Слухати

Бути чи не бути єдиній армії Європейського Союзу? / Програми на Громадському радіо
«Громадське радіо» / Скачати зображення

Бути чи не бути єдиній армії Європейського Союзу?

07 травня 2016 - 08:37
Facebook Twitter Google+
Чи знаходить ідея єдиної європейської армії, яку просуває Німеччина, підтримку серед країн ЄС, говоримо з заступницею директора Інституту світової політики Катериною Зарембо

Чи знаходить ідея єдиної європейської армії, яку просуває Німеччина, підтримку серед країн ЄС, говоримо з заступницею директора Інституту світової політики Катериною Зарембо.

Сергій Стуканов: В чому полягає ідея єдиної армії Європейського Союзу?

Катерина Зарембо: Це не нова ідея — їй понад 50 років. Її перше втілення у так званому «плані Фуше»  з боку Франції. Ідея час від часу виринає і поки що зазнає поразки.

Зазвичай ідея єдиної європейської армії з’являється тоді, коли є якась криза. Цікаво, що переосмислення оборонної політики як з боку членів ЄС, так і з боку НАТО відбувається через російсько-український конфлікт

Сергій Стуканов: Цю ідею зараз просуває Німеччина, а яке ставлення до неї європейських країн загалом?

Катерина Зарембо: Є багато факторів, які свідчать проти цієї ідеї. Передусім, основна причина: спроможність впроваджувати свою безпекову та зовнішню політику — це та функція, яка визначає державу як державу. І це та функція, яку буде передано у наднаціональні сфери прийняття рішень.

ЄС не може домовитися не те що про армію, а просто відрядження своїх груп. Тому говорити про єдину армію — це дуже нереалістично.

Сергій Стуканов: Як США реагують на подібні ідеї?

Катерина Зарембо: В принципі Штати підтримували ідею того, щоб Європа мала свою оборонну спроможність. Але історія останніх 20-30 років свідчить про те, що навіть якщо ЄС заявляє про ідею власної потужності, він все одно покладається на ресурси НАТО.

Офіційний відгук США такий: якщо це буде дублювання чи самоствердження коштом американських ресурсів, то така ідея непотрібна.

Лариса Денисенко: Як Німеччина бачить концепцію цієї армії?

Катерина Зарембо: Цікаво, що ця ідея виходить зараз за ініціативи Німеччини. У 2014 році вона зробила дуже серйозний перегляд своєї зовнішньої політики. Німеччина відома своїм антивійськовим, пацифістським комплексом. Вона підтримує ініціативи Франції в бік формування оборонної безпекової спроможності ЄС, але не схильна до власних подібних ініціатив. Подивимося, що вона запропонує.

Якщо Ви виявили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.