, Всесвітня організація охорони здоров’я вважає, що епідемія ожиріння — це неофіційна пандемія. Почалася приблизно з 1962 року, коли після світових воєн люди покращили свій добробут і почали нормально харчуватись. Також це пов’язують з розвитком індустрії харчування.

Наприклад, статистичні дані за 2014 рік свідчать, що 39% населення планети має надлишкову вагу, з них 13% мають ожиріння. По Україні дані приблизні, тому що, нажаль, така статистика не ведеться у нас — біля 15% населення України має ожиріння.

Василь Шандро: Як визначається надлишкова вага і ожиріння?

Олександр Стеценко: Це індекс маси тіла, який в норма дорівнює 18-25 кг/м. Він доволі легко вираховується: треба поділити свою вагу на квадрат вашого зросту в метрах. Все, що більше 25 — це надлишкова вага і ожиріння. Все, що більше 40 — це так зване хворобливе ожиріння. Ці люди, які потребують нашого втручання.

Тетяна Трощинська: Ожиріння — це медична проблема?

Олександр Стеценко: Не зовсім так. За останньою класифікацією ожиріння має 3 ступеня. Так от все, що до 3 ступеня — 39 кг/м можна спробувати і потрібно лікувати консервативно.

Василь Шандро: Наскільки ця проблема для українців є новою? З чим це в Україні пов’язано?

Олександр Стеценко: До 90-ї років в радянській медицині був такий термін і мені здається він більш об’єктивно відображував генез ожиріння — елементарно конституціональне ожиріння. Тобто їжа — елементарний фактор і конституція — спадковий фактор. Якщо батьки мали ожиріння, то є великий шанс, що це буде і в дітей.

До цього ще приєднується фактор їжі. Для цього не обов’язково вам потрібно багато їсти. Достатньо їсти нерегулярно і жирну їжу.

Василь Шандро: Чи вважають медики, що варто бити на сполох?

Олександр Стеценко: Я думаю, що українці вважають це проблемою, особливо жінки. Серед наших пацієнтів 90% — це жінки. Медики б’ють на сполох, тому що у людини, у якої 3 ступінь ожиріння, у неї в 30 разів збільшується ризик виникнення цукрового діабету.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.